IT na Ministerstvu práce a sociálních věcí: další kolo

ČTK , 11. duben 2018 09:00 0 komentářů

Ministerstvo práce chce mít do konce dubna novou strategii informačních systémů.

Jednotný systém resortu, přes který se budou vyplácet dávky a řešit i další agenda, plánuje spustit od ledna příštího roku. Chystá se ho poskládat z prvků, které už nyní má. Další části pořizovat nehodlá. Novinářům to dnes řekla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) a její politický náměstek Oleg Blaško. Audity i kontrola NKÚ podle nich ukázaly, že dosavadní zakázky na nové systémy nemusely být hospodárné a podle pravidel zákona o veřejných zakázkách. Resort chystá právní kroky.

Nový informační systém pro výplatu dávek, agendu zaměstnanosti a další záležitosti měl v resortu podle původních plánů bývalého vedení v čele s tehdejší ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) fungovat od loňského ledna. Skládal se z několika zakázek za celkem asi 1,5 miliardy. Přípravy nabraly dvouleté zpoždění. Odklad a zajištění provozu, o který se stará dosavadní firma OKsystem, vyjde podle dřívějších informací na miliardu. Loni na podzim bývalé vedení ministerstva vypovědělo zakázku na nový systém dávek, který chystala firma OKsystem. Ta se brání žalobou. V ohrožení by nyní mohla být i spolupráce s dodavatelem na systém zaměstnanosti.

Ministryně v demisi Němcová chce mít do konce měsíce novou strategii, kterou by měl pak schvalovat kabinet. Materiál stanoví podobu jednotného systému, aby byly podle Blaška nejpozději k 1. lednu 2019 "nasazeny všechny rozjeté systémy".

"Bez tohoto dokumentu se jeví vynakládání peněz jako nehospodárné a neúčelné. Pokud nevím, co chci, tak nemůžu konat," uvedl politický náměstek. Podle něj bývalé vedení připravilo jen devatenáctistránkový návrh za několik milionů korun.

Jak by měl nový systém vypadat a zda se bude jeho sestavování řídit i cenou, Blaško neupřesnil. "Neumím říct v tuto chvíli, jakým směrem půjdeme. Musí to jít step by step (krok za krokem). Je tady příliš mnoho neznámých," uvedl. Ohled resort bude totiž brát i na závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Ty podle ministryně v demisi ukázaly, že tendry na systémy nemusely být hospodárné a mohl se při nich porušit zákon o zakázkách. Výsledky kontroly by měly být účinné zhruba za měsíc.

Bývalé vedení ministerstva v čele s Marksovou se brání. Podle něj Němcová šíří "dezinformace a nepravdy". Poukazuje na to, že Blaško už na ministerstvu byl jako náměstek za ministra přechodné Rusnokovy vlády a mohl by stát za rozhodnutími, která mají dopad na současný neutěšený stav. Zastavení některých projektů povede k tomu, "že pokus o vytvoření jednotného informačního systému logicky postupně zhavaruje", sdělila ČTK Marksová a její někdejší spolupracovníci. Podle nich se nynější vedení "chce vrátit zpět k zažitému pořádku plateb půlmiliardy korun ročně jednomu konkrétnímu dodavateli".

Systémy má od roku 1993 na ministerstvu na starosti společnost OKsystem. Nové systémy od jiné firmy resort pořídil za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru se musel vrátit k původnímu dodavateli.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

Více

Kalendář

22. 11.

25. 11.
IoT Hackathon 2018
22. 11. Datová centra pro business 2018
22. 11.

23. 11.
Setkání uživatelů IFS 2018RSS 

Zprávičky

McKinsey: Digitalizace zvýší HDP ČR o 26 miliard eur

ČTK , 21. listopad 2018 11:42

Podíl digitální ekonomiky je již nyní v ČR větší než v pěti největších zemích EU....

Více 0 komentářů

O2 zvýšila zisk o 2,5 % na 4,2 miliardy Kč

ČTK , 21. listopad 2018 10:36

Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy o 9,7 % na 216 milionů eur....

Více 0 komentářů

Cook napadl Facebook a chválí GDPR

ČTK , 21. listopad 2018 08:00

Regulace technologického sektoru v oblasti soukromí uživatelů je podle šéfa Applu nevyhnutelná....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů