Aktuálně o startupech: jak si vede program CzechAccelerator

Petr Švec , 02. září 2010 07:00 0 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys

Startup
S tématem CzechAcceleratoru, programu, v rámci nějž mají zástupci tuzemský startupů a malých a středních podniků možnost vycestovat na stáž do amerického Silicon Valley, jsme se na stránkách portálu ITBiz.cz setkali už několikrát. Nyní, necelého půl roku od jeho odstartování a po dvou úspěšně zvládnutých výzvách, nastává ten nejlepší čas podívat se na dosavadní průběh a úspěchy CzechAcceleratoru blíže a zaměřit se na zkušenosti firem, které programem už prošly.

CzechAccelerator
Třetí výzva programu CzechAccelerator končí
už 30. září.

CzechAccelerator je v českém prostředí, přinejmenším z hlediska nápadu, zcela ojedinělým projektem. Jak už bylo naznačeno v úvodu, jeho cílem je pomoci zajímavým inovativním technologickým startupům, stejně jako malým a středním podnikům v poznání severoamerického trhu a proniknutí na něj. To zahrnuje jak nejrůznější instruktáže o podnikání v USA, poradenství v oblasti firemní strategie a marketingu, tak především tříměsíční stáž v technologickém centru Plug and Play Tech Center, v kalifornském městě Sunnyvale. V rámci pobytu jsou vybrané firmy plně podporovány v prozkoumávání specifik amerického trhu, stejně jako ve vyhledávání a vyjednávání s potencionálními partnery, investory a zákazníky.

Na CzechAcceleratoru je ojedinělý především způsob realizace celého programu, tedy možnost vycestovat do Silicon Valley a americké technologické prostředí tak poznat doslova na vlastní kůži. Tím se program liší od desítek dalších (nejen) českých projektů, které si taktéž dávají za cíl zlepšit přístup firem na daný trh, které se ale často omezují na „pouhé“ teoretické rady. Šanci v rámci CzechAcceleratoru sice ročně dostane jen velmi omezený počet žadatelů, vzhledem k intenzitě programu mají ale úspěšní uchazeči mnohem větší šanci na úspěch.

První výzva


V rámci první výzvy byly počátkem letošního roku pro účast v programu vybrány tři tuzemské technologické společnosti – BoldBrick, Cognitive Security a ImageMetry. Pojďme se nyní, alespoň ve stručnosti, podívat na profil každé z nich:

BoldBrick


Tuzemský vývojář BoldBrick se ve své činnosti zaměřuje především na byznys nástroj společnosti Microsoft, SharePoint. Pro vývojáře, pracující s tímto nástrojem, společnost připravila vlastní produkt pojmenovaný Mossquito 2009. Ten slibuje, často komplikovaný proces vývoje a úpravy existujících doplňků pro SharePoint, značně zjednodušit. Během pobytu v Silicon Valley se zástupci společnosti sešli s několika potencionálními partnery, se kterými stále jednají o distribuci produktu Mossquito 2009 na území USA.

Plug and Play Tech Center
Budova Plug and Play Tech Center v Sunnyvale, CA.

„Naši potenciální klienti z USA se nás často ptají, zda máme v severní Americe pobočku. Teď konečně díky CzechInvestu a programu CzechAccelerator jim s potěšením můžeme odpovědět: Ano, máme. Program CzechAccelerator nám výrazně zjednodušil cestu k oslovení severoamerického trhu“, komentoval výsledky svého tříměsíčního pobytu v Sunnyvale Hynek Cihlář, ředitel a spolumajitel společnosti BoldBrick.

Cognitive Security


První výzvy programu CzechAccelerator se zúčastnil také výrobce bezpečnostních řešení Cognitive Security. Jeho hlavní produkt, CognitiveOne, využívá k vyhledání potencionálních hrozeb metody takzvané behaviorální analýzy, tedy analýzy chování. CognitiveOne tak, zjednodušeně řečeno, monitoruje síťový provoz v oblasti, ve které je nasazen, přičemž u případných výkyvů v jednotlivých aspektech síťového provozu je pak schopen rozlišit, jedná-li se o pouhou náhodnou výchylku, nebo o průvodní jev bezpečnostní hrozby.

Cognitive Security byla jediným podnikem v rámci první výzvy, kterému se už v průběhu tříměsíční stáže podařilo plně uspět. Společnost tak dnes, spolu se svým novým partnerem, realizuje prodej svého bezpečnostního produktu CognitiveOne na americkém trhu.

„Pobyt v Silicon Valley je pro každou společnost i dobrou možností, jak nalézt optimální pozici produktu na trhu, porovnat se s konkurencí a identifikovat klíčové aspekty pro další rozvoj“, vyjádřil se Michal Pěchouček, ředitel výzkumu a jednatel výrobce Cognitive Security.

ImageMetry


Posledním z účastníků první výzvy byla společnost ImageMetry, vzešlá z akademického „podhoubí“ ČVUT. Ta se soustředí na vývoj v oblasti forenzního zobrazování a zpracování obrazových dat se specializací na odhalování zamaskovaných obrazových úprav a vyhledávání určených objektů, například lidí, v rámci obrazového záznamu. Na první pohled možná v praxi nepříliš využitelně znějící technologie má ve skutečnosti široké využití v oblastech, jako je řešení pojistných událostí, policejní vyšetřování, či vyhledávání duplikátů v rámci fotobank a obrazových databází.

„Pobyt v Plug and Play Tech Center je velice cenná zkušenost, která opravdu pomáhá rozšířit obzory a pochopit, že trh a investoři v USA jsou mnohem blíže než by se z ČR mohlo zdát. Rád bych zdůraznil nezastupitelnost osobní zkušenosti z pobytu na místě. Pokud bude v možnostech CzechInvestu dále šířit tuto osvětu mezi českými high-tech marketéry, bude to bezpochyby velké plus pro české podnikatele“, shrnul své zkušenosti s programem Czech Accelerator Petr Šídlo, Sales Manager, společnosti Imagemetry.Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.

Druhá výzva


Druhá výzva přinesla, oproti té první, několik výrazných inovací. Předně žadatelé si mohli vybrat, ve kterém termínu se do Silicon Valley dostanou, tedy jestli už od 1. července, nebo až od 1. října letošního roku. To se projevilo i na celkovém počtu přijatých společností, jejichž počet stoupl ze tří na čtyři.

V rámci druhé výzvy se podařilo uspět společnostem E&S Software, Dinasys, Kertak Nanotechnology a Devmasters. O tom, co jim účast v programu CzechAccelerator přinesla, vás budeme inforomovat v některém z příštích dílů seriálu Aktuálně o startupech.

Třetí výzva již brzy. Zúčastníte se?


V rámci obou výzev se do programu CzechAccelerator přihlásilo na 25 různých subjektů, mezi kterými byly jak startupy, tak i malé a střední podniky. Z nich bylo nakonec vybráno 7 společností, které svůj pobyt v Silicon Valley už realizovaly, ne je čeká v nejbližších týdnech. 7 úspěšných žadatelů z celkem 25 přihlášených představuje slušnou úspěšnost 28%. Takže proč to také nezkusit?

V současné době je stále možné se zaregistrovat do chystané třetí výzvy, v rámci které vybrané podniky do Silicon Valley odjedou už koncem prosince letošního roku. Registrovat se je možné pomocí přihlašovacího formuláře, který je dostupný na webových stránkách programu, www.czechaccelerator.cz. Účastníky programu následně vybere panel odborníků složený ze zástupců agentury CzechInvest, Ministerstva průmyslu a obchodu, podnikatelů a investorů z ČR a odborné veřejnosti. POZOR! Registrovat se do třetí výzvy je možné jen do 30. září!

Jak už bylo zmíněno v úvodu, zástupci vybraných společností budou moci strávit tři měsíce v technologickém centru Plug and Play Tech Center v kalifornském městě Sunnyvale v Silicon Valley. K dispozici jim budou tamní konferenční prostory, a kromě vstupenek na významné technologické konference budou moci zdarma využívat poradenství v oblasti strategického managementu, duševního vlastnictví a marketingu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
21. 03.

24. 03.
Amper
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

V affiliate marketingu se u nás letos protočí 3 miliardy

ITBiz.cz , 23. březen 2017 10:00

Celkový objem trhu online affiliate marketingu e-shopů v ČR a SR činil v roce 2016 dle odhadů VIVnet...

Více 0 komentářů

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

ČTK , 23. březen 2017 08:45

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejc...

Více 0 komentářů

Nejméně aktualizované aplikace na PC: Java a Flash

Pavel Houser , 23. březen 2017 08:30

Dále z průzkumu: Windows XP jsou stále nainstalovány na 6 % zkoumaných počítačů. SSD má jen málo lid...

Více 0 komentářů

Výdaje kybernetického úřadu budou letos 214 milionů Kč

ČTK , 23. březen 2017 07:00

Výdaje nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) by letos měly být zh...

Více 0 komentářů