Výběr DPH ze zahraničních e-shopů je podle NKÚ problematický

ČTK , 11. September 2018 09:00 0 komentářů

Správa daně z přidané hodnoty (DPH) u zasílaného zboží a vybraných služeb mezi státy Evropské unie není dobře nastavena, zjistil podle včera zveřejněného závěru Nejvyšší kontrolní úřad.

Kontroloři zároveň kritizovali, že české úřady nejsou dostatečně aktivní při kontrolách placení DPH zahraničními e-shopy. Generální finanční ředitelství s výtkami nesouhlasí. V některých oblastech kontrolní činnosti podle něj Česko patří k evropské špičce.

Kontroloři se zaměřili na správu DPH při přeshraničním elektronickém obchodování mezi obchodníky a spotřebiteli v letech 2015 až 2017. "Kontrola ukázala, že hodnota zaslaného zboží a poskytnutých vybraných služeb, stejně jako hodnota odvedené DPH do ČR nejsou vůbec známy," konstatuje NKÚ. Podle úřadu se přitom jedná o významné množství peněz. "Jen od roku 2015 do poloviny roku 2017 z České republiky odešly prokazatelné transakce za nejméně 100 miliard korun," zjistili kontroloři.

Odpovědnost za výběr DPH při přeshraničním elektronickém obchodování má stát, do kterého byly zboží nebo vybrané služby poskytnuty z jiné země. "Problém je, že pokud dodavatel sám od sebe finančnímu úřadu ČR uzavřený obchod nepřizná, tak se o něm daný správce daně vůbec nemusí dozvědět. A pokud o něm neví, nemůže daň vyměřit ani ji případně vymáhat," vysvětluje člen NKÚ Jiří Kalivoda, který kontrolu vedl. Problém tak podle úřadu tkví hlavně v nedostatečné mezinárodní výměně informací a v nevhodném rozdělení pravomocí mezi jednotlivé členské státy.

Navzdory nevhodně nastavenému systému měly orgány finanční správy možnost se přeshraničními obchody aktivně zabývat, tvrdí NKÚ. Prověřované finanční úřady tak ale podle kontrolorů činily nedostatečně a vyhledávání bylo náhodné a spíše ojedinělé.

Kontroloři vyhledali všeobecně známé webové stránky patnácti zahraničních e-shopů a provozovatelů elektronických tržišť a dotázali se u Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, jestli jsou tyto e-shopy v Česku registrovány k platbě DPH a jak plní své povinnosti. "Potřebné informace, ze kterých by bylo jasné, jestli a jak by v ČR měli tito provozovatelé odvádět DPH, finanční správa neměla," konstatoval NKÚ.

Nedostatečnou kontrolu zahraničních e-shopů ale odmítá mluvčí Generální finanční ředitelství (GFŘ) Petr Habáň. Finanční správa podle něj považuje kontroly v oblasti elektronického obchodování za jednu z priorit. "V některých oblastech kontrolní činnosti, které zpráva NKÚ kritizuje, patří Česko naopak k evropské špičce," uvedl Habáň.

GFŘ se hájí také tím, že současný systém mezinárodní výměny informací není nastavený na plošné a reciproční prověřování transakcí. "Kontrolní mechanismy tak není možné systémově zajistit, protože členským státům není uložena povinnost zavedení podrobné evidence a povinnost daňových subjektů sdělit údaje z takové evidence správcům daně, uvádí zpráva GFŘ.

Kontrolu provedl NKÚ paralelně se Spolkovým účetním dvorem Německa tak, aby bylo možné ověřit i fungování takzvaného zvláštního režimu jednoho správního místa. Systém se i přes některé nedostatky osvědčil, protože snížil administrativní zátěž správců daně i daňových subjektů, uvádí zpráva NKÚ.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů