Vnitro chce zakázku za 4,4 mld. na vysílačkovou síť bez soutěže

ČTK , 12. July 2019 09:00 1 komentářů

Vnitro se už dříve rozhodovalo mezi modernizací Tetrapolu a vybudováním nové zabezpečené mobilní sítě LTE/5G.

Ministerstvo vnitra chce zadat bez výběrového řízení zakázku na zajištění dalšího provozu komunikační sítě záchranných složek. Nadlimitní zakázku za 4,4 miliardy korun bez DPH mají získat stávající dodavatelé, tedy firma Pramacom Prague a Národní agentura pro komunikační a informační technologie. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici a který v pondělí projedná vláda. Nevypsání soutěže vnitro zdůvodňuje tím, že je nutné zabránit vyzrazení utajovaných informací.

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora nyní využívané technologie Tetrapol. Vnitro se už dříve rozhodovalo mezi modernizací Tetrapolu a vybudováním nové zabezpečené mobilní sítě LTE/5G.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl Radiožurnálu, že návrhů na modernizaci komunikačního systému bylo několik, ale na žádném se nenašla shoda. "Nedošlo k dohodě v rámci vládní koalice, respektive mezi mnou a panem premiérem. Takže řešení, které je teď ve hře, je nezbytné minimum, co udělat," řekl.

Radiožurnál uvedl, že proti zadání zakázky napřímo protestují operátoři O2 a Nordic Telecom, kteří byli už loni mezi zájemci o vybudování modernější digitální sítě. Chtějí se bránit, a to včetně možného podání stížnosti k antimonopolnímu úřadu.

O2 podle mluvčí Lucie Jungmannové na fakt, že životnost stávající sítě Pegas končí, upozorňuje politiky už dva roky, během kterých se z pohledu přípravy nástupnického řešení mnoho neudělalo. "Zároveň jsme na základě informací od našich dodavatelů deklarovali, že řešení postavené na moderní technologii 3GPP LTE budeme připraveni provozovat pro potřeby IZS nejpozději od roku 2022. Nerozumíme tedy tomu, proč by se měla modernizovat a provozovat za miliardy korun stávající vysílačková síť do roku 2027. S tímto postupem nesouhlasíme a jsme připraveni hájit svá práva adekvátními prostředky," řekla ČTK

Vnitro v materiálu píše, že na trhu teď neexistuje vhodná mobilní komunikační technologie pro bezpečnostní a záchranné složky. "Vhodná technologie bude existovat a bude komerčně dostupná až koncem 20. let 21. století, a to i na sítích veřejných mobilních operátorů," uvedl úřad, přičemž se odvolal na znalecký a odborný posudek.

Aktuální zakázka má být "přechodovým řešením" mezi technologiemi Tetrapol a 3GPP. Smluvní vztah vnitra s dodavateli má trvat do konce roku 2027 s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Nezadání zakázky by podle ministerstva mohlo vyústit ve zhroucení systému komunikace složek integrovaného záchranného systému a nemožnost je řídit v terénu.

"Uzavření smlouvy je nutné bezodkladně, protože větší části komponent a ovládacímu software stávajícího systému skončí podpora výrobce k 31. prosinci 2020, části systému dokonce už 30. září 2019. Provoz systému kritické informační infrastruktury bez podpory výrobce je neakceptovatelné bezpečnostní riziko," napsalo ministerstvo.

Dodavatelé mají zejména zajistit generační obměnu nepodporovaných technologií a navýšit parametry podle požadavků uživatelů systému. Podle vnitra nepůjde o výměnu všech zařízení, ale jen těch, kterým končí podpora. Dalším úkolem je zajištění dostatečné kybernetické bezpečnosti sítě.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Evropská komise schválila akvizici UPC Vodafonem

Pavel Houser , 18. July 2019 12:40

EK schválila akvizici aktivit společnosti Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rum...

Více 0 komentářů

EU prověří Amazon, zda neporušuje pravidla hospodářské soutěže

ČTK , 18. July 2019 10:00

EK se zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, jež nabízejí výrobky na jeho platformě Marke...

Více 0 komentářů

Akcionáři Alibaby schválili štěpení akcií v poměru osm k jedné

ČTK , 18. July 2019 08:00

Schválení plánu přichází po objevení spekulací, že firma požádala o vstup na hongkongskou burzu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple testuje výrobu ve Vietnamu, chce snížit závislost na Číně

ČTK , 17. July 2019 14:03

AirPods jsou nejrychleji rostoucím produktem Applu, loni se jejich dodávky zvýšily na 35 milionů....

Více 0 komentářů

Antenna Hungária chce podíl ve firmě, která patří PPF

ČTK , 17. July 2019 10:00

Maďarská státem vlastněná společnost Antenna Hungária zvažuje, že koupí 25procentní podíl v radiokom...

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli z bulharské finanční správy data o milionech lidí

ČTK , 17. July 2019 09:00

Hackeři uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění ...

Více 0 komentářů

Facebook se snaží regulátory ujistit o bezpečnosti své kryptoměny

ČTK , 17. July 2019 08:00

Asociace Libr nemá v úmyslu konkurovat státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky....

Více 0 komentářů