Statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku i v červnu zůstala neměnná. Největším rizikem je nadále adware Andreed, který v minulém měsíci znovu o něco posílil. Také v případě bankovního malwaru Cerberus, který se v Česku znovu začal objevovat od letošního jara, zůstávají detekce stabilní. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
Falešné verze mobilních her jsou i nadále oblíbeným nástrojem kybernetických útočníků při šíření škodlivých kódů nejen v Česku. Bezpečnostní experti proto opakovaně varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi pro chytré telefony.
Ani v červenci se pravidelný přehled kybernetických hrozeb pro platformu Android nezměnil a na předních místech statistiky se stále drží adware Andreed a bankovní malware Cerberus. Adware navíc oproti předchozímu období v červnu zase o něco posílil.
„Adware Andreed zatím neochvějně zůstává největším kybernetickým rizikem pro chytré telefony s platformou Android. Každý měsíc se šíří prostřednictvím jiných mobilních her. Na tyto aplikace uživatelé a uživatelky narazí nejčastěji v obchodech třetích stran a jedná se zpravidla o falešné a nelegitimní verze známých předloh, které jsou na těchto místech nabízeny za výhodných podmínek či zcela zdarma. Hra může fungovat bez problémů, její součástí je ale adware. Ten pak může zobrazovat agresivní reklamu, zpomalovat chytrý telefon nebo stahovat další škodlivé kódy,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
V červnu bezpečnostní specialisté objevili adware Andreed nejčastěji ve verzi hry Flower Girls Tamagotchi Anime. Častými zdroji adwaru mohou být i verze her se závodní tématikou či strategické hry.
Již před několika měsíci se do Česka znovu vrátil bankovní trojský kůň Cerberus. Mezi detekcemi se objevil také v červnu. I tento malware útočníci šíří prostřednictvím různých verzí herních aplikací. V červnu to byla již dříve detekovaná hra Fast Car Driving – Street City nebo verze kulečníkové hry Pool Stars.
Návrat bankovního malwaru do Česka a jeho několikaměsíční stabilní přítomnost svědčí podle bezpečnostních expertů o tom, že zvolené strategie útočníků jsou zatím úspěšné. Bankovní trojský kůň je rizikem především pro internetové bankovnictví, nikoli pro samotné bankovní aplikace. I ty by měli uživatelé stahovat ale výhradně z oficiálního obchodu Google Play.
Bankovní malware i adware doplnil v červnu trojský kůň Agent.HQS, který se ve větším počtu detekcí objevil již letos v březnu. Stále se vydává především za pirátskou kopii aplikace MX Player. Šíří se v podobě tzv. dropperu, škodlivého kódu, který funguje jako obálka a škodlivý obsah tak skrytě doručí do cílového zařízení. Podle posledních zjištění bezpečnostních specialistů existuje možnost, že se šíří prostřednictvím sítě Telegram.
Nejčastější hrozby pro Android
ČR, červen 2024
1. Android/Andreed trojan (17,48 %)
2. Android/Spy.Cerberus trojan (6,76 %)
3. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (6,53 %)
4. Android/Spy.Coe trojan (5,36 %)
5. Android/Spy.SpinOk trojan (4,66 %)
6. Android/Agent.CZB trojan (4,43 %)
7. Android/TrojanSMS.Agent.DYW trojan (2,80 %)
8. Android/Spy.Bahamut trojan (2,33 %)
9. Android/Monitor.Traca application (2,10 %)
10. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,86 %)
Zdroj: Eset