Sdružení lékařů je stále pro nepovinný eRecept, odklad pokut vítá

ČTK , 27. leden 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Právo, České IT

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí.

Roční odklad sankcí za vystavení papírového receptu místo eReceptu vítá Sdružení praktických lékařů (SPL). Má ale obavy, zda se fungování elektronického receptu za rok zlepší, je i nadále pro variantu nepovinného eReceptu. Odklad sankcí dnes schválila Sněmovna. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné a sankce se odkládají, za "vrchol alibismu".

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí, lékařům tak zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Lékaři eRecept kritizovali také proto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestíhal vyřizovat jejich žádosti. Ke konci roku jich bylo přes 7000. Podle mluvčí SÚKL Hany Pavlíčkové zbývá ještě vyřídit přes 4300 žádostí, z nichž ale 4251 čeká na ověření České lékařské komory, jestli je žadatel jejím členem.

Roční odklad pokut i proto lékaři přivítali. "Za daných okolností to bylo jediné možné řešení, které umožní to, aby pacienti dostali své léky a zdravotní sytém mohl bez komplikací fungovat," sdělil ČTK předseda SPL Petr Šonka. Zároveň ale uvedl, že je třeba urychleně začít pracovat na zlepšení fungování e-receptu.

Za zásadní považuje SPL zprovoznění lékového záznamu. "Ale pro lékaře je naprosto klíčovou otázkou zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka, který musí vyřešit současný nevyhovující stav, kdy lékař podepisuje e-recept svým vlastním kvalifikovaným certifikátem (zjednodušeně elektronickým podpisem)," uvedl Šonka. Podle něj to vystavuje lékaře bezpečnostnímu riziku v případě jeho zcizení a zneužití druhou osobou.

SPL má obavy, zda je možné tyto změny provést během jednoho roku a nadále tak má za to, že je lepší variantou nepovinný e-recept, který, pokud bude dostatečně jednoduchý a kvalitní, budou lékaři používat sami rádi a dobrovolně.

Podle Kubka elektronické recepty prakticky nefungují, nikdo je nepotřebuje a místo omezení administrativní zátěže práci lékařům komplikují a poskytování zdravotní péče prodražují. "Dnešní rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné, ale ve skutečnosti se nemusí používat, pak považuji za vrchol alibismu," napsal ČTK.

Dodal, že je trapné tvářit se, že není problém, když elektronické recepty, za které stát utratil více než 300 milionů korun, nemůže používat několik tisíc lékařů. "Podle našich informací nefungují ani ve FN Motol, jejíž ředitel Ing. (Miloslav) Ludvík ještě z pozice ministra zesměšňoval lékaře, kteří před nesmyslnou povinností varovali," poznamenal. Komora se obává, že nejpozději do roka a do dne se bude řešit stejný problém. "Tedy pokud ministr zdravotnictví nedostane rozum dřív," dodal Kubek.

Podle statistik České lékařské komory je v Česku přibližně 43.500 aktivních lékařů. SÚKL vyřídil 37.774 žádostí a aktivně už eRecept používá 25.662 lékařů. Za leden už bylo zaevidováno v centrálním úložišti přes 3,6 milionu elektronických receptů. V pracovní dny je to podle aktuálních statistik 150.000 až 250.000 receptů denně.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů

Zisk Foxconnu ve čtvrtletí stoupl o 18 %

ČTK , 14. listopad 2018 10:22

Apple varoval, že jeho předvánoční tržby budou horší, dodavatelům součástek Applu také hrozí slabší ...

Více 0 komentářů

Macronova dohoda o zabezpečení kyberprostoru nemá podporu velmocí

ČTK , 14. listopad 2018 09:00

MIT: Bylo by lepší začít s užším projektem ve snaze zakázat kyberútoky na klíčovou infrastrukturu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty

ČTK , 14. listopad 2018 08:00

Akcie firmy od začátku letošního roku klesly zhruba o 39 procent. ...

Více 0 komentářů

EY představila prototyp blockchainu pro privátní transakce v platformě Ethereum

Pavel Houser , 13. listopad 2018 10:41

Společnosti budou moci bezpečně provádět transakce díky sadě nástrojů a služeb EY Ops Chain Public E...

Více 0 komentářů

E-shopy čekají rekordní vánoční tržby 44 miliard Kč

ČTK , 13. listopad 2018 10:27

Obchodníci letos spustili marketingové kampaně už na přelomu října a listopadu, přestože Černý pátek...

Více 0 komentářů

Investiční firma Vista koupí za 1,9 mld. USD softwarovou Apptio

ČTK , 13. listopad 2018 08:00

Mezi produkty Apptio patří software pro správu podniku....

Více 0 komentářů