• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IBM: Internet of Things je problém byznysu

Richard Jan Voigts
29. 1. 2016
| Články

Pod pojmem Internet of Things (IoT) si dnes většina představí statisíce až miliony připojených zařízení. Dozvíte se ve stručnosti, co znamená IBM Bluemix a Softlayer a jak lze s jejich pomocí řešit byznysový problém IoT, kterým je, jak vysvětluje Miroslav Iwachow, IT architekt pro infrastrukturní integrované služby v IBM. V čem spočívá onen byznysový problém IoT?
Můžete nastínit, jak takový byznysový problém IoT a jeho řešení v obecné rovině vypadá?

Problémem IoT není ani počet, ani různorodost připojených zařízení. Problém IoT totiž spočívá ve sběru dat z těchto zařízení, jejich uložení, zpracování, a také aby jim bylo možno dát smysl ve formě byznysově vysvětlitelné analýzy. IBM se této problematice postavila tak, že představila řešení pro vývoj (Bluemix), ve kterém se dá postavit celá aplikace pomocí služeb jednotlivých komponent, které je potřeba pro řesení a připojení zařizení IoT. Komponenty se skládají z celé škaly služeb, od připojení mezi zařizení IoT, back-end serveru, bezpečnost (firewally apod.), integraci, uložení dat (databáze), analytiky (Watson) a dalších služeb, a provoz aplikací se dá pak jednoduše přesunout do cloudu (Softlayer), kde jsou škálovatelnost a provoz řešeny „as a service“.

Typickým příkladem byznysového problému řešitelného pomocí IoT může být velký sklad logistické firmy, kde se vedle sebe pohybují lidé a stroje – vysokozdvižné vozíky. V případě kolize a úrazu zaměstnavateli vznikají ztráty na nemocenské, pojištení a kompenzace za případné trvalé následky, které jdou do miliónů. V IBM jsme řešili i takový případ, kdy zaměstnanci logistické firmy dostali senzorové vesty a dopravní „ještěrky“ a vysokozdvižné vozíky také byly opatřeny senzory. Prováděli jsme sběr dat a jejich analýzu tzv. horkých map, kde sice (ještě) nedochází ke kolizím, avšak kde přiblížení člověka a vysokozdvižného vozíku je velmi těsné. Výsledkem analýzy a zobrazení takzvaných „horkých míst“ ze systému IBM byly upravené cesty a problematická místa tak, aby ke kolizím člověka a „ještěrek“ nemohlo dojít.

Organizace, která chce vyřešit sběr a analýzu dat, řekněme ze senzorů, může buď nakoupit infrastrukturu – hardware, software, vytvořit back-endové aplikace pro sběr, uložení, analýzu a prezentaci (zobrazení) dat, nebo tento problém vyřešit s využitím cloudových služeb, například v podání IBM Bluemix a Softlayer.

Jak takové řešení s využitím cloudových služeb v podání IBM Bluemix a Softlayer vypadá? Co vlastně váš Bluemix a Softlayer zajišťují?

Otázku bych především rád trochu rozšířil o formulaci platformy Intenet of Things Foundation, na které je platforma IBM Bluemix založena.

Bluemix je vývojové prostředí, ve kterém mohou vývojáři využít už hotových nástrojů až aplikací a analytických nástrojů pro vytváření cloudových služeb, včetně bezpečnostních, pro podnikové byznysové aplikace. Umožňují jim to už připravené komponenty pro komunikaci se zařízeními připojenými do IoT. Škála produktů a služeb Bluemixu je velice široká. Nejdůležitější však je, že zákazník si může pořídit určitý nástroj jako službu, která mu ve výsledku pomůže vyvinout aplikaci, specifickou pro jeho byznysovou potřebu – díky připraveným konektorům se lze spojit s daným zařízením (senzorem), jeho data sbírat, úsporně ukládat do databází ktere zpracovávají „time series“ (poznámka redaktora – data závislá na čase, kdy nastalá data nebo schopnost je zpracovávat jako stream v reálném čase). Prostředí Bluemixu a Softlayeru zajišťuje jejich prakticky neomezenou škálovatelnost, což on-site řešení většinou neumožňuje – lze začít s malým počtem zařízení (senzorů) a postupně jejich počet navyšovat bez obav ze zahlcení systému, a placení jen za právě využívaný objem. Jde to samozřejmě i zpětně, například při snížení nároků na systém po sezóně či kampani.

Důležitá je zejména analytika, kde je IBM schopna poskytnout už hotové řešení, které vychází z naší platformy Watson, který je umí zpracovat a dát uživatelům pro ně vhodných formách výstupy – manažerské dashboardy, uživatelské portály apod.

Softlayer je zase cloudové prostředí, do kterého je řešení postavené na IBM Bluemixu nasazeno a zákazník ji zde provozuje.

Bluemix je tedy vývojové prostředí, kde je aplikace IBM nebo naším partnerem postavena a Softlayer je cloudové prostředí, kde je zákaznická byznysová aplikace nasazena a běží zde.

Jak IBM Bluemix, tak Softlayer, jsou tedy cloudové služby?

Ano, jde o cloudové služby, které jsou mezi sebou provázány. To, co řešitel, ať už jde o IBM nebo našeho partnera na Bluemixu postaví, existuje jednoduchý způsob, jak toto řešení v cloudu IBM Softlayer provozovat.

Lze takto problém IoT řešit v podání IBM i v rozměrech České republiky? Jakým způsobem si vůbec může zákazník řešení na IBM Bluemix a Softlayer pořídit?

Jednou z možností je pořídit IBM Bluemix a Softlayer u certifikovaného partnera, kterým je zase poskytují cestou tzv. řízené distribuce naši distributoři s přidanou hodnotou. Jsou jimi Avnet, kde je má na starosti Martin Janeček a DNS, kde se zase o ně stará Petr Plodík. Oba mimochodem dříve pracovali přímo v IBM. Kdyby měl naopak některý z potenciálních i začínajících partnerů s vývojovým prostředím Bluemix a cloudem Softlayer začít, může se obrátit na přímo na IBM ČR, kde má startupy na starosti Petr Biskup.

Proč by měl jít zájemce o řešení IoT právě touto cestou?

Naši certifikovaní partneři, kteří jsou na IBM a naše distributory navázáni, totiž mohou poskytovat kompletní služby, které zákazníkům umožní postavit řešení, jež jsou součástí jejich oborových (vertikálních) know-how a umějí je začlenit do stávajících aplikací zákazníka. Může jít o objednávkové systémy, zákaznické databáze, řešení pro vyšší bezpečnost v logistickém prostředí skladů, lepší diagnostiku v lékařství, kde zase šetří díky detailní analytice náklady na jinak vysoký počet nákladných vyšetření a testů apod.

Jsou tyto vaše služby dostupné i pro zdejší podniky SMB? Kolik stojí měsíční služba IBM pro řekněme 10 uživatelů?

Na webu IBM je cenová kalkulačka. Služba je placená podle spotřebovaných aktivních zdrojů. Nejde o typické licence na uživatele, služba je počítána za aktivní službu, jde o čistě spotřební model. Dokonce můžete mít třeba desítky programů, a v okamžiku, kdy jsou aktivní, tak uživatel platí, a ty programy, které se nepoužívají (nejsou nastartovány), tak nic neplatí. Takže pokud chcete něco třeba jen od 9.00 do 17.00 denně, tak můžete mít třeba portál otevřen na tuto dobu a platíte jen za ni. Monitoring a škálování služby je zdarma, ale je vázáno na zdroje. Není tedy vůbec důležité, kolik máte uživatelů, ať jednoho nebo tisíc, aplikace bude škálovat a spotřebovávat zdroje jen podle aktivity, kterou platíte.

Rubriky: ByznysCloudHardwarePodnikový softwareRozhovoryTechnologie

Související příspěvky

Jaký docházkový systém si vybrat, když nechci sledovat zaměstnance, ale potřebuji splnit zákonné povinnosti?
Články

Jaký docházkový systém si vybrat, když nechci sledovat zaměstnance, ale potřebuji splnit zákonné povinnosti?

10. 8. 2022
Zprávičky

Micron investuje do výroby polovodičů ve Spojených státech 40 miliard dolarů

9. 8. 2022
DevOps lze realizovat i v režimu on-premise
Zprávičky

Firma AppLovin učinila nabídku na převzetí konkurenta Unity za 17,5 mld. dolarů

9. 8. 2022
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Írán učinil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny

9. 8. 2022

Zprávičky

Ransomware se propadl, nejrozšířenější malware krade data

Pavel Houser
10. 8. 2022

Tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve 2. čtvrtletí

Micron investuje do výroby polovodičů ve Spojených státech 40 miliard dolarů

ČTK
9. 8. 2022

Americká společnost Micron Technology dnes oznámila, že investuje do roku 2030 ve Spojených státech

DevOps lze realizovat i v režimu on-premise

Firma AppLovin učinila nabídku na převzetí konkurenta Unity za 17,5 mld. dolarů

ČTK
9. 8. 2022

Společnost zabývající se herním softwarem AppLovin Corp. učinila nabídku na koupi konkurenční firmy Unity

Kryptoměny a jejich ekonomika

Írán učinil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny

ČTK
9. 8. 2022

Írán tento týden uskutečnil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny. Informovala o

Avastu klesl v pololetí provozní zisk o 7,6 % na šest miliard Kč

ČTK
9. 8. 2022

Antivirová firma Avast v pololetí vykázala meziroční pokles provozního zisku EBITDA o 7,6 procenta

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

V červenci nejvíce útočil spyware Agent Tesla, v Česku je hlavní hrozbou malware Fareit

Pavel Houser
8. 8. 2022

V necelé pětině všech detekovaných případů kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku

Nově objevený trojský kůň se zaměřuje na domácí routery

Pavel Houser
8. 8. 2022

Nově objevený trojský kůň ZuoRAT byl od roku 2020 nepozorovaně používán a zacílen na

Studie: České úřady chtějí po technologických firmách více údajů, než je průměr

ČTK
8. 8. 2022

České úřady požadují po velkých technologických podnicích o zhruba deset procent více informací o

Tiskové zprávy

Společnost Lenovo představila nový stolní počítač ThinkCentre neo 50a

GFI Software: absence bezpečnostního auditu se stává rizikem

Konzultanti Ness Czech ve zdravotnické skupině EUC provedli expertní posouzení stavu Business Intelligence

Avaya mění partnerské prostředí novými cloudovými produkty pro hybridní svět

Gartner: Veeam lídrem v softwarových řešeních pro zálohování a obnovu podnikových dat

Zájem o datové schránky stále roste. Datovku si zřídilo už přes půl milionu občanů

Zpráva dne

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Redakce
1. 6. 2022

Supernabídka od Goodoffer24 pokračuje i v červnu! Nejzajímavější z nabídek je bezpochyby doživotní licence na...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Za co všechno mohl Internet Explorer

Pavel Houser
19. 7. 2022

Minulý měsíc oznámený konec Microsoft Internet Exploreru představuje tečku za bitvou, která se z dnešního hlediska...

Slovník

Hoax

NN

Expansion manager

Nejpopulárnější články

Dell představuje nové notebooky XPS 13 a XPS 13 2v1

Dell představuje nové notebooky XPS 13 a XPS 13 2v1

Redakce
5. 7. 2022

HPE přichází s GreenLake Central

HPE GreenLake rozvíjí hybridní cloudové prostředí

Redakce
7. 7. 2022

Excelentní společník na práci – monitor Dell UltraSharp U3023E

Excelentní společník na práci – monitor Dell UltraSharp U3023E

Tomáš Jirásko
28. 6. 2022

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

8 top předpovědí  pro kybernetickou bezpečnost

Redakce
8. 7. 2022

Jak najít rovnováhu mezi přínosy a riziky edge computingu

Automatizace ve světě hybridního cloudu zaměřeného na aplikace

itbiz
26. 7. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Povodně v srpnu 2002 způsobila dvojice extrémně silných dešťů
  • Objev struktury enteroviru 70 slibuje nové léky
  • Globální analýza odhalila nejrozmanitější lesy planety i příčiny rozdílů v biodiverzitě lesních ekosystémů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Bezpečnostní chyby v produktech od Intelu – 08/2022. Verze 20220809 mikrokódů řeší ÆPIC Leak
  • Kali Linux 2022.3
  • Processing 4.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.