Zákon o elektronizaci zdravotnictví bude předložený do konce roku

ČTK , 06. July 2019 10:00 0 komentářů

Přes Národní zdravotnický portál by mohlo být možné měnit praktického lékaře, najít si nového či požádat o výpis ze zdravotnické dokumentace.

Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví předloží ministerstvo do konce roku. Na dotaz ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení resortu Jan Brodský. Původně měl být zákon od roku 2020 už v účinnosti, nově by ho měl v příštím roce projednat Parlament. Vyplývá to z materiálu o plnění Národní strategie elektronického zdravotnictví, kterou má ČTK k dispozici a o které bude v pondělí jednat vláda.

Prvním konkrétním krokem elektronizace zdravotnictví bylo zavedení elektronických receptů na léky. Od příštího roku bude kromě ukládání dat o předepsaných lécích na centrálním úložišti a zobrazení jejich soupisu pacientem záznam přístupný také lékařům a lékárníkům.

"Přibývá zdravotnických zařízení s elektronickou zdravotnickou dokumentací, vznikají regionální portály se službami elektronického zdravotnictví pro občany, včetně přístupu k elektronické zdravotnické dokumentaci," uvádí dokument. Na projekty poskytovatelů péče, především na elektronickou zdravotní dokumentaci, bylo do pololetí roku 2018 vynaloženo 1,5 miliardy korun z evropských fondů. Na zajištění kybernetické bezpečnosti žádá ministerstvo zdravotnictví do rozpočtu pro rok 2020 asi 456 milionů korun.

Od letošního roku na ministerstvu funguje samostatný odbor Národního centra elektronického zdravotnictví v sekci náměstka pro zdravotní péči. Současně vzniká takzvaná resortní infrastruktura eHealth, která má kromě provozování registrů umožnit také bezpečnou výměnu zdravotnické dokumentace mezi zařízeními.

K pilotnímu provozu se připravuje Národní zdravotnický portál. Přes něj by do budoucna mohlo být možné například změnit praktického lékaře, najít si nového či požádat o výpis ze své zdravotnické dokumentace. Do dokumentace bude moci mít po povolení přístup jak rodina, tak vybraní lékaři. Počítá se i s možností elektronického objednávání nebo sdílení výsledků o provedených vyšetřeních.

Na rozdíl od záznamů o předepsaných lécích zdravotnickou dokumentaci stát nikde centrálně skladovat nebude. Zůstane uložená u lékařů či v nemocnicích jako dosud. Ministerstvo chce jen garantovat její bezpečné sdílení. Záznamy budou jen o hospitalizaci či vyšetření s místem, datem a uvedením poskytovatele zdravotní péče. Podobná data už v současné době mají k dispozici zdravotní pojišťovny.

Vedení elektronické dokumentace, elektronické žádanky nebo výsledky testů budou podle dřívějšího vyjádření ministra pro lékaře, minimálně zpočátku, dobrovolné. Pokud se ale lékař rozhodne elektronickou dokumentaci vést, bude muset dodržovat státem stanovená pravidla, zejména bezpečnostní.

Připravovaná novela zákona o léčivech byl měla také umožnit anonymizovaná data z centrálního úložiště elektronických receptů analyzovat. Zatím to podle zákona nejde.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů