Alliance Laundry CE nasadila konfigurátor zakázek Infor CPQ

Případová studie, 05. prosinec 2017 14:30 0 komentářů
Alliance Laundry CE nasadila konfigurátor zakázek Infor CPQ

Konfigurátor zakázek Infor CPQ umožňuje společnosti Alliance Laundry CE, která vyrábí pod značkou Primus profesionální vybavení pro prádelenské provozy, rychlý růst výroby a odbytu.

Alliance Laundry výroba
Alliance Laundry výroba
Alliance Laundry CE vyrábí zejména průmyslové pračky, sušičky a žehliče. Značka Primus má tradici od roku 1911 a dnes patří mezi přední světové výrobce průmyslové prádelenské techniky. Od roku 2014 je součástí americké skupiny Alliance Laundry Systems (ALS), která je v této oblasti světovou jedničkou. Česká pobočka zaměstnává 800 lidí, dosahuje obratu přes 2,8 miliardy korun (2015) a denně vyrobí okolo 120 kusů špičkové techniky. Od roku 2006 využívá ERP systém Infor SyteLine a konfigurátor zakázek Infor CPQ, které dodala firma ITeuro, partner Inforu pro Českou republiku a Slovensko. Alliance Laundry CE v roce 2016 obě řešení upgradovala s podporou systémového integrátora ITeuro na nejnovější verzi a díky využívání těchto IT systémů intenzivně roste.

Výchozí stav a záměry projektu

V roce 2006 společnost Alliance Laundry CE implementovala ERP systém Infor SyteLine spolu s dalšími řešeními Inforu – pokročilým plánováním a rozvrhováním APS, řízením servisu a údržby Field Service Plus a také konfigurátorem zakázek CPQ. Požadavek na nástroj Konfigurátor byl už v roce 2006 nedílnou součástí obměny podnikového softwaru. Obchodní model společnosti je založen na zakázkové výrobě a před nasazením nástroje CPQ bylo nutné konfigurace výrobků sestavovat ručně.

Aktualizace ERP a nový Konfigurátor

V roce 2016 se firma rozhodla pro upgrade ERP SyteLine z verze 7 na verzi 9 (9.00.30). S tím byla spojena i výměna Konfigurátoru za nejnovější verzi, která využívá technologii BuyDesign. Předchozí Konfigurátor byl postaven na technologii Trilogy. Stejně jako prvotní implementaci řešila i projekt upgradu společnost ITeuro.

Alliance Laundry uvnitř továrny
Alliance Laundry uvnitř továrny
Samotný upgrade probíhal v období dozvuku organizačních změn, kdy se původně belgická značka Primus stala součástí americké firmy Alliance Laundry Systems. S tím se pojilo i rozšíření ERP SyteLine jako primárního systému pro zastoupení v Belgii na přelomu ledna a února 2015, přičemž už od roku 2013 využívá SyteLine i obchodní pobočka v Hongkongu. Také jejich aktivity procházejí přes Infor CPQ. Projekt má tedy mezinárodní rozměry, a i díky tomu vyrostla za uplynulých deset let česká výrobní pobočka čtyřikrát. Růstový trend se očekává i pro další období.

Řešení a jeho přínosy

Konfigurátor zakázek Infor CPQ je nedílnou součástí infrastruktury aplikací ve společnosti Alliance Laundry CE. Spojen je s ERP systémem Infor SyteLine, který Alliance Laundry CE využívá v České republice i v zahraničí (režim „MultiSite“). S Konfigurátorem, interně označovaným jako CFG, aktivně pracuje okolo patnácti uživatelů odbytového oddělení (Oder Desk). Veškeré konfigurační modely spravují dva administrátoři CFG. Výstupy z CPQ pak procházejí celou společností, od nákupu materiálu přes výrobu až po expedici.

Jak Konfigurátor funguje

Konfigurátor CPQ má stejný účel jako například u automobilek. Umožňuje nabízet různé varianty a doplňkové výbavy základních řad výrobků. Přitom je jasně určeno, jaké kombinace prvků jsou přípustné a jaké naopak ne, ale i jejich vzájemné vazby. Na konfigurace jsou přímo navázány ceníky, vstupní materiály, kusovníky a následně plánování výroby.

Před zavedením Konfigurátoru se kombinační kódy v objednávkách a kusovníky skládaly ručně (do tehdejšího ERP Concorde). Dnes se vše skládá uživatelsky jednoduchým zaklikáváním položek v Konfigurátoru, jehož výstupem je vždy jedinečný produktový kód. Z něj lze přesně identifikovat typ výrobku i jeho specifikaci. Tyto informace o zakázce jsou evidovány napříč celý výrobním a obchodním řetězcem, tedy nejen ve výrobě, ale také v poprodejním servisu. Alliance Laundry CE má totiž implementován v ERP SyteLine i modul Field Service Plus, a díky tomu se mohou technici vyjíždějící na servisní zásahy vybavit potřebnými náhradními díly na dané zařízení.

Alliance Laundry panorama
Alliance Laundry panorama
Nový Konfigurátor poskytuje oproti předchozímu více možností, což se hodí především u nastavování složitějších podmínek a vazeb. Přes CPQ prochází 100 % všech výrobků Alliance Laundry CE. Další stroje navíc společnost nakupuje a přeprodává, ovšem 20 % z nich nějakým způsobem nejprve modifikuje – a tyto modifikace opět procházejí přes CPQ. V objemu celkového odbytu se tak Konfigurátor využívá v až 70 % případů.

Související přínosy

Nasazení nejnovějšího Konfigurátoru s technologií BuyDesign si vyžádalo úpravy konfiguračních modelů produktů Alliance Laundry CE. Tím se zjednodušila a zpřesnila evidence možných produktových kombinací – vznikly takzvané „model charty“, které udávají struktury produktových kódů s přesným rozklíčováním, o jaký stroj se jedná. Usnadnilo se tím i zavádění nových výrobků do prodejního a výrobního cyklu formou řízeného procesu. Pokud přijde z vedení požadavek na nový produkt, odvodí jej administrátor z už existujícího nejvíce podobného model chartu, a poté připraví konfigurační model. Obdobně se postupuje při veškerých updatech produktů. Tento proces standardizace je obvyklý při přechodu na využití konfigurátorů v obchodních procesech firem.

„Pestrost produktů a řad je tak rozmanitá, že nešla řešit jinak než přes Konfigurátor,“ popisuje hlavní přínos řešení Infor CPQ Miroslav Kletenský, CFG Administrator Alliance Laundry CE. „Výstupy z Konfigurátoru využívá většina naší společnosti a často i naši zákazníci. Je to začátek objednávky, na kterou navazuje výrobní proces. Po konfiguraci se vytvoří objednávka a rozjíždí se plánování do nákupu a do výroby. Oddělení After Sale využívá informace o složení stroje pro servisní případy, ke kterým má informace o přesné konfiguraci stroje. Konfigurátor dlouhodobě podporuje růst společnosti a zlepšování podmínek pro klienty. Jen za poslední zhruba rok, kdy využíváme novou verzi, vzrostla produkce o třetinu. CPQ nám přináší i časovou a finanční úsporu – ani správa modelů při aktuální šíři nabídky by bez něj nebyla možná,“ hodnotí M. Kletenský.

Předpokládaný rozvoj firmy i díky využití Infor CPQ

Vedení společnosti Alliance Laundry CE plánuje do konce roku 2017 další nárůst objemu výroby, a to až na 160 strojů denně. Oproti stavu před dvěma lety tak bude produkce dvojnásobná, aniž by bylo nutné rozšiřovat týmy Order Desk a administrátorů řešení CPQ. S ohledem na nové možnosti, které přinesla verze CPQ s technologií BuyDesign, bude prozkoumáno další, širší využití tohoto nástroje v procesech firmy.

Profil zákazníka

 • Společnost: Alliance Laundry CE, s. r. o.
 • Počet zaměstnanců: 800
 • Řešení informačního systému: Konfigurátor zakázek
 • Produkty: Infor CPQ (Konfigurátor) v rámci ERP Infor SyteLine, Field Service Plus
 • Odvětví: Strojírenství – výroba průmyslové prádelenské techniky na zakázku
 • Země: Česká republika, mezinárodní uživatelský přesah

Profil dodavatele

 • ITeuro, a.s., Česká konzultační a softwarová společnost se sídlem v Ostravě
 • Na trhu od roku 2000, Specializace na informační systémy pro výrobní podniky
 • Desítky realizovaných projektů. Implementace ERP systému a pokročilých nástavbových nástrojů
 • Řešení na úrovni výrobců světové třídy. Expertní konzultační služby pro optimalizaci procesů
 • Gold channel partner mezinárodní firmy Infor pro Českou republiku a Slovensko
 • Vlastní vývojové a výrobní oddělení, vlastní aplikace
 • Hollarova 1124/14, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava, obchod@iteuro.cz


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 0 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů