Majitelé dluhopisů Zootu mohou získat akcie společnosti

ČTK , 03. June 2019 08:00 0 komentářů

Má jít o učebnicový příklad, kdy investoři uvěřili vábení na úrok 6,5 procenta ročně, ale pak zadním vchodem vstoupil žralok.

Majitelé firemních dluhopisů společnosti Zoot, která aktuálně prochází reorganizací, mohou získat akcie firmy, a stát se tak akcionáři "nového" Zootu. Nabídka byla učiněna mimo navržený reorganizační plán. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala společnost BH Securities (BHS), kterou si tento týden majitelé dluhopisů zvolili za svého společného zástupce.

"Po dokončení reorganizace bude Zoot finančně zdravou firmou s novým vlastníkem, jímž se stane Company New z investiční skupiny Natland. Ta všem majitelům dluhopisů naším prostřednictvím nabídla možnost získat akcie a stát se spolumajiteli Zootu. Cenné papíry nebudou mít omezenou převoditelnost, to znamená mohou je následně prodat," řekla dnes Markéta Burešová z BHS.

BHS v tiskové zprávě dále uvedla, že je reálný předpoklad, že prodej akcií umožní majitelům dluhopisů dosáhnout vyššího plnění než v reorganizačním plánu navrhované uspokojení pohledávek na úrovni asi deseti procent. "Tuto nadstandardní výhodu proti běžné praxi jim už dříve vyjednal nový management Zootu se zajištěným věřitelem, kterým se díky odkoupení bankovních pohledávek Raiffeisenbank a Citibank stala investiční skupina Natland," doplnila.

Po předpokládaném dokončení reorganizace Zootu na přelomu letošního a příštího roku se podle BHS mohou vlastníci dluhopisů rozhodnout, jestli si ponechají novou emisi vydaných dluhopisů. "Ty budou mít desetiprocentní hodnotu původních a s ročním úročením 1,25 procenta budou splatné na konci září 2022. Případně nové bondy vymění za akcie Zootu, jejichž převoditelnost nebude omezená. Nový vlastník firmy jim zároveň garantuje možnost společného prodeje akcií, kdyby se pro tuto možnost sám rozhodl," dodala BHS.

"Jde o učebnicový příklad, kdy naivní investoři uvěřili vábení na úrok 6,5 procenta ročně, ale pak zadním vchodem vstoupí žralok, který samozřejmě hledí primárně na svoje zájmy," komentoval návrh analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Nabídka restrukturalizace je podle něj ulehčením pro Zoot, ale do značné míry na úkor původních investorů do dluhopisů. "Věřím, že si z toho trh odnese nejen memento, že firemní dluhopisy mohou skončit nesplacené, ale i to, že zbylá firma se pak může stát cílem restrukturalizace nového hráče," dodal.

E-shop s módou Zoot loni nezvládl financování své expanze a dostal se do potíží. Letos v lednu požádal insolvenční soud o ochranu před věřiteli. Reorganizaci povolil firmě Městský soud v Praze na začátku května.

Reorganizační plán počítá s tím, že nezajištění věřitelé by měli získat deset procent ze svých pohledávek. Věřitelé z řad stávajících akcionářů a zakladatelů společnosti nedostanou nic. Nový investor z investiční skupiny Natland, největšího věřitele e-shopu, své pohledávky kapitalizuje. Výměnou získá kontrolní podíl v Zootu.

Zoot vydal v letech 2016 a 2017 dvě emise firemních dluhopisů v celkové hodnotě asi 230 milionů korun. V rámci soudem povolené reorganizace představují nezajištěné podřízené pohledávky ve výši 239 milionů korun včetně ročního úročení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

Více



Kalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů