ČR tajně podepsala mezinárodní dohodu ACTA

Luboš Doležel , 26. leden 2012 22:27 24 komentářů
Rubriky: Byznys

Česká republika podepsala mezinárodní dohodu ACTA, která zásadním způsobem zasahuje do soukromí obyvatelstva, a to za cílem ochrany investic nadnárodních společností. Samotný podpis ale ještě nezaručuje průchod schvalováním v České republice.

ACTA by uvalila na obyvatelstvo možnost náhodných hraničních kontrol, kdy by byly detailně prohlíženy počítače, flash disky, MP3 přehrávače a další datové nosiče, jestli náhodou neobsahují nějaký obsah "pirátského původu".

Aby se účinnost kontroly ještě více zvýšila, měli by zodpovědnost za nelegální aktivity i poskytovatelé připojení k Internetu. Ti by byli nucení aktivně spolupracovat na odhalování a trestání uživatelů, dokonce i trvalým odpojením, a to jen na základě obvinění (nikoliv prokázání viny).

Původním účelem ACTA byl boj proti falšování hmotných produktů - například bot Adidas, co můžeme vidět na vietnamských tržnicích. Pod nátlakem lobbistických organizací byl obsah rozšířen a zároveň utajen. Veřejnost tedy neměla k obsahu dohody oficiálně přístup, ale lobby ano.

Nevole v Polsku

V Polsku proběhly rozsáhlé demonstrace v mnoha městech země, ty zachycuje například tento obrázek. Zároveň v maskách hnutí Anonymous dala svůj nesouhlas najevo skupina polských poslanců. I tak ale k podpisu došlo. Na závěr zmiňme, že v rámci Evropské unie smlouvu projednávala rada EU zabývající se rybolovem a zemědělství. Není to poprvé, tato skupina se "podepsala" už i pod další zákony, které bylo nutné rychle a potají schválit.


Komentáře

the.max 27. leden 2012 00:45

Ať táhnou do prdele čůráci zkurvený a tomu kdo to podepsal, stejně tak těm, kdo to navrhli a schválili, ať vleze rakovina do koulí!

SHL #5
SHL 27. leden 2012 07:10

Rakovinu nikou nepřeji. Každopádně mi vadí, že se je naše vláda slouhou cizích firem. Nebylo dobře, když to byla Moskva. Pak jsme začali poslouchat Brusel a Washinkton D.C. No a tak se nějak do toho vmontovaly nadnárodní firmy. To se nedá ekonomicky zvládnout... Příští rok tyto firmy vyhlásí Číně kvůli poplatků válku. Ještě nevím kterou armádu si na to najmou, ale bude to hukot.

Karel Wolf 28. leden 2012 00:58

Zajímavé je, že třeba náš východní soused (Slovensko) nepodepsal.

ich #21
ich 28. leden 2012 11:38

však oni je taky donutí, aby podepsali, jen se nebojte.

Vit Hnilica #22
Vit Hnilica 28. leden 2012 20:30

slovensko ma vladu v demisi a ta ma omezenejsi pravomoce. mozna pred podpisem jeste vyrizujou naky administrativni formalitky, aby to bylo podle prava:)

marja #24
marja 13. únor 2012 18:04

Nelíbil se nám socializmus, tak tu máme kapitalizmus. Tady vůbec nejde o lidi, ale o peníze všem, kteří jsou u moci, vč. bankovního systému.

S NOVÝM EU SOCIALIZMEM PŘIJDOU TĚŽKÉ ČASY.
http://www.zvedavec.org/vezkratce3681.htm?PHPSESSID=3npe8m9s12o7 Z toho, jak mu vypnul mikrofon, zamrazí asi každého. Nelíbí se mi tvuj nazor, tak tě prostě umlčíme A tohle se děje v přímém přenosu na půde orgánu evropské demokracie. Ukázka demokracie v praxi. Nebojte jsou tam české titulky.

karl #19
karl 27. leden 2012 20:01

Žijeme ve zkurve.ném policejním státě, který je daleko horší než doba protektorátu 39-45. Žijem ve státě, kde vládní sebranka má tu drzost poslat policejní komando do veřejnoprávní televize, aby ukradla pro ní sporné dokumenty. Žijeme ve státě, kde arogantní vládní grázlové kradou, kde můžou a devastujou tuto zemi a její lid. Toto je morální a finanční genocida. Žijeme ve státě, kde jsou vládními zaprodanci vyznamenáváni sadistiští vrazi. Chceme opravdu žít v takovém státě???????

Standa #23
Standa 28. leden 2012 21:45

Potrefená husa ... proč ten vztek, četl jste ten dokument? V češtině je k dispozici na živě.cz tušim. Víte o čem se tam píše a proč se to dělá? Máte nějaké ponětí o autorství, autorském právu?

KAIDBf #2
KAIDBf 27. leden 2012 05:14

jo vybírat autorské poplatky za prázdné nosiče to by jim šlo , takže mám předplaceno hovada

Jandurek #6
Jandurek 27. leden 2012 07:16

Ano, vybírat poplatky za prázdné nosiče je sračka, těch 150 za terabytový disk který stál litr si rozdělí nějaký Gott, Vondráčková a jim podobní, přestože si na něj dám jen rodinné fotky.. tomu se říká presumpce viny, chtělo by to zažalovat OSA, je naprosto jasné, že její aktivita je protiústavní

KAIDBf #7
KAIDBf 27. leden 2012 07:28

ano přesně tak , jenže tato jejich zlodějna je oficiálně posvěcena státem.Nejlepší že jsem teď šel kopírovat do papírnictví své dokumenty které vytvořil synátor ve wordu (měsíčník o hře na kytaru , který rozdává kamarádům) a mimo poplatek za kopírování jsem poplatil i autorský poplatek.

Mr.Anonym #3
Mr.Anonym 27. leden 2012 06:23

Přesně tak, cenzury internetu se vám zachtělo? Stejně tak jako úplně nesmyslnejch poplatků? Anonymous na vás! jsou to jedinný fajn lidi který dělaj něco proto, aby se tenhle hnus odstranil.
V tom jsme všichni Anonymous

anywh #4
anywh 27. leden 2012 06:28

nj, jenže my jsem si své zástupce zvolili, tak viňme sebe....nebo s tím učiňte konec...
https://sites.google.com/site/nevoltedinosaury/

fRdR #8
fRdR 27. leden 2012 08:22

Mám toho koupit více?
Loni jsem koupil Blur, Counter -Strike: Source, Grand Theft Auto IV, Mass Effect, Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad, Star Trek Online, Terraria a něco peněz na onlineovky. Tak mě proboha dejte milá Oso pokoj. Hudbu poslouchám z rádia a blbý kecy z televize. A ta Vaše ACTA to je opravdu majsterštyk. Nejenže je v rozporu s listinou, ale navíc ničeho nedosáhnete, možná tak pár ošahaných starých dam s novým digi foťáken. Vy si vymýšlejte svoje zákony a nesmyslná opatření a komunita aktivních dovnlouderů Vám bude dál stahovat ty Vaše díla. Vy jste opravdu tak naivní, že někdo dneska bude vystavovat nějaké soubory ke stažení v původním názvu a nezaheslované, anebo nezašifrovné minimálně enigmou? Hodně zdaru a chce to víc myslet. Nazdar

V cem je problem? #9
V cem je problem? 27. leden 2012 08:45

Nevstekejte se... Stejne tak jako byla tajne podepsana, tak obcane ji budou stejne tak tajne ignorovat :D

Borec na konec #10
Borec na konec 27. leden 2012 09:50

Naprosto nesmyslný zákon. Radši měli zůstat u těch jejich větnamčíků, kteří jim falšují světové značky. Chci vidět jak mi budou kontrolovat okopírované DVD, které jsem si náhodou zálohoval na HDD z originálního nosiče, který jsem si podstivě koupil v krámu. Díky warezu měli ještě větší zisk než si mysleli, takhle jim to o dost spadne, protože si nebudu kupovat film, který stojí za h*o. Společnosti, které sypou jeden šmejd film za druhým by měli krachnout a patří jim to! Strčte si ty vaše zákony dop*, stejně nemůžete vypnout internet. Místo toho, aby jste využili internet a změnili doručování vaších výtvorů, tak se internet snažíte zrušit. Banda tupých hlav...

PetrP. #11
PetrP. 27. leden 2012 10:19

Myslím, že se nám začíná težce vytrácet svoboda jak z naší země, tak z celé EU... A není to tak dlouho, co jsme si mysleli, že osvobozením od komančů jsme té svobody dosáhli... Ne, pomalu se vytrácí...

Fug@s #12
Fug@s 27. leden 2012 11:09

Je zajímavé jak náš stát kritizuje za cenzuru a jiné omezení státy jako Čína či Severní Koreu a poté co nejtišeji souhlasí s obdobnými omezeními v Naší zemi.
Toto všechno se opět děje na popud těch velmi bohatých, aby mohli být ještě bohatější, ne za nějaký alespoň trochu ušlechtilý názor.
Divme se pak skupinám jako Anonymous, že překračují zákon aby na podobné události upozornily nebo aby je přímo omezovali.

Ondřej Vágner #13
Ondřej Vágner 27. leden 2012 12:00

Hmm... tak by mě zajímalo, jak na mém přehrávači celníci ucelení poznají, že jsem si stáhnul (legální, anžto stahování ještě pořád právně neovládli Amíci) album mp3, kteréžto jsem si pak následně překonvertoval do oggů, odstranil všechny nežádoucí tagy a následně nahrál? Stejně tak mám pocit, že ze zákona nemám povinnost prozradit jakékoli heslo k elektronickým přístrojům, neboť tam mohu mít například citlivé informace které nemám právo někomu sdělovat.

Na druhou stranu, cenzura internetu povede k velkému rozvoji šifrovacích a jiných utajovacích technik, takže se nám pak hezky díky FUCTA rozbují kyberzločin vinného i nevinného typu, protože když zkriminálníte něco, co dělají všichni, uděláte kriminálníky ze všech. Takže až si všechny vládní figurky začnou zase stěžovat, jak všichni teroristi plánují útoky pomocí nezjistitelných sítí, tak budeme všichni vědět, kdo za to může.

K #16
K 27. leden 2012 14:32

Jak by to meli poznat, udela se zakon ze to budes muset dokazovat ty ze to je legalni a je to. A ses v pr. jak bata s drevakama.

Ondřej Vágner #17
Ondřej Vágner 27. leden 2012 15:14

Budu nosit pres hranice mobil v r*ti a nic nenajdou. A kdyz jo, tak je doporucim kamaradovi a muzou hledat navzajem.

lk194 #14
lk194 27. leden 2012 12:33

Loni jsem za software, hudbu, ebooky, časopisy, filmy utratil kolem 40ti tisíc Kč hrubým odhadem... tvořím svůj vlastní autorský obsah - fotky, texty, videa... a přesto s tímto krokem nesouhlasím, tak kde je chyba?

vohralik martin #15
vohralik martin 27. leden 2012 12:44

co na to rict... zkuste to a dopadnete jako v polsku a SOPA v americe

Kubrt #18
Kubrt 27. leden 2012 17:56

Napište tomu kdo to podepsal a ptejte se proč a na čí příkaz:
http://www.mzv.cz/tokyo/en/embassy_of_the_czech_republic/ambassador/index.html
Kdoví co je paní velvyslankyně zač, protože tají i životopis, podle jejího životopisu se jmenuje Jaromir NOVOTNY.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů