Digitalizace v kritických oborech

Richard Jan Voigts , 14. únor 2017 09:00 0 komentářů
Digitalizace v kritických oborech

DataSpring je společnost poskytující cloudové služby a v České republice má dvě datacentra. Díky svému technologickému zázemí může nabízet kromě jiných služeb také platformu Bio-Nexus, určenou pro digitální zpracování a řízení pracovních toků, zaměřenou na řešení problémů spojených s vysoce rizikovými a nákladnými pracovními postupy v kritických oborech – záchranářství, energetice a v letecké údržbě.

Většina firem používá pro údržbu, výrobu a archivování stále tištěné papírové formuláře a protokoly, což podporuje tradice a konzervativizmus. To s sebou nese kvůli přísné regulaci v určitých oborech požadavky na značné množství dokladů a procedur pro každou událost, přičemž aktualizace bývají časté, osobní odpovědnost je zajištěna podpisem, existuje povinnost archivovat data na dlouhé roky. Přenos informací je zdlouhavý, ne-li žádný.

Papír vs. digitalizace

Bio Nexus 1
Bio Nexus 1
Protichůdné požadavky na papírovou agendu lze vyřešit digitalizací pracovních postupů, například v oblasti údržby. Systematizovaný a digitalizovaný protokol brání lidským chybám, klíčové osoby organizace dostanou celkový obraz o stavu ve vysoké kvalitě a v reálném čase. Systém zajišťuje plnou synchronizaci, přístup k informacím v místě činnosti, automatická hlášení, automatické přesuny a změny pracovníků, automatické dokumentační záznamy a archivování.

Bio-Nexus jako platforma digitalizované údržby

Bio-Nexus je mobilní softwarová platforma pro zpracování a řízení pracovních toků, připravenou k rychlému nasazení, zaměřená na řešení problémů spojených s vysoce rizikovými a nákladnými pracovními postupy.

Bio-Nexus má podporu mobilních vstupů včetně rozpoznání hlasu pro zpracování a řízení pracovních toků v reálném čase pro prostředí údržby s kritickým řízením, kde záleží na přesném a efektivním vykonávání dílčích pracovních činností. Dodavatele těchto služeb může od konkurence odlišit tam, kde záleží na přesném a efektivním vykonávání dílčích pracovních činností. Může být definována jako digitální platforma pro údržbu end-to-end, využitelná v nejnáročnějších vertikálních odvětvích, s úplným záznamem od bodu dané události k příkazům řídícího centra. Bio-Nexus dodává i rozhraní pro odolné tablety nebo smartphony od třetích stran, a také rozhraní pro ERP nebo skladové systémy. Opírá se o přesný postup digitalizace provozní údržby na základě schematického interaktivního protokolu se sběrem dat bránícím lidským chybám, záznamem dat v reálném čase a online dokumentací. Systém je nezávislý na hardwaru a je kompatibilní s jakýmkoliv hardwarem a systémem MRO (maintenance, repair and operation). Má dynamické rozhraní, kde jsou úpravy možné na přání klienta a dálkový dozor. Připojení k databázím na serveru či cloudu je online, archivace je automatická.

Bio Nexus Medical S from BIO NEXUS on Vimeo.

Dodržení pevně daného postupu práce

Pro procesní řízení pracovních toků je využit Mobile Workflow Engine, který je vhodný pro prostředí charakterizované vysokými náklady a vysokými riziky. Řízení jeho správy s využitím tohoto systému zvyšuje technickou spolehlivost, čitelnost, dostupnost služby a snížení nákladů a času.

Organizace, která si platformu Bio-Nexus pro řízení pracovních toků údržby nasadí, může tento komplexní, avšak zároveň také flexibilní software integrovat s nejrůznějšími zobrazovacími jednotkami (heads-up display), headsety a kamerami, a propojit je s přenosnými bezdrátovými počítači nebo smartphony či podobnými zařízeními, které komunikují s centrální jednotkou. Systém využívá rozpoznávání řeči (včetně hands free) jako prvotní prioritu a je vybaven interaktivním menu na displeji pro dodržení pevně daného postupu a rychlou dokumentaci. Digitalizuje totiž kritický pracovní postup prostřednictvím mobilního rozhraní, které lze přizpůsobit na základě požadavků organizace.

Operační středisko

Bio Nexus 2
Bio Nexus 2
Kompletní servisní systém je řízen z jednoho operačního střediska, které dává celkový obraz situace z místa zásahu ve vysoké kvalitě a v reálném čase; operační středisko vidí každou mobilní jednotku nebo vzdálenou stanici. Umožňuje sledování každého stroje nebo týmu v reálném čase a dozor nad jejich pracovním postupem. Lokalizuje všechny týmy a jejich aktivity přes GPS. Disponuje online a offline analýzou informací a automatickou tvorbou upozornění a výstrah.

Komunikace v systému

Operační středisko disponuje různými komunikačními možnostmi s jednotlivými buňkami – přes GPRS, Wi-Fi, rádio, satelit. Umožňuje komunikovat s kterýmkoliv systémem, který podporuje protokol TCP/IP.

Oblasti využití

Platforma Bio-Nexus je využitelná například při údržbě a servisu (zejména leteckého) parku, dále ve zdravotnictví (zejména u záchranářů), nebo v energetice (utilities). Technickým pracovníkům nabízí intuitivní digitální mobilní pracoviště s automatickou digitalizací jejich práce bez papírování. Bio-Nexus přitom respektuje kulturu společnosti nebo techniků. Zajišťuje digitalizaci protokolů a souvisejících dokumentů s automatickou archivací. Zároveň umožňuje vyhledávání a prohlížení provozní dokumentace přímo v místě zásahu. Podporuje flexibilitu v přidělování lidských zdrojů díky jejich lokalizaci. Správně, včas a bez lidských chyb, ke kterým jinak dochází při manuálním přepisování. Umožňuje také vkládání živého videa a fotografií. Všechny soubory o údržbě jsou plně elektronicky zaznamenávány.

Aero nexus new oct 2016 from BIO NEXUS on Vimeo.

Záchranářům Bio-Nexus Medical pomáhá zachovávat klid v extrémní situaci, ošetřit komplikovaná, vážná zranění a ošetřit mnoho pacientů s četnými zraněními. První záchranář na místě je velice důležitý. Přes řídicí systém Bio-Nexus Medical mu lze poskytnout poradenství, pomoci ve správném rozhodování, poradit s dodržování postupů ošetření, a tím vším nastavit vše na stejnou úroveň péče. Zvyšuje tak výkony záchranářů v místě zásahu a pomáhá i dále, zejména díky relevantnímu, přesnému, komplexnímu a důvěryhodnému lékařskému záznamu. Přidanou hodnotou jsou rozšířené možnosti péče o pacienty, možnosti telemedicíny pro pozemní i letecké záchranáře, doplnění celkového obrazu o lékařské informace v reálném čase a možnosti školení a simulace pro jednotlivce i větší skupiny.

Pozitivní dopady na cenu údržby a TCO

Správné nasazení a důsledné využívání platformy Bio-Nexus má pozitivní dopady na celkové zvýšení efektivity, snížení ročních nákladů na údržbu, snížení nákladů ze zpoždění, využití big dat je díky centrálnímu zpracování úhrnné, smysluplné a s pozitivním dopadem na tvorbu hodnotných a kritických náhledů a reportů s tvorbou analýz. Výrazné úspory jsou vyčíslitelné například při nasazení v údržbě leteckého parku, kde dochází při úspoře času v řádu minut u jedné operace na jednom letadle k celkové úspoře řádu stovek minut za rok, což znamená velké peníze. U záchranářů jde také o minuty, které však znamenají rovnou život.

Bio-Nexus

Bio-Nexus je izraelská společnost založená v říjnu 2010 s pobočkami v Bostonu a Singapuru. Systém Bio-Nexus byl schválen pro nasazení v armádních složkách, aeroliniích a energetice (utilities – podniků veřejných služeb jako například elektrárny, plynárny apod.). Společnost Bio-Nexus podala na tento systém zhruba 50 různých patentových žádostí, které jsou registrovány ve Spojených státech a dalších 28 zemích.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

Amazon spustil nákupní sociální síť Spark pro chytré telefony

ČTK , 21. červenec 2017 08:00

Jedná se de facto o křížence Instagramu, Pinterestu a e-shopu....

Více 0 komentářů

V Praze se instalují první chytré lavičky připojené přes síť LoRa

Pavel Houser , 20. červenec 2017 13:28

Lavička TreeSmart nabízí wi-fi připojení, nabíjení mobilních zařízení a senzory snímající vlhkost, t...

Více 3 komentářů

SUSE a Supermicro uzavírají globální partnerství

Pavel Houser , 20. červenec 2017 10:00

Firmy poskytnou řešení pro kritickou infrastrukturu, softwarově definovaná datová centra a integrova...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Chytrou domácnost vzdáleně řídí 17 % Čechů

Pavel Houser , 20. červenec 2017 09:00

Řízení chytrých domácností v ČR láká hlavně kvůli kontrole nákladů za energie. Ve světě je hlavní mo...

Více 1 komentářů

PayPal a Visa budou nabízet debetní karty v Evropě

ČTK , 20. červenec 2017 08:00

PayPal svou bankovní licenci dosud využíval především k pokladním službám....

Více 0 komentářů

Dell uvádí servery PowerEdge 14. generace

Pavel Houser , 19. červenec 2017 14:19

Nové servery PowerEdge 14. generace přinášejí podle dodavatele architekturu, optimalizovanou pro sof...

Více 0 komentářů

Zoot vydá čtyřleté veřejně obchodovatelné dluhopisy s úrokem 6,5 %

ČTK , 19. červenec 2017 13:59

Největší tuzemský internetový obchod s módou Zoot vydá podřízené dluhopisy v celkovém objemu 150 mil...

Více 0 komentářů