6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře

Karel Wolf , 05. květen 2010 08:00 19 komentářů

Windows
Po půl roce od uvedení aspirují Windows 7 se 100 miliony licencí na titul nejprodávanější desktopový operační systém v historii a lze očekávat obdobnou dynamiku růstu i nadále. Jak si povedou paralelní vývojové větvě, tedy průmyslová Windows Embedded Standard 7 a Windows phone 7, si zatím troufne odhadnout maximálně kartářka zpražské Národní třídy, přesto je to enormní úspěch. Microsoft až na výjimky (herní a HW divize) není zrovna love brand, co tedy za raketovým startem stojí?


Windows 7
Již dnes je jasné, že se Windows 7 zapíší do historie jako nejúspěšnější operační systém Microsoftu poslední dekády a možná vůbec celé historie společnosti. Snad na žádný jiný nejkonzervativnější část trhu, kterou tvoří firemní segment, nepřecházela tak rychle. Po fiasku, které znamenaly Visty (zejména) ve firemním segmentu, to působí jako malý zázrak a velké vítězství Microsoftu, který již začínal být pod konkurenčním tlakem i na této své téměř výsostné půdě.

1. Inteligentní marketing

Namísto toho, že by se společnost zaměřila na koncové uživatele a na image systému, který by se všemožnými i nemožnými prostředky snažila odlišit od Vist, orientovala se prostě po vzoru starší tradice na prosté vyjmenování schopností systému. Lví podíl na tom určitě mají i nativní vlastnosti systému, který je oproti předchozí verzi orientován mnohem více funkčně, než na vizuální dojem. Nad Windows 7 sice neřeknete Wow!, ale můžete na nich relativně bezpečně a v klidu (bez enormního množství pádů) pracovat. Wow.

2. Prodejci jej plně podporují

Je veřejným tajemstvím, že valnou část prodejů Windows mají na svědomí OEM instalace na nových počítačích. Důvod, proč tento "trik" u Vist nefungoval, byla kombinace dvou vražedných faktorů - obliby Windows XP a fakt, že společnost pod tlakem povolila velkým prodejcům možnost nabídnout u svých OEM instalací downgrade. Dell, HP i další dodavatelé PC pro firemní klientelu pak způsobili masivní emisi počítačů na kterých běžely z Vist downgadované Windows XP. Tentokrát se nic podobného nekonalo a prodejci systém nezatížený špatnou pověstí plně podporují.

3. Víra i hory přenáší

S předchozím důvodem úzce souvisí ještě jiný faktor, prodejci jsou tak trochu: "Kam vítr tam plášť," a tak zapůsobilo i to, že konzumenti systém aktivně vyhledávají. Jde o celkem logickou volbu. Systém je stabilní, rychlejší než Visty a měl by být bezpečný. Vzhledem k tomu, že je nový, bude mít lepší a delší podporu, než starší verze Windows. Pokud nemá zákazník nějaký osobní vážný důvod k přechodu na Linux či Mac OS X, jsou pro něj nejnovější Windows jasná volba. Více například v článku " Zlom: Téměř padesát procent uživatelů Windows 7 se k systému dostalo upgradem".

Windows

4. Nechtěná pomoc Vist


Zde je těch důvodů hned několik. Poprvé v historii je novější systém rychlejší než předchozí, pro majitele Vist, ale i rychle stárnoucích Windows XP (Windows 7 obsahují oproti Vistám Windows XP Mode) tedy vážný důvod k zamyšlení.

Další důvod je nasnadě, pro koncové uživatele možná drobnost, ale pro firemní segment killer funkce, systém je dostatečně robustní a bezpečný již ve své základní verzi - tedy před vydáním service packu.

5. Zatím chyběli tržní vyzyvatelé

Ač to tak na první pohled nemusí působit, chybí konkurence. Mac OS X navzdory tradičním popichujícím reklamám, ve kterých se Apple snaží poukázat na výhody své platformy oproti "PC s Windows" oslovují oba hráči zcela rozdílné segmenty trhu. Jinými slovy srovnávají nesrovnatelné. Potenciální hrozbou by mohl být Web-based OS od Google - Chrome OS, který by se letos měl poprvé objevit jako alternativní systém na některých Netboocích. Oproti tomu má dnes ale Microsoft docela slušný náskok.

6. Byznys segment obchází okolo

První bašta (konzumentský segment a malé firmy) je dobytá, rozhodující teď bude zbytek firemního trhu. Z mnoha historických důvodů (dlouhá existence systému na trhu, špatná pověst Vist, relativně vysoká spolehlivost) zde existuje extrémně veliké množství společností, které na svých desktopech provozují Windows XP (většinou v kombinaci s Windows 2003, 2008 servery). Toto řešení začíná pomalu ale jistě nebezpečně zasmrádat, podpora (pro verzi Windows XP s aktualizací Service Pack 2) mu končí 13. července 2010. Pro firmy by to měl být impuls k přechodu, uvidíme, zdali ho využijí k upgrade, nebo spíše k optoutu. Osobně ale vidím jako pravděpodobnější první možnost. Popularita v oblasti systémů mezi koncovými uživateli tlačí byznys. Firmy a další významné instituce jsou nuceny módní vlnu následovat.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 08. květen 2010 20:16

Prave nyni predelavam partitions na netbooku a instaluji tam Linux. Netbook jsem musel koupit s Windows 7, protoze jiny operacni system vyrobce nenabizel. Dominantni pozici na trhu umi Microsoft vyuzivat mistrovsky, to je bez diskuze.

astray #19
astray 20. červen 2011 12:53

My máme Linux ve firmě všude, kromě jednoho obstarožního notebooku AMD-K6/400 MHz s Win XP a jednoho PC, kde se dříve dělalo účetnictví (tam je dual boot s preferencí Debianu).

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 08:20

7. Windows 7 je proste dobry OS.

Náhodný kolemjdoucí #8
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 10:40

Jardíku?

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 15:56

Windows 7 jsou dobry system, ma mnoho velmi kvalitnich vlastnosti.
.. jen si nemuzu vzpomenout ktere to jsou ...

Náhodný kolemjdoucí #15
Náhodný kolemjdoucí 06. květen 2010 09:28

Dobrý = 3.
A to prostě sedí.
Doma mám FreeBSD na všech mašinách, v práci (kvůli rychlejšímu zprovoznění) zatím linux (+7+xp). Sedmičky jsem nespustil ani nepamatuju, XP mám jen kvůli jediný aplikaci, kterou nemůžu rozchodit pod wine.

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 09:12

... (Windows 7 obsahují oproti Vistám Windows XP Mode) tedy vážný důvod k zamyšlení ... to je sice pravda, ale taky je pravda, že XP mode je k dispozici jen u verzí Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate. Tudíž u těch nejdražších verzí. Takže to co nefungovalo na Vistách, nebude fungovat ani na Sedmičkách, pokud si nepřiplatíte. ... Taky vážný důvod k zamyšlení.

Petr Švec 05. květen 2010 09:33

Dobrý den,

no ono kromě Vámi zmíněných verzí je už jen Starter, který je určený pro málo výkonné stroje (netbooky) a tam by nasazení XP Mode přineslo víc problémů, než užitku, a Home Premium. Tam by sice XP Mode nebyl vůbec od věci, ale na druhou stranu k čemu by tahle funkce domácím uživatelům (pro které je Home Premium určeno) vůbec byla? XP Mode je především úlitba pro firmy, aby mohly bez problémů upgradovat na Win 7 a současně řešit problémy s kompatibilitou jiných (účetních a dalších specializovaných) aplikací, které používají. Případně aby nemusely kupovat jejich nové verze. Plus, a teď možná podceňuji většinu domácích uživatelů, nevím kolik majitelů Home Premium by vůbec bylo schopné XP Mode nainstalovat, zprovoznit a aktivně využívat.

Souhlasím s tím, že mít XP Mode v Home Premium by bylo krásné, na druhou stranu mi přijde, že skutečný efekt (tedy počet uživatelů, kteří by funkci skutečně využívali), by byl moc malý.

Náhodný kolemjdoucí #11
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 10:22

Ano s tim souhlasim. Pak je tu jeste moznost, nechat si stara XP a nainstalovat W7 jako druhy system. Nechcete mi prece tvrdit, ze kazdy, kdo si koupi novy system, tak stara Windows (XP) vyhodi do kose.
Byl jsem prekvapen, ze se W7 krasne snasi s XP i na jednom fyzickem disku, coz byl u starsich systemu velky problem, kvuli prepsani startovacich utilit a bootovacim disku. Ale o tom vam sem asi nemusim psat.
Jinak v clanku jsou popsany presne duvody prodejnosti a za sebe musim rici, ze pres pocatecni skepticismus jsem s W7 spokojeny.

Náhodná kolemjdoucí #12
Náhodná kolemjdoucí 06. květen 2010 07:44

Normalni domaci uzivatel by uz vubec neumel pouzivat dva systemy... a vlastne je ani moc nepotrebuje... pouzije tak neco na multimedia, browser a nejaky textEditor typu word. Pak uz potrebuje jenom par vieweru, aby mu sly "otevrit" vsechny maily. A nekteri uzivatele (tak 30%) ani nedojdou takhle daleko O;-)

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 10:47

Pres vsechny super funkce W7, ktery nikdy nevyuziju, jak doma tak v praci, zustanu radsi u sveho Linuxu.

Josef_sjp_ #5
Josef_sjp_ 05. květen 2010 12:03

žádný velký důvod k radosti v MS nevidím,

Co se firem týče, kupují sice pc s W7, ale instalují na ně XP (corporate edition nevyžaduje aktivaci :-)), aby měli jednotnou správu, stejně jako to bylo u Vist.
Z firem které znám, žádná nepřešla na W7 ani částečně, to že si s nimi hrají ajtíci, a pařměni to mají jako alternativní systém, není obchodní úspěch, kterým se v MS chvástají. Kdyby na trhu s OS existovala skutečná konkurence, tak už MS dávno neexistuje. Windows jsou prostě monopol a ještě jim to chvíli vydrží. Prostě stejně jako naši politici dělají jen to co musí, a zbytek nalakuje PR.
Josef_sjp_

Náhodná kolemjdoucí #13
Náhodná kolemjdoucí 06. květen 2010 07:35

My jsme teda na W7 presli, ale asi se to nepocita pac jsme IT firma :D na druhou stranu neni nas par ajtiku, ale kolem 300. I kdyz mozna byste se divil kolik ajtiku je naprosto konzervativnich a XPecek se jen tak nevzda a to jeste si na nich na svych super masinkach nastavi standardni vzhled a jednobarevny pozadi, aby bezely neznatelne rychleji ;)

Jinak k clanku... to ze Visty pomohly rozsireni W7 neni IMHO zadny paradox to byl od zacatku plan... a to fakt genialni. Krome toho W7 vyrazne zlepsily ergonomii ovladani, takze je spolu se svym vzhledem a spravou prudce navykova :) a malokdo, kdo si to zkusi se chce vratit k "chudym" XP.

Náhodný kolemjdoucí #18
Náhodný kolemjdoucí 06. květen 2010 12:25

Klasicky vzhled a jednobarevne pozadi si nikdo nenastavuju k vuli tomu, aby se zrychlil beh systemu, ale k vuli tomu, ze na nem potrebuji pracovat a ja napriklad nejsem opravdu zvedavej na pruhledna okna, blikani, nejake dynamicke prechody a stiny a ja nevim co jeste. Neni IT jako IT ... uvedomte si, ze jsou lide, kteri jsou z IT, ale vedi o tom prdlacku ... napriklad nejemnovany clovek z nejmenove firmy se mi snazil vnutit, ze default port pro FTP je 26 :D

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 14:56

"První bašta (konzumentský segment a malé firmy) je dobitá, .."

Ehm, "dobíjí" se baterky, bašty se dobývají. :-)

Karel Wolf 05. květen 2010 15:42

Mea culpa maxima, opraveno, dekujeme za upozorneni.

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 17:19

Opravdu w 7 konkurenci nemají, aspoň ne tu placenou, Mac OS se prodává rovnou s počítačem a Linux je až na přesná firemní řešení zdarma. Srovnávat systémy asi též nemá cenu Windows jsou lepší pouze pokud jde o hry, jinak všude prohrávají od hardwarové náročnosti až po rychlost.

Náhodný kolemjdoucí #16
Náhodný kolemjdoucí 05. květen 2010 19:08

Bue he he, souhlasim.

Náhodný kolemjdoucí #17
Náhodný kolemjdoucí 06. květen 2010 11:02

Co se tyka MASOXu, tak musim rict, ze to s nim je cim dal horsi. Presli jsme ted v praci na 10.5 a nejsem tim moc nadseny. Vyhledavani souboru prapodivne, apoluprace s Adobe kriticka. V adobe prestaly fungovat nektere funkce, jine funguji nespolehlive. Nesmyslna sprava prav uzivatelu...

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

Šéf Vodafonu: Neomezené tarify zatím nebudou

ČTK , 24. květen 2018 09:00

Pokud by operátoři nabídli neomezený tarif pro LTE, využily by jej domácnosti pro připojení domácích...

Více 0 komentářů

Část Foxconnu chystá největší čínskou primární emisi od roku 2015

ČTK , 24. květen 2018 08:00

Jedna z divizí tchajwanského výrobce elektroniky Foxconn plánuje získat 27,1 miliardy jüanů uvedením...

Více 0 komentářů

ČBA: Češi si nemění hesla a nepoužívají antiviry na mobilech

Pavel Houser , 23. květen 2018 11:00

Zabezpečení chytrého telefonu skončilo mezi třemi nejhoršími faktory zkoumanými v rámci Indexu bezpe...

Více 4 komentářů

Starší zprávičky

IT a podnikové služby patří v ČR k nejatraktivnějším oborům

Pavel Houser , 23. květen 2018 10:00

Podnikové služby překonaly např. bankovní sektor, telekomunikace či automobilový průmysl....

Více 0 komentářů

USA a Čína se blíží k dohodě ohledně ZTE

ČTK , 23. květen 2018 09:00

Dohoda Číny a USA snížila obavy z obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa....

Více 0 komentářů

Technologická "Nobelova cena" za procesory

ČTK , 23. květen 2018 08:00

Finský vědec Suntola oceněn za depozici atomárních vrstev (ALD), která se používá při výrobě velmi t...

Více 0 komentářů

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů