Kvůli zneužití dat uživatelů Facebooku chystá EK systémové řešení

ČTK , 06. duben 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Security, Právo, Byznys

Lidé věnující se sběru dat mohli díky e-mailovým adresám a telefonním číslům získat jména osob a další osobní informace.

Zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku a dalších sociálních sítí povede k systémovým změnám pravidel jejich fungování v evropských zemích. Vlády tlačí na zlepšení ochrany dat poté, co firma Facebook oznámila, že se do nepovolaných rukou mohly dostat citlivé údaje prakticky všech uživatelů. Podle české eurokomisařky Věry Jourové navrhne Evropská komise členským státům strategické řešení problému.

Facebook uvedl, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů se mohly dostat do nepovolaných rukou prostřednictvím vyhledávání osob pomocí e-mailu či telefonu. Funkce, kterou dosud Facebook umožňoval, je od středy zablokována.

Lidé věnující se sběru dat mohli díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.

"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.

Facebook se dostal do problémů již po březnovém zveřejnění informací o tom, že spolupracoval s firmou Cambridge Analytica, která získala data okolo 87 milionů jeho uživatelů a mohla je využít například v prezidentské volební kampani v USA. Podle Jourové jsou miliony těchto lidí v Evropě a Brusel hodlá aktivně hledat řešení situace.

Česká eurokomisařka se kvůli tomu písemně obrátila na provozní ředitelku společnosti Sheryl Sandbergovou, jejíž odpověď čeká v několika příštích dnech.

"Přerostlo nám to přes hlavu. Ale zároveň je to pro všechny zúčastněné důrazná lekce," řekla dnes ČTK Jourová. Podle ní musí v budoucnu sociální síť, pokud bude chtít data uživatelů předat třetí straně či jinak využít, požádat dotčené osoby o souhlas.

EU by měla podle Jourové zaujmout k vývoji jasný postoj a promyšleně koordinovat vše, co se týká ochrany dat. Evropská komise nyní zpracovává analýzy, zda nebyla v dění kolem facebooku a společností, jako je Cambridge Analytica, porušena například práva na ochranu spotřebitelů, zda se nejednalo o zavádějící reklamu, neférové obchodní praktiky či neférové obchodní podmínky.

Na vedení firmy Facebook tlačí i samotné evropské země. Německá ministryně spravedlnosti dnes oznámila, že se plánuje sejít se zástupci společnosti, aby hovořila o možných zlepšení ochrany osobních dat. "Nedělejme si iluze. Případ Cambridge Analytica nebude jediný a Facebook není jediný internetový gigant, u něhož k podobně pochybným případům došlo. Jde zřejmě jen o vrcholek ledovce," řekla podle agentury Reuters ministryně Katarina Barleyová.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů

Zisk Foxconnu ve čtvrtletí stoupl o 18 %

ČTK , 14. listopad 2018 10:22

Apple varoval, že jeho předvánoční tržby budou horší, dodavatelům součástek Applu také hrozí slabší ...

Více 0 komentářů

Macronova dohoda o zabezpečení kyberprostoru nemá podporu velmocí

ČTK , 14. listopad 2018 09:00

MIT: Bylo by lepší začít s užším projektem ve snaze zakázat kyberútoky na klíčovou infrastrukturu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty

ČTK , 14. listopad 2018 08:00

Akcie firmy od začátku letošního roku klesly zhruba o 39 procent. ...

Více 0 komentářů

EY představila prototyp blockchainu pro privátní transakce v platformě Ethereum

Pavel Houser , 13. listopad 2018 10:41

Společnosti budou moci bezpečně provádět transakce díky sadě nástrojů a služeb EY Ops Chain Public E...

Více 0 komentářů

E-shopy čekají rekordní vánoční tržby 44 miliard Kč

ČTK , 13. listopad 2018 10:27

Obchodníci letos spustili marketingové kampaně už na přelomu října a listopadu, přestože Černý pátek...

Více 0 komentářů

Investiční firma Vista koupí za 1,9 mld. USD softwarovou Apptio

ČTK , 13. listopad 2018 08:00

Mezi produkty Apptio patří software pro správu podniku....

Více 0 komentářů