Navigační systém Ruské federace zdá se nebude takový zázrak, jak se ještě před nedávnem soudilo. Druhý nejrychleji budovaný navigační systém provázejí od konce loňského roku technické potíže, které komplikují jeho převzetí.
Systém měl být touto dobou již plně funkční, podobně jako čínský souputník BEIDOU. Zatím tomu tak není a technický stav nedává příliš nadějné vyhlídky ani do budoucna, kdy by mohlo za stávajících podmínek dojít ke kolapsu systému.
Situace se od prosince, kdy došlo k další závadě, navíc tak vyhrotila, že ruské ministerstvo obrany rozhodlo pozastavit převzetí systému až do zjednání nápravy, informuje o tom deník Nezavisimaya Gazeta.
Systém dosáhl plné konfigurace (24 satelitů) více jak před rokem, tedy v prosinci 2011, pilotní provoz nicméně provázejí problémy. V současnosti bojuje systém se stárnutím satelitů (nejstaršímu satelitu s označením 712 došlo palivo a nebylo ho kým nahradit) a objevenými výrobními chybami. Satelit 729, který měla čekat jen drobná oprava, není například od září reálně použitelný, protože obsahuje vadné čipy z Taiwanu. Ty Rusko koupilo jako nouzové řešení, po embargu ze strany USA kvůli válce v Jižním Osetsku.
Ironií je, že kosmická velmoc má na zemi tři nové satelity, které mohou okamžitě nefunkční kusy nahradit a vytvořit zároveň malou rezervu, jenže je nemá jak dostat na oblohu. Než se situace vyřeší, zůstane GLONAS pár měsíců v polofunkčním stavu.