Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00 5 komentářů

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace.

Zájem Čechů o koupi digitálních rozhlasových přijímačů DAB je minimální. Přístrojů je přitom na trhu dostatek. Podle obchodníků patří mezi hlavní problémy digitálního rozhlasu nedostatečná informovanost veřejnosti, nedostatečné pokrytí či omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. DAB je v řadě evropských zemí běžné, Norsko jako první země loni vypnulo analogové FM pásmo.

DAB představuje podobný způsob šíření signálu jako je digitální televize DVB-T. Novější DAB+ je díky lepšímu kódování schopen přenášet ještě více programů. Proti analogovému rádiu je také příjem DAB výrazně kvalitnější. Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 procent populace. S Českými Radiokomunikacemi (ČRa) spustil digitální vysílání z Brna, Ostravy a Plzně, které se tak přidaly k Praze. Multiplex šíří celkem 14 stanic. DAB síť ČRa, ve které vysílají některé soukromé rozhlasové stanice, pokrývá velkou část Prahy.

"Zákazníci mají o přístroje vybavených DAB/DAB+ tunerem minimální zájem, přestože na trhu jich je dostatek. Dokud úřady nezačnou osvětu k široké veřejnosti, zůstane tento formát zatím jen pro malou omezenou skupinu fandů," uvedla mluvčí firmy Euronics Lenka Mastešová.

Také podle produktového manažera e-shopu Kasa.cz Petra Štursy mezi hlavní problémy DAB patří minimální osvěta ze strany úřadů. "Dále nedostatečné pokrytí. Pro autorádia s DAB není pokrytá kompletně ani dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Dále omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. Obecně lze říct, že benefity DAB vysílání proti klasickému FM vysílání jsou sporné," dodal Štursa.

Alza.cz má v nabídce zhruba 50 modelů s DAB tunerem. "Poptávka stoupá meziročně o desítky procent. Průměrná cena prodaných DAB modelů se prakticky nezměnila," uvedla mluvčí Patricie Šedivá. Podle mluvčího obchodu Mall.cz Jana Řezáče se ceny přijímačů pohybují od 1170 do 9000 korun a DAB přijímače jsou standardem i u některých modelů AV přijímačů, síťových audio přehrávačů a autorádií.

Ředitel regulace ČRa Marcel Procházka řekl, že firma o dalším rozvoji DAB vysílání jedná se všemi významnými provozovateli rozhlasového vysílání. "V souvislosti s rychle rostoucí popularitou DAB vysílání v okolních zemích i ostatních evropských zemích pociťujeme zvýšený zájem o DAB i ze strany českých provozovatelů rozhlasového vysílání," uvedl.

Upozornil, že legislativa limituje počet celoplošných rozhlasových stanic, které mohou vysílat soukromí provozovatelé rozhlasového vysílání. "S ohledem na významně vyšší kapacitu DAB sítí v porovnání s FM vysíláním je toto významná překážka pro rozvoj digitálního rozhlasového vysílání. Je proto důležité novelizovat Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání," dodal Procházka.

Předpokladem pro rozvoj DAB vysílání je také dostupnost vysílacích frekvencí. Pro DAB tak bude podle Procházky důležité, aby byla včas dokončena mezinárodní koordinace kmitočtů. V ČR je nyní dvacítka vysílačů digitálního rozhlasu několika provozovatelů.

Od původního plánu vypnout FM pásmo se odklání některé státy. Naposledy v březnu uvedla britská BBC, že kvůli nedostatečnému počtu posluchačů digitálního rozhlasu nebude proti předpokladu vypínat analogové kmitočty. Podle odborníků mají potenciál na přenos rozhlasového signálu i budoucí 5G mobilní sítě. Víc než pětina posluchačů také rádio poslouchá přes internet.


Komentáře

petr #0
petr 20. duben 2018 14:56

Je to zrovna Alza, u které jsem koupil kombinovaný tuner DVB a DAB kolík do USB, ale musel jsem ho vrátit, protože mu nešla DVB (DAB šlo a byl jsem překvapený, že v Praze je hned několik multiplexů). Ovšem jen na rozhlasovou kartu to bylo celkem drahé, kupoval jsem to jako televizní s možností přijímat rozhlas, v takovém případě byla cena ještě akceptovatelná. Tím neobviňuju alzu (naopak reklamace byla vyřízena okamžitě a bez problémů), podle recenzí (i jinde) se prostě výrobci větší část nepovedla (ti co dostali povedený kus to chválili). Však také krátce poté tento výrobek z nabídky zmizel a dosud není tento ani podobný. Dnes bych asi chtěl DVB-T2+DAB, ale to alza (ani nikdo jiný) nenabízí.
Ono vůbec poslouchání rádia není tak běžné a pokud to někdo provozuje, tak nechce žádné hyperfunkce ale jenom kulisu na pozadí.
Nemyslíte si, že za nízkou poptávkou může být zčásti i cena. Klasické rádio u alzy začíná lehce pod 200 korunami (kromě toho ho má téměř každý mobil), DAB ovšem lehce pod tisícovkou. Kromě toho DVB má dneska každý, takže kdo chce digitální rozhlas využije stanice šířené tímto kanálem. A zbývají tedy lidé, kterým to nestačí, a chtějí mít něco extra, a těch zase tolik neni.

Jan #1
Jan 20. duben 2018 15:41

Pokrytí signálem bych nenazval nedostatečné, ale spíš tragické. Cena dostupných přijímačů je naprosto nesmyslná a mnohé si člověk musí vybírat přímo podle lokality kde je chce provozovat. Přejedu do Varů a nenaladím nic. Citlivost také pokulhává, mít možnost poslouchat rádio jen venku a v místnosti být bez příjmu popularitě nepřidá, mám zkušenost jen s jedním kouskem, ale asi to bude u ostatních dost podobné. Vzhledově to je všechno spíš levně odfláknuté retro. Kolega ho má, ale je mu už nějaký čas na nic, skončilo ve skříni.

Regine 20. duben 2018 22:03

Digitální rozhlas běžně přijímají, jako já, satelitem. My 'nešťastníci' na které se kašle při pokrytí terestriální signál. Nepřeberné množství SAT rozhlasových stanic + internetová rádia. Navíc cena přijímačů je přemrštěná, pokud nebudou do 200 Kč, je to jejich smrt. Snad v autorádiích.

andrej #3
andrej 23. duben 2018 22:13

> Norsko jako první země loni vypnulo analogové FM pásmo
norsko ako prva krajina vlani vyplo statne analogove FM vysielanie

Karel #4
Karel 05. květen 2018 00:18

Zatím jsem nepochopil, kvůli čemu je nutné vypínat starý analog v pásmu VKV, když DAB vysílá úplně někde jinde. To si teď v Norsku užívají ticha v pásmu 88-108MHz? Proč?
A kdy se plánuje povypínat SV a DV vysílače?
A pak podobně jako u DVB-T zde stále nevíme, jaké pásmo nakonec bude používáno v ČR - některé přijímače mají i pásmo L (1452 – 1492 MHz), jiné ale mají jen pásmo III (174 – 230 MHz). Předpokládám, že ještě než bude pokrytí aspoň 80%, bude vymyšleno nějaké další pásmo a nový kodek a všechny dosavadní DAB přijímače taky přijdou vyhodit, jen ať je stále co vyrábět a prodávat...
Z technického hlediska zajímavé, ale násilím bych lidem analog rozhodně nevypínal. Myslím, že vysílat souběžně nemůže být problém ani technický, ani morální.

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Novým generálním ředitelem Autocontu je bývalý šéf Oracle Sameš

ČTK , 15. listopad 2018 12:44

Autocont se zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firmy a státní správu....

Více 0 komentářů

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

ČTK , 15. listopad 2018 08:00

Některé centrální banky, včetně švédské, kanadské a čínské, již uvažují o emisích digitálních měn ve...

Více 0 komentářů

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zisk Foxconnu ve čtvrtletí stoupl o 18 %

ČTK , 14. listopad 2018 10:22

Apple varoval, že jeho předvánoční tržby budou horší, dodavatelům součástek Applu také hrozí slabší ...

Více 0 komentářů

Macronova dohoda o zabezpečení kyberprostoru nemá podporu velmocí

ČTK , 14. listopad 2018 09:00

MIT: Bylo by lepší začít s užším projektem ve snaze zakázat kyberútoky na klíčovou infrastrukturu....

Více 0 komentářů

Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty

ČTK , 14. listopad 2018 08:00

Akcie firmy od začátku letošního roku klesly zhruba o 39 procent. ...

Více 0 komentářů

EY představila prototyp blockchainu pro privátní transakce v platformě Ethereum

Pavel Houser , 13. listopad 2018 10:41

Společnosti budou moci bezpečně provádět transakce díky sadě nástrojů a služeb EY Ops Chain Public E...

Více 0 komentářů