Obchodní inspekce a Alza opět ve sporu o vánoční prodej

ČTK , 29. prosinec 2017 10:00 9 komentářů

Výdej zboží je podle ČOI součástí prodeje. Alza.cz už dříve dostala pokutu 230 000 Kč.

Česká obchodní inspekce o vánočních svátcích zjistila porušení zákazu prodeje v jednom případě, a to v provozovně internetového prodejce v Praze - Holešovicích. Celkem provedla 111 kontrol. ČTK to dnes řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. S tímto prodejcem povede ČOI podle mluvčího řízení pro opakované porušení zákona. Podle informací ČTK jde o největší tuzemský e-shop Alza.cz, s nímž vedla inspekce správní řízení již před rokem. Firma tvrdí, že zákon neporušila.

Mluvčí společnosti Patricie Šedivá ČTK potvrdila, že inspekce v provozovně o svátcích byla. "Vyžádali si dokumenty, ty jsme jim předali. Informace o porušení zákona nemáme," dodala. Alza.cz zastává stanovisko, že zákon neporušuje. Provozovny podle ní slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů, nikoli k prodeji. "Naše stanovisko se nemění. Stále se domníváme, že zákon nebyl porušen a budeme se bránit všemi dostupnými právními prostředky," podotkla Šedivá.

Výdej zboží je ale podle Fröhlicha součástí prodeje. "Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit," řekl tehdy ČTK. Pokud se z toho něco děje v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona.

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazů až pět milionů korun. Alza.cz dostala pokutu 230.000 Kč, před týdnem oznámila, že se proti ní bude bránit žalobou.

Podle nové legislativy musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

V meziresortním připomínkovém řízení je nyní návrh poslanců ODS na zrušení tohoto zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku.


Komentáře

Michal Kubeček #0
Michal Kubeček 29. prosinec 2017 11:01

Připadá mi absurdní, že na dodržování tohoto zákona (který je nesmyslný sám o sobě) má dohlížet zrovna ČOI, jejímž posláním by mělo být hlídání obchodů poškozujících zákazníky a ne šikana těch, které se zákazníkovi snaží vyjít vstříc.

Tomáš Novotný #1
Tomáš Novotný 29. prosinec 2017 17:55

Přesně.

R #2
R 29. prosinec 2017 18:49

A nejedna sa nahodou o poskodzovanie konkurencie, ktora dodrzuje zakon (aj ked nezmyselny)?

e #3
e 29. prosinec 2017 21:01

Ne nejedna. Jebe vam totalne uz pokud jste neco takoveho napsal. Konkurence by se na debilni politiky mela vykaslat a mela by taky otevrit a ne delat priposranky. Cely ten zakon je totalne debilni. Misto toho aby mel zamestnavatel povinnost dat zamestnanci na svatek predem nahlasene volno a najit si za takoveho zamestnance nahradu (treba brigadnika, ktery by rad pracoval a privydelal si) resi se to po v dementistáně zakazem prodeje. Jak u debilu. Debilita je opravdu nekonecna. U politiku obzvlaste. Poskozovani konkurence tim ze prodavam. Boha jeho .. do ceho si to dusi dal.

C #4
C 29. prosinec 2017 22:50

Aha, takze pri zakonoch, o ktorych si myslite, ze su nezmyselne je v poriadku ich nedodrziavanie. Nie je nahodou navadzanie na porusovanie zakona tiez trestne?

Michal Kubeček #5
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:03

Na rozhodnutí, zda Alza porušila zákon, jsou tady soudy. Ne já, ne vy a ani ČOI ne.

Michal Kubeček #6
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:23

Tak nějak bych to také viděl. Realita, o které se při prosazování toho zákona záměrně moc nepsalo a nemluvilo, je totiž taková, že prodejci obecně nepotřebují služby na státní svátky zaměstnancům nutit, protože je o ně kvůli příplatkům dostatečný zájem. Proč by zaměstnanec, který o volno ve svátek nestojí (třeba proto, že rodinu nemá), neměl mít právo toho využít, přivydělat si a volno si vzít jindy?

Podle mne by dávalo smysl třeba to, že by prodejce neměl právo zaměstnanci službu ve státní svátek nařídit, ale pokud by zaměstnanci byli ochotni pracovat dobrovolně, proč jim v tom bránit? Bylo by pak věcí prodejce, zda je schopen a ochoten zaměstnance (nebo brigádníky) k práci ve státní svátek dostatečně motivovat.

Ad "poškozování konkurence": je-li něco poškozováním konkurence, tak především to, že se zákon vztahuje jen na některé prodejce, a to podle zcela náhodně zvoleného kritéria.

C #8
C 30. prosinec 2017 13:24

A nejde nahodou o to, ze praca vo sviatok nebola tak idealne dobrovolna, ako popisujete? Ale ze zamestnavatelia nejakym sposobom zamestnancov nutili? Co je samozrejme niekedy tazko dokazat, tak to zakon vyriesil plosne.

Michal Kubeček #7
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:29

Ani v takovém případě mi nepřipadá, že by ČOI měl být ten správný orgán, který by na to měl dohlížet.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů