Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.
Akční plán tvoří čtyři klíčová opatření. „Zabránit, odhalit, obnovit a odstrašit,“ uvedla Virkkunenová. „Je třeba, abychom zabránili incidentům, které mohou mít velmi ničivý dopad, musíme zvýšit naši odolnost,“ dodala. Vznikne rovněž regionální centrum právě u Baltského moře, které se bude touto problematikou zabývat a veškeré incidenty sledovat.
Komise též nastínila, že ve střednědobém horizontu by měla vzniknout takzvaná rezervní flotila, která „by byla použita v případě nouze“, která by zasáhla a opravila elektrické a optické podmořské kabely.
„Chceme se ujistit, že je Evropa vybavená nejen pro prevenci a odhalování sabotáží kabelů, ale také k aktivní detekci, opravě a reakci na jakoukoli hrozbu pro kritickou infrastrukturu, která je klíčová pro naši ekonomiku a kolektivní bezpečnost,“ uvedla Virkkunenová, kter ámá na starosti technologie, bezpečnost a demokracii.
„Žádná oblast života není dnes bez hrozeb nebo nepřátelského chování. Nedávné útoky proti podmořským kabelům to jasně podtrhují. Jde o životně důležitou infrastrukturu, která nás udržuje online a zajišťuje tok energie nejen mezi státy EU, ale i mezi Evropou a mnoha dalšími regiony po celém světě,“ řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Dnes podnikáme kroky k ochraně kabelů, rychlejší detekci a předvídání hrozeb a co nejrychlejší opravě poškození. Každý, kdo bude shledán odpovědným za sabotáž, by měl být odpovídajícím způsobem potrestán, včetně sankcí. Potenciální pachatelé musí být odstrašeni,“ dodala.
Státy kolem Baltského moře jsou v pohotovosti po řadě narušení elektrických kabelů, telekomunikačních spojů a plynovodů od roku 2022. Okolní země hovoří o pravděpodobných sabotážích a nejčastěji z nich podezírají Rusko, které v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Státy kolem Baltského moře patří mezi hlasité podporovatele Kyjeva.
„Komunikační kabely propojují několik členských států, spojují ostrovy s unijní pevninou a EU se zbytkem světa, přičemž přenášejí 99 procent mezikontinentálního internetového provozu,“ uvedla Evropská komise v prohlášení. „Podmořské elektrické kabely usnadňují integraci trhů s elektřinou členských států, posilují bezpečnost dodávek a dodávají energii z obnovitelných zdrojů na pevninu,“ dodala EK. Podle ní v posledních týdnech a měsících hrozilo, že incidenty způsobí vážné narušení základních funkcí a služeb v EU, což má dopad na každodenní život občanů Evropské unie.