MPSV navrhuje stažení novely o zrušení projektu e-neschopenek

ČTK , 02. March 2019 08:00 0 komentářů

Pokud by se novela o zrušení e-neschopenek přijala, chyběl by pro plánované lednové spuštění systému legislativní základ.

Ministerstvo práce navrhuje stažení novely o zrušení projektu elektronických neschopenek z jednání Sněmovny. Dolní komoře předlohu poslala loni první Babišova vláda s tím, že chce připravit úplně nový model a spustit ho od roku 2021. Podle resortu práce je tato norma už překonaná a zkomplikovala by plánované zavedení e-neschopenek od příštího roku. O stažení zákona by měl rozhodnout v pondělí kabinet.

"Původní záměr sledovaný tímto tiskem byl překonán, další projednávání by zkomplikovalo po věcné i legislativní stránce situaci ohledně e-neschopenky," uvedlo ministerstvo v podkladech k návrhu na stažení zákona. Podle resortu "není účelné" rušit úpravu elektronických neschopenek, která se dá využít pro jejich zavedení od ledna příštího roku.

Elektronické neschopenky měly podle zákona začít fungovat od letoška. Před rokem ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) uvedla, že se projekt nedá stihnout a představoval by masivní zásah do nemocenské. Zastavila jeho přípravy. Navrhla ho ze zákona vyškrtnou a vytvořit úplně novou úpravu, podle níž by nový elektronický model fungoval od roku 2021. První Babišův kabinet s tím souhlasil a poslal předlohu v červnu do Sněmovny. Zatím prošla jen úvodním projednáváním, před sebou má ještě dvě kola.

Nynější ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) práce na e-neschopence obnovila. V dolní komoře pak loni ČSSD do zákona o lékařské posudkové službě dostala "přílepek" s odkladem projektu o rok, tedy na leden 2020. Pokud by se novela o zrušení e-neschopenek přijala, chyběl by pro plánované lednové spuštění systému legislativní základ.

Poslanci nyní debatují ještě o další normě, která se elektronických neschopenek týká a která souvisí se zrušením karenční doby. Novela by měla lékařům nařídit, aby od července do konce roku povinně posílali část tiskopisů o nemocenské sociální správě elektronicky. Současně by je ale měli zaslat i poštou. Nyní to mohou dělat dobrovolně. Zaměstnavatel by úřad o informace o pracovní neschopnosti svého zaměstnance požádal, dostat by je měl do osmi dní. Ministerstvo to označuje za první etapu e-neschopenek.

Sdružení praktiků a Hospodářská komora vyzvaly ministerstvo práce, aby i tuto novelu ze Sněmovny stáhlo. Podle nich je plán zavést na půl roku povinně nynější dobrovolný systém nesmyslný, nedotažený a informace o nemocných pracovnících po zrušení karence firmám stejně nezajistí. Doktoři už ohlásili, že ho používat nebudou.

Šéf sněmovního podvýboru pro informační systémy Lukáš Kolářík (Piráti) začátkem února uvedl, že povinné zavedení nynějšího modelu není od července reálné, protože se novela nestihne včas schválit. Sněmovna souhlasila s projednáváním předlohy na konci ledna, tři její výbory mají od té doby na vydání stanoviska 60 dní. Dolní komoru pak čeká druhé čtení a hlasování, poté zákon dostane Senát. Může se stát, že ho neschválí a vrátí poslancům.

Ministerstvo práce v polovině února uvedlo, že v brzké době rozhodne o tom, zda bude dál prosazovat zavedení "první etapy", nebo se počká až na novou e-neschopenku do ledna.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů