Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. April 2018 08:00 5 komentářů

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace.

Zájem Čechů o koupi digitálních rozhlasových přijímačů DAB je minimální. Přístrojů je přitom na trhu dostatek. Podle obchodníků patří mezi hlavní problémy digitálního rozhlasu nedostatečná informovanost veřejnosti, nedostatečné pokrytí či omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. DAB je v řadě evropských zemí běžné, Norsko jako první země loni vypnulo analogové FM pásmo.

DAB představuje podobný způsob šíření signálu jako je digitální televize DVB-T. Novější DAB+ je díky lepšímu kódování schopen přenášet ještě více programů. Proti analogovému rádiu je také příjem DAB výrazně kvalitnější. Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 procent populace. S Českými Radiokomunikacemi (ČRa) spustil digitální vysílání z Brna, Ostravy a Plzně, které se tak přidaly k Praze. Multiplex šíří celkem 14 stanic. DAB síť ČRa, ve které vysílají některé soukromé rozhlasové stanice, pokrývá velkou část Prahy.

"Zákazníci mají o přístroje vybavených DAB/DAB+ tunerem minimální zájem, přestože na trhu jich je dostatek. Dokud úřady nezačnou osvětu k široké veřejnosti, zůstane tento formát zatím jen pro malou omezenou skupinu fandů," uvedla mluvčí firmy Euronics Lenka Mastešová.

Také podle produktového manažera e-shopu Kasa.cz Petra Štursy mezi hlavní problémy DAB patří minimální osvěta ze strany úřadů. "Dále nedostatečné pokrytí. Pro autorádia s DAB není pokrytá kompletně ani dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Dále omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. Obecně lze říct, že benefity DAB vysílání proti klasickému FM vysílání jsou sporné," dodal Štursa.

Alza.cz má v nabídce zhruba 50 modelů s DAB tunerem. "Poptávka stoupá meziročně o desítky procent. Průměrná cena prodaných DAB modelů se prakticky nezměnila," uvedla mluvčí Patricie Šedivá. Podle mluvčího obchodu Mall.cz Jana Řezáče se ceny přijímačů pohybují od 1170 do 9000 korun a DAB přijímače jsou standardem i u některých modelů AV přijímačů, síťových audio přehrávačů a autorádií.

Ředitel regulace ČRa Marcel Procházka řekl, že firma o dalším rozvoji DAB vysílání jedná se všemi významnými provozovateli rozhlasového vysílání. "V souvislosti s rychle rostoucí popularitou DAB vysílání v okolních zemích i ostatních evropských zemích pociťujeme zvýšený zájem o DAB i ze strany českých provozovatelů rozhlasového vysílání," uvedl.

Upozornil, že legislativa limituje počet celoplošných rozhlasových stanic, které mohou vysílat soukromí provozovatelé rozhlasového vysílání. "S ohledem na významně vyšší kapacitu DAB sítí v porovnání s FM vysíláním je toto významná překážka pro rozvoj digitálního rozhlasového vysílání. Je proto důležité novelizovat Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání," dodal Procházka.

Předpokladem pro rozvoj DAB vysílání je také dostupnost vysílacích frekvencí. Pro DAB tak bude podle Procházky důležité, aby byla včas dokončena mezinárodní koordinace kmitočtů. V ČR je nyní dvacítka vysílačů digitálního rozhlasu několika provozovatelů.

Od původního plánu vypnout FM pásmo se odklání některé státy. Naposledy v březnu uvedla britská BBC, že kvůli nedostatečnému počtu posluchačů digitálního rozhlasu nebude proti předpokladu vypínat analogové kmitočty. Podle odborníků mají potenciál na přenos rozhlasového signálu i budoucí 5G mobilní sítě. Víc než pětina posluchačů také rádio poslouchá přes internet.


Komentáře

petr #0
petr 20. April 2018 14:56

Je to zrovna Alza, u které jsem koupil kombinovaný tuner DVB a DAB kolík do USB, ale musel jsem ho vrátit, protože mu nešla DVB (DAB šlo a byl jsem překvapený, že v Praze je hned několik multiplexů). Ovšem jen na rozhlasovou kartu to bylo celkem drahé, kupoval jsem to jako televizní s možností přijímat rozhlas, v takovém případě byla cena ještě akceptovatelná. Tím neobviňuju alzu (naopak reklamace byla vyřízena okamžitě a bez problémů), podle recenzí (i jinde) se prostě výrobci větší část nepovedla (ti co dostali povedený kus to chválili). Však také krátce poté tento výrobek z nabídky zmizel a dosud není tento ani podobný. Dnes bych asi chtěl DVB-T2+DAB, ale to alza (ani nikdo jiný) nenabízí.
Ono vůbec poslouchání rádia není tak běžné a pokud to někdo provozuje, tak nechce žádné hyperfunkce ale jenom kulisu na pozadí.
Nemyslíte si, že za nízkou poptávkou může být zčásti i cena. Klasické rádio u alzy začíná lehce pod 200 korunami (kromě toho ho má téměř každý mobil), DAB ovšem lehce pod tisícovkou. Kromě toho DVB má dneska každý, takže kdo chce digitální rozhlas využije stanice šířené tímto kanálem. A zbývají tedy lidé, kterým to nestačí, a chtějí mít něco extra, a těch zase tolik neni.

Jan #1
Jan 20. April 2018 15:41

Pokrytí signálem bych nenazval nedostatečné, ale spíš tragické. Cena dostupných přijímačů je naprosto nesmyslná a mnohé si člověk musí vybírat přímo podle lokality kde je chce provozovat. Přejedu do Varů a nenaladím nic. Citlivost také pokulhává, mít možnost poslouchat rádio jen venku a v místnosti být bez příjmu popularitě nepřidá, mám zkušenost jen s jedním kouskem, ale asi to bude u ostatních dost podobné. Vzhledově to je všechno spíš levně odfláknuté retro. Kolega ho má, ale je mu už nějaký čas na nic, skončilo ve skříni.

Regine 20. April 2018 22:03

Digitální rozhlas běžně přijímají, jako já, satelitem. My 'nešťastníci' na které se kašle při pokrytí terestriální signál. Nepřeberné množství SAT rozhlasových stanic + internetová rádia. Navíc cena přijímačů je přemrštěná, pokud nebudou do 200 Kč, je to jejich smrt. Snad v autorádiích.

andrej #3
andrej 23. April 2018 22:13

> Norsko jako první země loni vypnulo analogové FM pásmo
norsko ako prva krajina vlani vyplo statne analogove FM vysielanie

Karel #4
Karel 05. May 2018 00:18

Zatím jsem nepochopil, kvůli čemu je nutné vypínat starý analog v pásmu VKV, když DAB vysílá úplně někde jinde. To si teď v Norsku užívají ticha v pásmu 88-108MHz? Proč?
A kdy se plánuje povypínat SV a DV vysílače?
A pak podobně jako u DVB-T zde stále nevíme, jaké pásmo nakonec bude používáno v ČR - některé přijímače mají i pásmo L (1452 – 1492 MHz), jiné ale mají jen pásmo III (174 – 230 MHz). Předpokládám, že ještě než bude pokrytí aspoň 80%, bude vymyšleno nějaké další pásmo a nový kodek a všechny dosavadní DAB přijímače taky přijdou vyhodit, jen ať je stále co vyrábět a prodávat...
Z technického hlediska zajímavé, ale násilím bych lidem analog rozhodně nevypínal. Myslím, že vysílat souběžně nemůže být problém ani technický, ani morální.

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

Více



Kalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Ministerstvo financí postupuje s portálem pro správu daní

Pavel Houser , 24. June 2019 09:00

Online finanční úřad bude spuštěn ve 4. čtvrtletí roku 2020....

Více 0 komentářů

Všechna data o infrastruktuře má obsahovat digitální mapa

ČTK , 23. June 2019 15:56

Obsahovat by měla aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických ve...

Více 1 komentářů

Projektanti: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát

ČTK , 22. June 2019 13:30

V souvislosti s digitalizací stavebnictví se mluví hlavně o metodě BIM (Building Information Modelli...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

APEK: v ČR rostla e-commerce o 17 %

Pavel Houser , 22. June 2019 08:00

E-commerce v Evropě dosáhla v roce 2018 obratů 547 miliard EUR, letos by měla růst o více než 13 %. ...

Více 0 komentářů

Apple varoval před uvalením amerických cel na další čínské zboží

ČTK , 21. June 2019 10:00

Apple se stal dalším z řady podniků, které se postavily proti plánu prezidenta Trumpa....

Více 0 komentářů

Facebook svými plány na digitální měnu znepokojil politiky

ČTK , 21. June 2019 09:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích....

Více 1 komentářů

NÚKIB: Ministerstva, úřady i firmy vzaly varování před Huawei a ZTE vážně

Pavel Houser , 21. June 2019 08:00

Loňské varování NÚKIB před technickými a programovými prostředky společností Huawei a ZTE a jejich d...

Více 0 komentářů