EU kvůli Internetu chystá zásadní reformu ochrany údajů

Karel Wolf , 15. říjen 2013 14:00 12 komentářů
EU kvůli Internetu chystá zásadní reformu ochrany údajů

Obava z nedostatečného právního podchycení rychle rostoucího množství dat a globalizace jejich toků například prostřednictvím cloudu či sociálních sítí vede Unii k potřebě reformovat evropské právo v nakládání s osobními údaji. Poslanci Evropského parlamentu proto diskutují o zásadní revizi současných pravidel EU pro ochranu údajů. Co přinese?

Základním cílem revize je dát lidem kontrolu nad osobními údaji dříve, než nad nimi ztratí kontrolu. To je dnes totiž na Internetu někdy záležitost tří kliknutí.

Zastaralý právní pohled

Hlavní problém spočívá v tom, že současná evropská legislativa na ochranu údajů pochází z roku 1995, tedy z doby před tím, než došlo k rozšíření Internetu. V současné době v Evropě používá internet každý den 250 milionů lidí. Nová pravidla mají aktualizovat zásady zakotvené ve stávající legislativě a přizpůsobit je novému on-line prostředí, aby byla zajištěna ochrana základního práva na ochranu údajů a vyšší úroveň právní jistoty.

Co by měla reforma obsahovat

Reforma se skládá ze dvou návrhů právních předpisů: 1) obecného nařízení, které upravuje většinu problematiky zpracování osobních údajů v EU a 2) směrnice upravující předcházení, vyšetřování, odhalování a stíhání trestných činů týkajících se zpracování osobních údajů.

Navrhované nařízení by mělo aktualizovat zásady směrnice z roku 1995, tak, aby držely krok s hlavními změnami ve zpracování údajů, které Internet přináší. Změny by se týkaly například zpracování dat na internetu, např. sociálními sítěmi, při online nakupování a při využití elektronických bankovních služeb. Dalšími příklady, kterých by se změny dotkly, jsou registry nemocnic a univerzit nebo databáze klientů a osobních údajů.. Zpravodajem návrhu nařízení v Evropském parlamentu je Jan Philipp Albrecht (Greens / EFA, DE).

Navrhovaná směrnice by měla nahradit rámcové rozhodnutí z roku 2008 o přeshraničním zpracování údajů v oblasti policejní a soudní spolupráce a rozšířit působnost tohoto rámcového rozhodnutí. Směrnice je určena k ochraně domácího i přeshraničního přenosu dat. Zpravodajem návrhu směrnice v Evropském parlamentu je Dimitrios Droutsas (S & D, EL).

O čem se vlastně jedná

  1. Právo být zapomenut Pokud vše dopadne podle plánu, mohli byste podle nových pravidel požádat o vymazání online dostupných informací, které se vás nějak dotýkají. Otázkou je, v jaké míře by to bylo možné a zda by to neomezovalo svobodu slova.

  2. Profilování Jedná se o postup, kdy někdo na základě vašich osobních údajů vyhodnocuje a předpovídá váš výkon nebo chování (např. co se týče zboží, které nakupujete, zaměstnání, nakládání s financemi, zdravotního stavu apod.). Jaká pravidla by měla platit v tomto ohledu?

  3. Výslovný souhlas V předkládaném právním předpisu se navrhuje, aby bylo k použití údajů vždy nutné získat výslovný souhlas osoby, které se týkají. Jak by se takové pravidlo uplatňovalo v praxi?

  4. Přístup k údajům a jejich přenositelnost Nové právní předpisy by každému zajistily právo mít přístup k údajům na internetu, které se ho týkají, a možnost tyto informace převést k jinému poskytovateli. Řeší se, zda a jak by tyto možnosti měly být omezeny.

  5. Sankce za porušení pravidel Aby se zajistilo, že poskytovatelé služeb budou pravidla dodržovat, budou vůči nim za porušení předpisů uplatňovány postihy. Zvažuje se, jak přísné by tyto postihy měly být. Předpokládá se, že právní předpis bude přijat letos a bude platit pro všechny členské státy Evropské unie.

Ještě je to živé

Konečná podoba návrhu nařízení je zatím značně nejistá, jisté je ale něco úplně jiného, reforma vzbudila nebývalý zájem nejen mezi evropskými politiky.

Ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) bylo podáno 3133 pozměňovacích návrhů, spolu s pozměňovacími návrhy ostatních výborů bylo k tomuto legislativnímu aktu podáno celkem 3999 pozměňovacích návrhů, což je nejvyšší počet pozměňovacích návrhů, jaký byl kdy k jednotlivému právnímu dokumentu v Evropském parlamentu podán.

Výbor bude hlasovat o právním balíčku k ochraně osobních údajů 21. října 2013 ve Štrasburku. Odhlasované zprávy mají být použity jako mandát pro jednání s Radou o společném kompromisním textu. Poslanci by rádi dosáhli dohody již v 1. čtení do Evropských voleb (z důvodu konce svých mandátů), ty se konají v květnu 2014.


Komentáře

Franta #1
Franta 15. říjen 2013 14:49

Spíš se obávám, že EU Američanům závidí a bude dělat cokoli, aby mohla lépe šmírovat uživatele místo nich (či vedle nich). Třeba to jejich propaganda i nějak zaobalí, jakože boj za ochranu soukromí...

asdasda #2
asdasda 15. říjen 2013 16:36

Pravo byt zapomenut - ako to ma byt obmedzene?

Totiz, ja som mal jednu sluzbu, kam sa dali aj pisat prispevky do fora. A problem bol, ze ked niekto poziadal o zmazanie uzivatelskeho uctu a jeho prispevkov, tak vela ostatnych prispevkov prestalo davat zmysel. Co s tymto?

Franta #3
Franta 15. říjen 2013 17:17

Co s tím? Nic. Tohle je přece na dohodě těch dvou – provozovatele serveru a uživatele. Když se dohodneš, že dáš provozovateli časově a geograficky neomezenou licenci k šíření tvého komentáře, tak on ho prostě může šířit a ty ho nemáš co brát zpátky. Pokud se ti to nelíbí, tak tam nepřispívej. Nebo přispívej někam, kde si dohodneš jiné podmínky – třeba možnost vzít příspěvek zpět, nebo se „vzdát jeho autorství“ (aby nebylo vidět, že jsi ho psal ty a byl anonymní) nebo možnost ho upravit.

Důležité je, aby každý věděl, do čeho jde a dohodnuté podmínky se pak následně dodržovaly. Stát nebo EU se do toho nemá co montovat. Stát má pouze dohlížet na to, aby se dohodnuté smlouvy plnily.

pavlix #5
pavlix 15. říjen 2013 17:46

Příliš mnoho ideologie v tvé odpovědi.

Franta #7
Franta 15. říjen 2013 19:49

Co navrhuješ?

Standa #10
Standa 04. listopad 2013 17:28

Před napsáním příspěvku do diskuse prostuduj všeobecné podmínky serveru, a prodiskutuj je se svým právníkem nebo se svým eurokomisařem.

Pavel Šimerda #4
Pavel Šimerda 15. říjen 2013 17:46

Vymazat údaje z uživatelského profilu (to si ostatně může udělat sám). V nejhorším nahradit přezdívku nějakým náhodným řetězcem (to zpravidla taky). A pokud jsou *závažné* důvody, tak v diskuzích zacenzurovat citlivé věci typu jméno, bydliště apod.

Libor Chocholaty 15. říjen 2013 18:03

Ještě bych přidal právo zemřít.

Peter #8
Peter 15. říjen 2013 20:55

Ja by som to rozšíril na povinnosť, ale už sa jedná o existujúce generikum.

Martin #9
Martin 31. říjen 2013 11:05

Co se zmeni prakticky pro uzivatele. Vubec nic, jen pribude par novych klauzuli do podminek pro pouzivani sluzby. Uz ted funguje zpusob, tady jsou nase podminky, se kterymi musis souhlasit, pokud se ti nelibi bez jinam. A temer vsichni maji zakladni podminky uplne stejne, tj. neni volba. Resp. zbyva bud sluzbu pouzivat nebo ne. A u koho uz je temer jedno.

Standa #11
Standa 04. listopad 2013 17:31

Nějak si tu přenositelnost nedovedu představit. To jako třeba že budu chtít po Facebooku, aby můj profil a všechny mé příspěvky přemigroval na Twitter?

cortex #12
cortex 13. listopad 2013 00:28

fungovat to moze pomerne jednoducho, google.com/settings/takeout


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů