Do roku 2026 bude digitální peněženku prokazující identitu prostřednictvím chytrého telefonu používat nejméně 500 milionů uživatelů. Takzvaná přenosná digitální identita nahradí dnes běžně používaný systém ověřování totožnosti spočívající ve vyfocení dokladu totožnosti spolu se selfie. Uvedla to dnes analytická firma Gartner.
V Česku od začátku letošního roku funguje aplikace eDoklady, která v mobilním telefonu nahrazuje občanský průkaz a postupně i další doklady. Občanský průkaz si do mobilu již stáhlo okolo půl milionu Čechů.
„Trh vstupuje do přechodného období, protože řešení přenosné digitální identity začínají dozrávat, což v příštích pěti letech sníží poptávku po zastaralém způsobu ofocených dokladů,“ uvedl viceprezident Gartneru Akif Khan.
Současný model, kdy je uživatel opakovaně požádán o provedení procesu identifikace plus selfie, není podle Khana ideální. Nynější procesy jsou zaměřené a omezené na základní údaje o totožnosti, jako je jméno, datum narození nebo adresa. S tím, jak se stále více procesů přesouvá na internet, je potřeba navázat na identitu uživatele mnoho dalších atributů, jako je vzdělání nebo kvalifikace na pracovišti, doklad o zaměstnání, nebo údaje o zdravotní péči.
„Potvrzuje to trend, který již delší dobu sledujeme a implementujeme. Přechod k přenosným digitálním identitám představuje revoluci v oblasti bezpečnosti a uživatelského komfortu, což jsou aspekty, na které se při vývoji nových produktů a služeb intenzivně zaměřujeme. Vidíme zde obrovský potenciál nejen pro zefektivnění procesů v korporátním prostředí, ale i pro zlepšení interakce občanů se státní správou,“ uvedl datový ředitel společnosti Creative Dock Adam Hanka.
Přenosná digitální identita (PDI) obsahuje všechny potřebné atributy pro identifikaci osoby v digitálním světě. PDI také znamená, že si uživatel zachovává určitou úroveň kontroly nad bezpečností a soukromím. Princip PDI spočívá v tom, že uživatel dříve prokáže svou identitu u důvěryhodného subjektu a po ověření je zaznamenána jako tvrzení o identitě. Toto potvrzení identity je buď uloženo u subjektu, který ověřil jeho identitu, nebo je uloženo v chytrém telefonu uživatele.
Decentralizované modely také nabízejí výhodu používání ověřitelných pověření, která umožňují uživatelům činit tvrzení, aniž by sdělovali více údajů, než je nutné – například prokázat, že je mu více než 18 let, aniž by musel sdílet své datum narození.
Evropská komise prostřednictvím nařízení eIDAS bude požadovat, aby všechny členské státy EU zpřístupnily občanům digitální peněženku do roku 2026.