• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní přehled: Zaměstnanci často nehlásí ztrátu zařízení s citlivými daty

Pavel Houser
15. 3. 2012
| Články

Hlavní události uplynulého týdne: Hackerské klání Pwn2Own, Microsoft i další firmy záplatovaly své produkty. Zákulisí akcí proti členům skupin Anonymous a LulzSec. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Microsoft vydal v úterý svůj březnový balíček záplat. Opravených zranitelností je 7, aktualizací (a tedy i bulletinů zabezpečení) 6.

Za velmi významnou se považuje chyba v Remote Desktop Protocol, která umožňuje útočníkovi prakticky ve všech verzích Windows získat vzdáleně k počítači práva administrátora. Dle Microsoftu nebyly útoky proti této zranitelnosti zatím zaznamenány. Microsoft dává ovšem této zranitelnosti exploitability index 1, což znamená předpoklad, že funkční exploit se objeví do měsíce a lze doporučit urychlenou instalaci záplaty.

Viz také: Všechny verze Windows obsahují extrémně kritickou chybu ve vzdáleném přístupu

Je třeba dodat, že ve výchozím nastavení Windows není funkce RDP povolena. Problém se ve skutečnosti týká jen zlomku počítačů s Windows (nicméně nejspíš půjde hlavně o počítače ve velkých firmách, tedy jako pro útočníky jako cíl jistě lákavé).

Mezi dalšími záplatami Microsoftu již žádná není označena jako kritická. Výsledkem těchto chyb by nemělo být ovládnutí počítače, ale spíše útoky na dostupnost služby apod.

Zdroj: The Register, HelpNet Security a další

Společnost Apple vydala opravy celkem 83 zranitelností v prohlížeči Safari, kritických jich má být hned 72 (cross-site scripting, porušení paměti, krádež přístupových oprávnění…). Má jít vůbec o rekordní balíček záplat Applu.

Lehce paradoxní v této souvislosti je, že za opravy Safari de facto platí velký nepřítel Applu – Google. Google totiž vyplácí odměny za nalézání děr v prohlížeči Chrome. Chrome a Safari přitom sdílejí společné jádro, open source komponentu WebKit…

Jinak lze chyby v Safari pokládat za významné především kvůli tomu, že iPad a iPhone užívá mnoho lidí i pro pracovní účely, aniž jsou však tato jejich (soukromá) zařízení spravována pomocí firemních IT politik, tj. např. s definovaným procesem instalací záplat.
Opravená verze prohlížeče má číslo Safari 5.1.4.

Zdroj: SecurityNewsDaily, HelpNet Security, The Register

Sony je, jak se zdá, od hacknutí sítě PlayStation Network stíhaná jednou ranou za druhou. Útočníkům se tentokrát prý podařilo stáhnout si dosud nepublikovanou tvorbu Michaela Jacksona. Působí to jako skoro bezvýznamná informace, ovšem Sony dědicům za tato práva vyplatila 250 milionů dolarů.

Zdroj: BetaNews

Google Chrome si na hackerské soutěži CanSecWest skupiny Pwn2Own nepodržel neprůstřelnost z minulých let. Hned první den akce se prohlížeč na Windows 7 podařilo kompromitovat týmu francouzské bezpečnostní firmy Vupen.

Viz také: Chrome první obětí Pwn2Own

Chrome prý zradil plug-in pro Adobe Flash

Následně podlehl také Internet Explorer 9, kdy úspěch opět slavila firma Vupen. Zde se podařilo ukázat na zranitelnosti v podobě přetečení haldy a porušení paměti, čímž se útočný kód dokázal dostat i ze sandboxu/obejít ASLR. Výzkumníci z Vupenu uvedli, že zneužití pomocí přetečení haldy je nicméně poměrně obtížné, pracovalo se na tom 7 týdnů (ale zase může být pro útočníky tento postup výhodný v tom, že se přitom obejde DEP a ASLR; jinak je třeba kombinovat tři zranitelnosti – v DEP, ASLR a sandboxu). K ovládnutí počítače a vzdálenému spuštění kódu pak stačí, aby uživatel navštívil podvodný web, nemusí dále už na nic klikat ani nic potvrzovat.

Zdroj: SecurityNewsDaily

Chrome jako reakci na kompromitaci svého prohlížeče již vydal několik oprav. Kromě Vupenu dokázal v Chrome najít bezpečnostní zranitelnosti i Sergej Glazunov (přesněji řečeno, k tomu došlo na Pwnium, což byla Googlem sponzorovaná akce víceméně konkurenční k Pwn2Own, byť se také uskutečnila v rámci CanSecWest). Glazunov získal 60 000 dolarů, Google celkem do cenového fondu vložil 1 milion dolarů.

Zdroj: The Register

Za nedávnými zatčeními členů skupiny Anonymous stál údajně SABU (přezdívka), dříve snad šéf skupiny LulzSec, který sám by odhalen loni v létě. Sabu je prý vlastním jménem Hector Xavier Monsegur, je mu 28 let, žije v New Yorku (nezaměstnaný, přistěhovalec z Portorika) a vystopovat se ho podařilo po školácké chybě, když se přihlásil k chatu bez použití anonymizační služby – mimochodem i v tomto případě ale ještě bylo prý potřeba nějakých dalších informátorů. Než by Monsegur šel do vězení, raději se stal informátorem FBI. Brzy se v tomto smyslu objevila podezření, ale většina příznivců LulzSec i Anonymous dotyčnému nadále důvěřovala.
Monsegur, vyžívající se v antikapitalistické rétorice a marxistických citátech, se ovšem nevyhýbal ani běžné nepolitické internetové kriminalitě, když nakupoval pomocí kradených kreditních karet nebo prodával kompromitované bankovní účty.
Otázkou samozřejmě je, jak pravdivý je výše uvedený scénář, to však těžko zjistíme…

Zdroj: The Register

Za většinu úniků dat mohou vlastní zaměstnanci, a to jak jejich chyby, tak i úmyslné jednání. Hlavním rizikem je v současnosti ztráta mobilních zařízení (notebooky, klíčenky…). Velký problém je, že firmy na narušení nedokáží včas reagovat, protože zaměstnanci jim příslušné incidenty neohlašují. Většinou se na ně přijde náhodně.

Zdroj: Ponemon Institute

Intel představil novou rodinu procesorů Xeon E5–2600. Jako jedna z předností je prezentována bezpečnost na úrovni hardwaru: „Intel Advanced Encryption Standard New Intstruction pomáhá systémům rychle šifrovat a dešifrovat data provozovaná na široké škále aplikací a transakcí.“

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Intel

Pravidelným měsíčním statistikám malwaru, které připravuje výzkumný tým společnosti Eset, i nadále vládne škodlivý kód HTML/ScrInject.B. Jde o webové stránky obsahující poškozený skript nebo IFrame, který automaticky stahuje škodlivý kód. Do první desítky nejrozšířenějšího malwaru se dostala i zcela nová hrozba – HTML/Fraud.BG.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti Eset

Kaspersky Lab opakuje tvrzení, že DuQu pochází od stejných autorů jako červ Stuxnet. V jeho kódu byl podle firmy nyní objeven i neznámý programovací jazyk. Většina kódu byla zkompilována v Microsoft Visual C++ 2008. Součástí trojského koně je ale také komponenta Payload.dll, v níž je obsažen kód neznámého původu. Payload.dll slouží ke komunikaci DuQu s jeho řídicími (C&C) servery.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Kaspersky Lab

Trend Micro nabízí Deep Discovery, třetí generaci řešení pro správu hrozeb. Je prezentováno jako nástroj, který by měl firmám pomoci před pokročilými hrozbami (APT) a cílenými útoky. Sleduje fungování celé sítě, nikoliv pouze události na perimetru. Deep Discovery je tedy určen především pro velké firmy a vládní organizace.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti Trend Micro

GFI uvádí Web Monitor 2012. Jedná se o webový štít, jehož uživateli mají podle dodavatele být malé a střední firmy. Kromě zabezpečení funguje i jako nástroj, který umožňuje řídit používání Internetu ve firmě, např. sledovat jeho vliv na produktivitu práce.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti GFI

Rubriky: InternetOperační systémyPodnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Zprávičky

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

21. 1. 2021
SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink
Zprávičky

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20. 1. 2021
Cloudové služby nejsou pro útočníky jen cílem, ale i prostředkem
Zprávičky

Kybernetické hrozby v roce 2021: RDP a těžba kryptoměn

20. 1. 2021
Helios Pantheon
Články

Helios Pantheon: Digitální chrám pro veřejnou správu

19. 1. 2021

Zprávičky

Mobilní operátoři nabízejí vládě pomoc s provozem informačních systémů státu

Pavel Houser
21. 1. 2021

APMS (Asociace provozovatelů mobilních sítí) nabízí vládě ČR možnost konzultovat technické aspekty provozu informačních

LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku

ČTK
21. 1. 2021

Po dokončení projektu by celková investice do továrny měla činit více než 3,1 miliardy

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

ČTK
21. 1. 2021

Odvolání podaly obě strany sporu. Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

ČTK
20. 1. 2021

Aktuálně kolem Země už krouží 1015 družic Starlink. Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně

Cloudové služby nejsou pro útočníky jen cílem, ale i prostředkem

Kybernetické hrozby v roce 2021: RDP a těžba kryptoměn

Pavel Houser
20. 1. 2021

Hrozby pro firmy: útoky na cloudové služby a slabé zabezpečení práce na dálku. Mobilní

Analytici: LG možná prodá svou ztrátovou výrobu smartphonů

ČTK
20. 1. 2021

Pokud se LG rozhodne výrobu smartphonů ukončit, mohla by se tržní hodnota firmy zvýšit

Objem investic do českých startupů se loni zdvojnásobil na tři miliardy

ČTK
19. 1. 2021

Praha má potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center. Investoři loni vložili

Foxconn má ve Vietnamu zelenou na továrnu za 270 milionů doalrů

ČTK
19. 1. 2021

Na žádost Applu přesouvá Foxconn výrobu některých přístrojů iPad a MacBook z Číny do

Počet datových zpráv loni stoupl o 13 % na 112 milionů

ČTK
19. 1. 2021

Za posledních deset let se využívání datových schránek ztrojnásobilo. Češi poslali v minulém roce

Tiskové zprávy

Sophos: Jak zajistit bezpečnou domácí výuku

Infor lídrem v segmentu cloudových EAM aplikací

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Pandemie ransomware v Česku. Víte, na co se ptát, pokud jste obětí kyberútoku?

Fortinet kupuje společnost Panopta, dodavatele inovativních řešení pro monitoring a diagnostiku sítí

Sophos odhalil androidové aplikace změněné na spyware

Zpráva dne

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Redakce
20. 1. 2021

Vánoční slevy na software produktivity od Microsoftu pokračují na tržišti i v novém roce, opět...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

PSTN

Responsivní design

AWB

Nejpopulárnější články

Bezpečnostní přehled: Zaměstnanci často nehlásí ztrátu zařízení s citlivými daty

Pavel Houser
15. 3. 2012

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Petr Zavoral
24. 12. 2020

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Red Hat Enterprise Linux zdarma na 16 serverech
  • DNSpooq, 7 bezpečnostních chyb v dnsmasq
  • OpenWrt 19.07.6

RSS Sciencemag.cz

  • 2D materiály mají i okraje
  • Mléčná dráha dělá vlny
  • Nadýchanou exoplanetu tvoří skoro jenom plyn

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.