Sdružení lékařů je stále pro nepovinný eRecept, odklad pokut vítá

ČTK , 27. leden 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Právo, České IT

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí.

Roční odklad sankcí za vystavení papírového receptu místo eReceptu vítá Sdružení praktických lékařů (SPL). Má ale obavy, zda se fungování elektronického receptu za rok zlepší, je i nadále pro variantu nepovinného eReceptu. Odklad sankcí dnes schválila Sněmovna. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné a sankce se odkládají, za "vrchol alibismu".

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí, lékařům tak zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Lékaři eRecept kritizovali také proto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestíhal vyřizovat jejich žádosti. Ke konci roku jich bylo přes 7000. Podle mluvčí SÚKL Hany Pavlíčkové zbývá ještě vyřídit přes 4300 žádostí, z nichž ale 4251 čeká na ověření České lékařské komory, jestli je žadatel jejím členem.

Roční odklad pokut i proto lékaři přivítali. "Za daných okolností to bylo jediné možné řešení, které umožní to, aby pacienti dostali své léky a zdravotní sytém mohl bez komplikací fungovat," sdělil ČTK předseda SPL Petr Šonka. Zároveň ale uvedl, že je třeba urychleně začít pracovat na zlepšení fungování e-receptu.

Za zásadní považuje SPL zprovoznění lékového záznamu. "Ale pro lékaře je naprosto klíčovou otázkou zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka, který musí vyřešit současný nevyhovující stav, kdy lékař podepisuje e-recept svým vlastním kvalifikovaným certifikátem (zjednodušeně elektronickým podpisem)," uvedl Šonka. Podle něj to vystavuje lékaře bezpečnostnímu riziku v případě jeho zcizení a zneužití druhou osobou.

SPL má obavy, zda je možné tyto změny provést během jednoho roku a nadále tak má za to, že je lepší variantou nepovinný e-recept, který, pokud bude dostatečně jednoduchý a kvalitní, budou lékaři používat sami rádi a dobrovolně.

Podle Kubka elektronické recepty prakticky nefungují, nikdo je nepotřebuje a místo omezení administrativní zátěže práci lékařům komplikují a poskytování zdravotní péče prodražují. "Dnešní rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné, ale ve skutečnosti se nemusí používat, pak považuji za vrchol alibismu," napsal ČTK.

Dodal, že je trapné tvářit se, že není problém, když elektronické recepty, za které stát utratil více než 300 milionů korun, nemůže používat několik tisíc lékařů. "Podle našich informací nefungují ani ve FN Motol, jejíž ředitel Ing. (Miloslav) Ludvík ještě z pozice ministra zesměšňoval lékaře, kteří před nesmyslnou povinností varovali," poznamenal. Komora se obává, že nejpozději do roka a do dne se bude řešit stejný problém. "Tedy pokud ministr zdravotnictví nedostane rozum dřív," dodal Kubek.

Podle statistik České lékařské komory je v Česku přibližně 43.500 aktivních lékařů. SÚKL vyřídil 37.774 žádostí a aktivně už eRecept používá 25.662 lékařů. Za leden už bylo zaevidováno v centrálním úložišti přes 3,6 milionu elektronických receptů. V pracovní dny je to podle aktuálních statistik 150.000 až 250.000 receptů denně.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů