• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR se v březnu proti únoru mírně zvýšil

ČTK
17. 4. 2025
| Zprávičky

Počet kybernetických incidentů v Česku se v březnu meziměsíčně podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mírně zvýšil. Úřad jich evidoval 19, v únoru 13. NÚKIB o tom dnes informoval na svém webu. Měsíční průměr je za posledních 12 měsíců mírně přes 20 kybernetických incidentů, v lednu jich bylo 17. Za celý loňský rok úřad eviduje 268 kybernetických incidentů, meziročně o šest víc.

Úřad rozlišuje kybernetické incidenty mimo jiné podle závažnosti, přičemž v březnu jich 17 spadalo do kategorie méně významné, jeden do významné a jeden do velmi významné. Významný kyberincident směřoval podle NÚKIB na městskou samosprávu. „Ačkoliv úspěšný, data bylo možné obnovit ze zálohy,“ uvedl úřad. Jako velmi významný incident klasifikoval ransomwarový útok na systémy Hasičského záchranného sboru ČR, konkrétně v Královéhradeckém a Zlínském kraji.

Nejvíce zastoupenou kategorií byla informační bezpečnost, šlo o sedm incidentů. Z toho šest bylo ransomwarových útoků a jedna krádež dat s následným vydíráním oběti. Obecně jsou to v takových případech útoky, při kterých škodlivý software zablokuje data na napadeném počítači a požaduje peníze za odblokování. Hlavním trendem března tak byl podle úřadu nárůst počtu těchto útoků. Stejně jako koncem minulého roku však šlo podle úřadu o rozdílné aktéry, nikoliv o ucelenou kampaň.

Čtyři březnové incidenty NÚKIB evidovat v kategorii průnik. V obvykle nejpočetnější kategorii dostupnost úřad v březnu evidoval jen tři incidenty. Ve všech případech to byly DDoS útoky, při kterých počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda v únoru 2022.

Za celý loňský rok NÚKIB evidoval 268 kybernetických útoků, meziročně o šest více. Zvýšený počet těchto incidentů úřad registroval o letních prázdninových měsících, kdy jich bylo v každém z nich přes 30. Rekordním měsícem byl říjen se 47 kybernetickými incidenty, což byl nejvyšší počet evidovaných incidentů za jeden měsíc od začátku jejich sledování.

Rubriky: České ITSecurity

Související příspěvky

Zprávičky

Polský premiér obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran před volbami

16. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Největší americkou kryptoměnovou burzu Coinbase napadli hackeři

16. 5. 2025
Zprávičky

Informační systémy státní správy asi bude nově monitorovat vládní centrum

16. 5. 2025
Zprávičky

ÚOHS začal posuzovat převzetí Dotykačky softwarovou skupinou Seyfor

15. 5. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Polský premiér obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran před volbami

ČTK
16. 5. 2025

Polský premiér Donald Tusk dnes obvinil ruské hackery z útoku na internetové stránky své

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Největší americkou kryptoměnovou burzu Coinbase napadli hackeři

ČTK
16. 5. 2025

Na největší americkou kryptoměnovou burzu Coinbase zaútočili hackeři. Získali data k omezenému počtu účtů,

Trump nechce, aby Apple vyráběl v Indii; pře se kvůli tomu s šéfem podniku

ČTK
16. 5. 2025

Americký prezident Donald Trump si nepřeje, aby americká společnost Apple vyráběla své produkty v

Informační systémy státní správy asi bude nově monitorovat vládní centrum

ČTK
16. 5. 2025

Komunikační a informační systémy státní správy asi bude do budoucna místo ministerstva vnitra monitorovat

Brusel obvinil provozovatele TikToku z porušování pravidel EU, hrozí mu pokutou

ČTK
15. 5. 2025

Evropská komise (EK) obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti

ÚOHS začal posuzovat převzetí Dotykačky softwarovou skupinou Seyfor

ČTK
15. 5. 2025

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat převzetí společnosti Dotykačka, která poskytuje pokladní

T-Mobile v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 5 % na 3,44 miliardy

ČTK
15. 5. 2025

Operátor T-Mobile zvýšil v prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA o 4,8 procenta na 3,438

Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady

ČTK
15. 5. 2025

Německý průmyslový koncern Siemens zvýšil ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 11 procent

Tiskové zprávy

Nové monitory Predator posouvají hranice díky obnovovací frekvenci 500 Hz a 4K QD-OLED panelům

Acer představuje Swift X Duo – notebook pro tvůrce s grafickými kartami NVIDIA GeForce RTX řady 50 pro notebooky

Huawei představuje řešení pro datová centra na bázi AI

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

MPO: Zrušení amerického omezení vývozu AI čipů nechává prostor pro rozvoj českého průmyslu a mezinárodní spolupráce

Místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné, konstatoval soud

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Ekonomie

Kontokorent

Širokopásmový

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Tajemná velekrysa měří 85 cm
  • Čeští vědci popsali mechanismus Fabryho choroby
  • Produktivní války: Běh na dlouhou trať

RSS AbcLinuxu RSS

  • Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející
  • Raspberry Pi Official Magazine 153
  • Novinky z vývoje Asahi Linuxu – květen 2025 / Linux 6.15

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.