Americký koncern Bell Telephone Laboratories představil před 70 lety, 19. března 1955, ve Washingtonu první počítač vybavený tranzistory s názvem TRADIC. Ten zahájil éru počítačů tzv. druhé generace, které byly místo elektronek osazeny tranzistory. Jeho konstruktérem byl Jean Howard Felker a TRADIC byla zkratka pro TRAnsistor DIgital Computer nebo TRansistorized Airborne DIgital Computer.
Přednostmi počítačů druhé generace byly malé rozměry, nepatrné výpadky a velmi malá spotřeba proudu. Typickými počítači druhé generace byly například počítače IBM 1401 a National ELLIOTT 803, které byly postaveny přibližně na desetitisíci tranzistorech.
První zmínky o jednoduchých mechanických počítadlech se datují do doby kolem 3000 let p. n. l., konkrétně do staré Číny a Indie. V průběhu historie se v různých částech světa objevovaly různé početní pomůcky. V Evropě to byl abakus, v Rusku sčot (dodnes používaný), v Číně suan-pchan, případně v současnosti hojně využívané kuličkové počítadlo. Prvním složitějším početním strojem byl Antikythérský mechanismus, který byl vyroben mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n. l . Je vyroben z bronzu a obsahuje soustavu ozubených koleček (37 ozubených koleček a 45 pohyblivých destiček zasazených do částečně dřevěné a částečně bronzové bedýnky). Není však jisté, k jakému účelu se používal. Jedna z teorií tvrdí, že se používal k astronomickým výpočtům.
Další etapou byly mechanické kalkulačky, za jednu z nejznámějších lze považovat Pascalinu od Blaise Pascala (1642). Za zakladatele moderní éry výpočetní techniky lze považovat britského matematika Charlese Babbage. Jeho životním cílem bylo automatizace výpočetních postupů z důvodů šetření času a eliminace chyb. Jeho stroje poháněla pára. Bohužel nejzajímavější stroje nikdy z finančních důvodů nedokončil.
V roce 1943 vznikl v Anglii první elektronkový počítač Colossus Mark I určený pro luštění šifer a začala první generace počítačů. V roce 1944 vznikl v Americe Hardware Mark I a následně v roce 1945 počítač ENIAC, který už byl plně elektronkový a uměl až 5000 operací za sekundu.
Počítačem TRADIC pak začala druhá generace počítačů. V Praze v roce 1957 vznikl v týmu docenta Antonína Svobody první reléový počítač SAPO (SAmočinný POčítač). Jako první na světě využíval jištění proti chybám na základě vícenásobné operační jednotky.
Vznik třetí generace počítačů, založených na integrovaných obvodech, se datuje na začátek 60. let. Díky tomu došlo k další miniaturizaci. A čtvrtou generaci vývoje přinesl vznik mikroprocesorů za pomocí velmi velké integrace obvodů (VLSI). Všechny potřebné obvody a lokální paměti byly sloučeny v jediném integrovaného obvodu. První počítače této generace se objevují koncem 70. let 20. století.