Fujitsu Forum 2015. Technologické novinky i pragmatický přístup

Richard Jan Voigts , 27. listopad 2015 12:00 0 komentářů
Fujitsu Forum 2015. Technologické novinky i pragmatický přístup

Fujitsu se globalizuje s trhem a mnichovské Fujitsu Forum 2015 tak nejen jasně ukázalo na pragmatický přístup společnosti, ale také nastínilo odpovědi na řadu otázek dneška. A pochopitelně nechyběly ani zajímavé novinky v technologiích i řešeních.

Duncan Tait, Executive Vice President Head of Europe Middle East and Africa Fujitsu, na své keynote vypíchnul největší otázky a úkoly ICT. Jde mj. o jediného viceprezidenta, který není Japoncem.

Potřeby, úkoly a megatrendy

Mezi hlavní otázky patří, jak rychle přinést technologie společně s nápady, aby pomohly reálnému světu, a jak lze důvěryhodně pomocí ICT vyvážit digitalizaci a inovace.

Duncan Tait, Executive Vice President Head of Europe Middle East and Africa Fujitsu
Duncan Tait, Executive Vice President Head of Europe Middle East and Africa Fujitsu

Hlavními úkoly dneška je schopnost vytvářet v 21. století bohatou společnost, budovat pro ni infrastrukturu a pomoci vzdělávání, lékařské péči a transportním službám, které se zmnohonásobily – od dopravy zboží až po civilní leteckou dopravu. Bude proto zapotřebí kvalifikované pracovní síly, která bude flexibilní a mobilní. Megatrendy dneška jsou nárůst populace, migrace obyvatel, vzdělání, potřeba nepřerušitelných komunikací a péče o životní prostředí.

Fujitsu podle Duncana Taita pomáhá zákazníkům, aby dosáhli vyváženého stavu v dnešním digitálním světě a transformovali svoje organizace bez potíží a zádrhelů.

Globální a lokální Fujitsu

Duncan Tait také sdělil, že globální Fujitsu se (pragmaticky) zaměřuje na velké zákazníky, a lokální trhy obslouží lokální zastoupení společnosti a jejich partneři, zejména SMB. Také v našem regionu (EMEA) se Fujitsu hodlá zaměřit na model propojených služeb, posílit jejich prodej a zvýšit efektivitu jejich nabídky, aby byli zákazníci spokojeni.

Fujitsu se přitom orientuje na průmyslové vertikály, v nichž má zkušenosti a kompetence. Příkladem může být společnost Schneider Electric, pro kterou Fujitsu spravuje 50 tisíc pracovních míst.

Umělá inteligence a umělé vytváření blbosti

Fujitsu Fellow Dr. Joseph Reger nevypadal jako typický „fellow“. (Fellow znamená v překladu kamarád, u technologických společností však tento pojem znamená nejvyšší stupeň ocenění vědce v barvách firmy. Jde o mimořádně vzdělané lidi, které také ale prakticky nic jiného nezajímá a podle toho vypadají a vystupují; u jiných technologických firem tito vědci pravidla vypadají spíše jako hippies z 60. let. Dr. Joseph Reger měl oblek a kravatu.)

Joseph Reger
Joseph Reger

Joseph Reger také hovořil pragmaticky: „Digitální transformace je zde, ale nechtějte po technologické firmě jakou je i Fujitsu, aby vašemu podniku řekla, co pro digitální transformaci vaší organizace musíte udělat, to musíte vymyslet sami. Pokud však nemáte žádnou myšlenku, jak digitální transformací projít, můžeme vám ukázat co umíme a co vám může pomoci. Neexistuje také obchodní problém, který by čekal na nějakou novou technologii, třeba kvantové počítače. Kdybyste jej snad našli, byli bychom jen rádi. Sami bychom se s hnali s vámi tímto směrem a ještě bychom vás ukazovali jako zářný příklad.

Téměř všechny problémy (digitální transformace) lze totiž řešit běžnými technologiemi a způsoby dneška. Jedním z dnešních trendů je IoT (Internet of Things), ve kterém má být do roku 2020 zapojeno na 20 miliard zařízení, a proto znamená i velké problémy, zejména s bezpečností. Například Metcalfův zákon který se zabývá matematickou problematikou sítí sítěmi obecně říká, že hodnota sítě se rovná počtu lidí, kteří ji používají, na druhou. Pravděpodobnost ohrožení sítě roste stejně. Pracovní skupina č. 1 pro IoT se tedy zabývá IoT a pracovní skupina č. 2 se musí zabývat bezpečností, včetně kompilátorů kódu a testovacích nástrojů, protože už i v nich se objevily podvržené výsledky.“

Radovan Hošek, product sales manager, při prezentaci serverových řad Fujitsu M10 na platformě SPARC
Radovan Hošek, product sales manager, při prezentaci serverových řad Fujitsu M10 na platformě SPARC

Pro oživení na závěr Joseph Reger dodal: „Nevěřím, že umělé inteligence v pravém slova smyslu bychom dosáhli v dohledné době. Spíše vidím, jak jako lidstvo uměle vytváříme blbosti.“

Produkty a řešení

Na výstavní ploše Fujitsu Fora 2015 byly k vidění nové řady serverů Primergy a Primequest na platformě x86 (přineseme samostatný článek), modulární high-end servery s RISCovými procesory SPARC, storage Fujitsu Eternus nové klientské stanice včetně výbavy zatím nejbezpečnější autentizací čtečkou krevního řečiště dlaně, výbavy bezdrátovými technologiemi Intel pro bezdrátové přenosy, dokování a bezdrátový displej (přineseme bližší informace ohledně obou technologií).

 Intel Wireless Fujitsu
Intel Wireless Fujitsu

Fujitsu Primergy Server
Fujitsu Primergy Server

Fujitsu Forum 2015 také přímo na výstavní ploše ukázalo příklady nasazení řešení pro několik průmyslových vertikál – retail, podniky veřejných služeb a zdravotnictví.

Fujitsu Eternus Storage
Fujitsu Eternus Storage

Fujitsu Pulic Sector Solution
Fujitsu Pulic Sector Solution

Chcete si otestovat zařízení u Fujitsu?

Vše, co Fujitsu v Evropě dodává, také vyrábí, kromě RISCových serverů s procesory SPARC. Továrna v Augsburgu sestává ze čtyř hal a byla před více lety kompletně rekonstruována s ohledem na flexibilitu výroby – všechny počítače se dají dělat na všech pracovištích, kromě storage. To znamená, že když nestačí kapacita linek pro výrobu PC, mohou se vyrábět na pracovištích pro montáž serverů. Výroba je vysoce efektivní a Fujitsu se zaměřuje na výrobu těch jednotek, kde jde o přidanou hodnotu. Proto už například nevypaluje laserem znaky do klávesnic, ale nechává si tuto dílčí dodávku zajišťovat od jiné německé firmy, která zaměstnává mentálně postižené.

První motherboard vyrobený v továrně v Augsburgu
První motherboard vyrobený v továrně v Augsburgu

Testovací ježek na motherboardy – nákladová cena 25 000 eur
Testovací ježek na motherboardy – nákladová cena 25 000 eur

Stejně tak Fujitsu předala starost o sklad dílů třetí firmě, které plánuje mezi 13. a 18. hodinou v systému SAP dodávky na další den. Vše je automatizováno, takže když je na lince odhalen zmetek, pracovník který počítač sestavuje a provádí dílčí kontrolu sejme čárový kód, případně tuto část sestavy nafotí, a prakticky ihned dostane nový díl. Spolehlivost sestav činí 97,5 % a po jejich opravě už je odpad jen 0,5 %. Fujitsu provádí testy nejen na lince, ale i testy finálních výrobků, například na elektromagnetické rušení a vyzařování, hlučnost apod. Tuto část laboratoří komerčně pronajímá i třetím stranám, které si potřebují obdobně otestovat vlastní zařízení.

Továrnu Fujitsu, tehdy ještě Siemens, jsem poprvé viděl před nějakými 18 lety a opět bylo co vidět.

Výroba serverů a storage v Augsburgu
Výroba serverů a storage v Augsburgu


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 0 komentářů

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů