Rok 2007 byl ve znamení spamu, virů a dalších hrozeb

, 31. prosinec 2007 14:12 2 komentářů
Rubriky: Security, Internet

Virus
Přiblížíme si bezpečnostní hrozby, které nám byly tento rok v patách. Mezi ně patří viry a červy, phishing, hoax a spam. Nezapomeneme ani na útoky na webové stránky. Nakonec přidáme ještě pár poznatků o sociálním inženýrství.

Podvodné, falešné a nevyžádané e-mailyO phishingu každý z nás asi už slyšel. Phishing je slovo vycházející od slova "fishing" nebo-li rybaření. Jako každé slovo IT undergroundu je i toto zkomolené, aby se poukázalo na jeho původ. Stejně tak jako rybář čeká u břehu na svou rybu, tak i útočník využívající tuto techniku čeká na svoji oběť. Většinou "loví" tím způsobem, že rozešle určité skupině lidí (například klientům jedné banky) podvodné e-maily, které vyžadují po uživateli zadání uživatelského jména a hesla na "oficiální" webové stránce banky.

Koncem února tohoto roku bylo podobným způsobem napadeno přes 50 finančních institucí v USA, Evropě a v Asii. Podvodníci vyrobili ke každé bance napodobeninu jejich přihlašovací stránky. Na počítač uživatele byl po návštěvě falešného webu nainstalován trojský kůň. Pokud uživatel chtěl navštívit stránky své banky, byl okamžitě přesměrován na falešný web (pomocí DNS poisoningu), který od něj vylákal citlivé údaje.

Útočníci se také pokusili získat přístup k citlivým údajům klientů českých bank. Prvním českým podvodným emailem byl útok na klienty Citibank. Samotné banky přitom ochrana proti pishingu stojí nemalé peníze. Například jedna z námi oslovených českých bank uvedla, že je ochrana proti internetové kriminalitě stojí stovky milionů korun ročně.

Související
Ochrana proti podvodným e-mailům stojí banky miliony

Další poměrně známou věcí je takzvaný hoax, nebo-li poplašná zpráva. Je to v podstatě řetězové rozesílaní e-mailů, které obsahují smyšlené žádosti o pomoc, různé návody nebo varování. Tyto e-maily většinou obtěžují příjemce, zbytečně zatěžují datové linky a v neposlední řadě jsou zdrojem e-mailových adres pro rozesílání nevyžádaných zpráv (spam). Jedním z mnoha českých hoaxů bylo varování o zpoplatnění populárního programu ICQ.

Související
Ke zpoplatnění ICQ rozhodně nedojde

Ani v roce 2007 se nevyřešil další bezpečnostní problém - spam. To je označení pro nevyžádanou elektronickou poštu. Zřejmě prvním spamem byla reklamní zpráva zaměstance Digital Equipment Corporation, který ji odeslal 1. května 1978 na adresy tehdejší sítě ARPANET. Zpráva obsahovala informace o prezentaci produktů této společnosti. V současné době se stále častěji objevuje obrázkový spam a nově jejich autoři objevili výhody v PDF spamu. Společnost Gartner zveřejnila v letošním roce odhad, který udává celkový podíl spamu u uživatelů. Spam podle tohoto odhadu tvoří 85 až 90 procent všech zpráv.

Související
Spam brzy oslaví třicáté narozeniny

Zranitelnost webů na internetu

Cross-site scripting (XSS) je způsobem útoku na webové aplikace. Existuje několik druhů útoků a mnohdy se dají mezi sebou kombinovat. Známe například SQL injection, XSS, PHP injection, HTML injection atd. XSS se dříve také označovalo jako CSS, ale pak se od této zkratky upustilo z důvodu kolize se zkratkou kaskádových stylů.

"XSS chyby byly nejčastější v roce 2005 a 2006. Procentuální zastoupení roste nepřetržitě od roku 2001," řekl nám Daniel Cvrček, jeden ze zakladatelů bezpečnostní labolatoře BUSLab. Podle Cvrčka bude tento vzestup zcela jistě pokračovat. Jeden z důvodů vzrůstu je i třeba trend, kdy stále větší množství aplikací je převáděno na do webové podoby. Nejčastějším typem XSS útoku je změna obsahu webu, se kterým se ročně potýká šest procent organizací.

Související
Roste počet útoků pomocí sociálního inženýrství

Počítačové viry a jiná havěť

Počítačový virus je škodlivý program, který se dokáže šířit sám bez vědomí uživatele. Existují i speciální varianty virů, které označujeme jako červy.

Červy se šírí ve formě souborů či paketů sítě. Po úspěšném napadení červ využije dostupného připojení k Internetu a rozešle své kopie dále do sítě. Úspěšnost červu souvisí s využíváním bezpečnostních děr v operačním systému či softwaru. Většinou se červy šíří skrze elektronickou poštou. Mezi nejúspěšnější tohoto roku patří varianta červu Win32/Stration.XW, která napadla přes 11,5 milionů počítačů.

Ptali jsme se Igora Háka ze serveru Viry.cz, jak se podle něj budou vyvíjet tyto nebezpečné programy v roce 2008. "Vývoj červů a především virů je již nyní na bodě mrazu. Tedy alespoň pokud budeme těmito pojmy označovat havět, která se šíří například e-mailem nebo síťovou komunikací. Poslední větší incident tohoto druhu byl někdy v roce 2007 v podobě červu Win32/Mydoom. Od té doby relativní klid," říká Igor Hák. Podle Háka mají tyto programy nejlepší léta za sebou.

"Celosvětový problém nezpůsobuje pouze několik konkrétních druhů šířících se například e-mailem, ale tisíce různých škodlivých kódů, které jsou rozsety po celém internetu," dodává Hák. Podle něj v minulosti často dorazil škodlivý kód při svém šíření také na e-maily antivirové firmy. Dnes je hledání nebezpečných kódů spíše o štěstí a může trvat měsíce, než se podaří takovou hrozbu odhalit.

Související
Juraj Záruba: pro zábavu už nikdo viry nepíše
Historie počítačových virů

Sociální inženýrství

Sociální inženýrství je způsob, při kterém se útočník snaží vylákat z oběti zdánlivě nedůležité informace, které pak využije ke svému dalšímu útoku. Hlavním představitelem a průkopníkem tohoto směru je Kevin Mitnick, který dokonce o tomto způsobu manipulace napsal knihu s názvem Umění klamu.

"Zcizení identity bude určitě dále narůstat, ať už se jedná o chybu lidského faktoru nebo útoky v elektronickém světě. Hlavním problémem jsou uživatelé, kteří si neuvědomují, jaké následky může mít vyzrazení jejich soukromých údajů anebo jen jejich ignorance problému," říká Martin Čmelík ze serveru Security-portal.cz.

Související
Nejvíce útoků směřuje zevnitř firmy


Komentáře

Bob a tom #1
Bob a tom 01. leden 2008 12:14

Už se těším na 31. Prosinec 2008 a článek: Rok 2008 byl ve znamení spamu, virů a dalších hrozeb.


Radim Hasalík #2
Radim Hasalík 01. leden 2008 20:25

A co teprve rok 2010...

RSS 

Komentujeme

Jak srovnávali jablka s hruškami

Pavel Houser , 27. květen 2017 14:30
Pavel Houser

Absurdní patent či ochranná známka, respektive absurdní výsledek sporu? A že je hloupost srovnávat j...

Více

RSS 

Zprávičky

Výdaje na reklamu na webech v dubnu stouply na 652 milionů Kč

ČTK , 27. květen 2017 09:04

Seznam získal 240 milionů, Mafra inkasovala 118 milionů a Economia 76 milionů korun....

Více 0 komentářů

Dell EMC podporuje transformaci IT s novými produkty pro open networking

Pavel Houser , 26. květen 2017 14:46

Přepínače Dell EMC pro Open Networking tvoří spolu se servery PowerEdge čtrnácté generace a špičkový...

Více 0 komentářů

Hodnota bitcoinu stoupla na nový rekord přes 2400 dolarů

ČTK , 26. květen 2017 09:23

K růstu bitcoinu přispívá příliv nového kapitálu a růst poptávky po dalších digitálních měnách....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Tři zranitelnosti a opravy: Samba, Joomla, videopřehrávače

Pavel Houser , 25. květen 2017 16:30

Vektorem útoku může být i soubor s titulky....

Více 0 komentářů

Lenovo opět v zisku

ČTK , 25. květen 2017 15:32

Lenovo se snaží omezit svou závislost na trhu s PC a rozšiřuje aktivity v oblasti chytrých telefonů ...

Více 0 komentářů

Zákon o elektronické identifikaci Sněmovna asi schválí beze změn

ČTK , 25. květen 2017 09:00

Jedním z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis....

Více 0 komentářů

PayPal rozšiřuje ochranu prodejců v ČR

Pavel Houser , 25. květen 2017 08:00

Tento program se dříve v České republice vztahoval jen na hmotné zboží, nyní se rozšiřuje i o služby...

Více 1 komentářů