Blockchain má i skeptiky

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 06:30 0 komentářů
Blockchain má i skeptiky

Z technologie blockchain jsou skoro všichni nadšení a očekávají její rychlé přijetí; analýz a prognóz se v této souvislosti objevilo v poslední době dost. Co si naopak zkusit zahrát na ďáblova advokáta? Kde má blockchain slabiny, respektive proč s ním spojená očekávání mohou být přehnaná?

Kritiku současných názorů na blockchain podávají např. Dirk Baur a Niels Van Quaquebeke. Jde jim spíše o obecnější koncepci, nikoliv o kryptoměny (s nimiž se blochchain často zaměňuje) – čili se nezabývají, alespoň ne primárně, např. tím, zda kolem bitcoinu existuje bublina. Polemizují naopak s představou, že blockchain dokáže sám o sobě zařídit důvěru mezi stranami mezi nějaké centrální autority.

V první řadě analyzují, jak vlastně důvěra vzniká. Rozdělují ji v zásadě na tři typy, důvěru v instituci, konkrétního člověka (nebo typ člověka – dejme tomu někdo věří přednostně příbuzným, rodákům, lidem stejného náboženství...) nebo proces (tím se myslí „zvyk“ – nekopete do lidí ve frontě před sebou a věříte, že lidé za vámi se budou chovat stejně). Jak je to v případě blockchainu? Zde se standardně uvádí, že záruku představuje samotná technologie, což je však věc pro uživatele příliš obtížná, než aby ji mohl posoudit.

Samozřejmě je možné důvěřovat na základě lidí (používají a doporučují to přátelé, které máte za poctivé a inteligentní). I u blockchainu ale důvěřujeme spíš na základě centrální autorit. Takže když se rozšířila zpráva, že zemřel Vitalik Buterin, autor konceptu Ethereum, došlo náhle k pádu. A co bitcoin, kde si autorem ani nejsme jistí? Roli toho, kdo odpovídá centrální autoritě, zde hraje třeba velké tržiště (směnárna) nebo akceptování měny v obchodu. (Analogie: Co se stane s cenou akcií, pokud obchody s nimi odmítne zprostředkovávat burza?)

U blockchainu nezbývá než věřit samotným principům technologie, ale i její implementaci a řízení systému, což už nedokážeme posoudit vůbec. Navíc zde neexistuje žádný způsob, jak někoho přinutit měnu akceptovat, naproti tomu centrální banky sice mohou měny „tištěním peněz“ zruinovat, ale také je dokáží bránit, fixovat kurzy, zařídit pojištění vkladů v bankách nebo nutit obchodníky peníze akceptovat. O jaký typ důvěry se jedná, to lze poznat, když něco selže – akceptování peněz je na první pohled dáno zvykem/procesem (obchodník je přijme za rohlík), ale po zhroucení státu se náhle ukáže, že ve skutečnosti šlo o důvěru v autoritu.

Autoři dokonce (dost kontroverzně) tvrdí, že ani zlato se nedokázalo stát stát měnou bez podpory centrálních autorit. Kousky zlata nebyly důvěryhodné. Nejprve někdo standardizoval kov, udělal z něj kousky o definované hmotnosti, tvaru a ryzosti opatřené štemplem (tj. nakonec mince, jak je známe dnes). Kdo nevěří penězům centrálních autorit, musí věřit „zlatníkovi“. I kdyby existovala nějaká decentralizovaná síť automatů (např. nějakých analyzátorů a vah) schopných stanovovat vlastnosti zlata, stejně bychom se neobešli zase bez důvěry v další věci/procesy.

Shrnuto, Baur a Van Quaquebeke tvrdí, že eventuální další rozšíření bitcoinu bude ve skutečnosti nikoliv důsledkem důvěry v decentralizovaný model. Lidé – teď jde spíše o uživatele než spekulanty – budou důvěřovat opět centrálním autoritám a na jejich podpoře a stanovisku bude záviset budoucnost a akceptovatelnost měny. Protiargument by mohl znít, že bitcoin, respektive jeho kurz, třeba přežil restrikce uplatněné v Číně. Uvidíme. (Opět ale pozor na to, abychom nedávali rovnítko mezi blockchain a kryptoměny.)

Zdroj: Phys.org a další


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Hluboké učení prý obecnou umělou inteligenci nevytvoří

Pavel Houser , 23. leden 2018 06:30
Pavel Houser

Argumenty pro skepsi sice existují, ale nejsou rozhodně neprůstřelné. Gary Marcus, bývalý ředitel la...

Více
RSS 

Zprávičky

Soul reguluje obchod kryptoměmani, bitcoin oslabil o 7,5 %

ČTK , 23. leden 2018 17:36

V Jižní Koreji se denně uskuteční až 20 % všech transakcí s bitcoiny. ...

Více 0 komentářů

Přenesení čísla při změně operátora se od února zkrátí na 10 dnů

ČTK , 23. leden 2018 13:39

Novela zákona rse ovněž dotkla například prodlužování smlouvy na dobu určitou. ...

Více 0 komentářů

Tržní kapitalizace Netflixu překročila 100 miliard dolarů

ČTK , 23. leden 2018 09:43

Internetové televizi Netflix se v posledním loňském čtvrtletí podařilo získat o téměř dva miliony př...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Švýcarský fond chce vydat kryptoměnu krytou průmyslovými kovy

ČTK , 23. leden 2018 08:00

Tiberius nebude první měnou krytou aktivy. Například singapurská digixGlobal a ruská goldmint jsou p...

Více 0 komentářů

Firmy ohrožují zranitelnosti v USB tokenech

Pavel Houser , 22. leden 2018 15:24

Útočníkům stačí pouze provést sken dané sítě a najít otevřený port 1947. Ten jim pak umožní získat v...

Více 0 komentářů

Richemont nabízí 2,8 miliardy eur za zbytek internetového prodejce YNAP

ČTK , 22. leden 2018 13:21

Nabídka ohodnocuje YNAP na 5,3 miliardy eur. Spotřebitelé si zvykli kupovat přes internet i dražší z...

Více 0 komentářů

Operátor ICT chystá vznik celopražského úložiště dat

ČTK , 22. leden 2018 12:51

Na platformu budou napojeny různé senzory, např. chytré lampy. Shromažďována budou data ze záchytnýc...

Více 0 komentářů