IBM Power 9 je zde

Richard Jan Voigts , 23. březen 2018 13:15 0 komentářů
IBM Power 9 je zde

Procesor IBM Power 9 byl představen ve světě i u nás. Zde na konferenci IBM Infrastructure v Praze 13. března 2018. Přítomen byl i Sean Flanagan, technický viceprezident IBM Europe, kterému jsme položili pár otázek.

Jaké jsou základní vlastnosti nového procesoru Power 9?

Sean Flanagan, technický viceprezident IBM Europe
Sean Flanagan, technický viceprezident IBM Europe
Základní odlišností nového procesoru Power 9 je obrovské množství dat, která je schopen zpracovat oproti řešením založeným na procesorech x86. Je oproti nim dvakrát rychlejší, paměti také jí obslouží víc. Ještě důležitější však je jeho interní šířka pásma s technologií Nvidia Nvlink 2.0, která pracuje ve spojení s procesory GPU. Celková kapacita a prostupnost nového procesoru Power 9 jsou oproti platformě x86 jeho nejdůležitějšími vlastnostmi.

Je procesor Power 9 přímým nástupcem předchozích verzí Power 7 a Power 8?

To není, byl navržen zcela nově, jde o zcela nový čip, s novými prvky, avšak s plnou zpětnou kompatibilitou s předchozími generacemi. Obsahuje 8 miliard tranzistorů, 20 kilometrů vnitřních spojů, a když se na něj kouknete, je přitom velmi malý. Je to úžasná technologie, můžete s ní dělat mnohem více než s předchozími verzemi systémů Power, a také samozřejmě než s architekturou x86.

Kde vidíte největší potenciál pro vaši novou procesorovou platformu Power 9 a servery na ní založené, zejména v regionu střední a východní Evropy?

Nejdůležitější z mého úhlu pohledu je, co všechno z jeho vnitřku můžete s pomocí našich softwarových dostat, například sílu umělé inteligence. Má výhodu v obrovské kapacitě zpracovávaných dat, což je pro řadu oborů podnikání a zákazníků strašně důležité. Jde o technologický skok, jaký umožní dělat věci, které doposud nebyly možné. Takoví zákazníci se určitě najdou i v České republice.

O procesorech Power toho zde nikdo moc neví. Když jsem jel vlakem, nechal jsem si z legrace na památku proštípnout starý děrný štítek a mladý průvodčí nejenže nevěděl co to je a k čemu kdysi sloužil. Dokonce neznal ani IBM! Hodláte nějak IBM zase trochu více zviditelňovat?

To je zajímavá otázka. IBM je byznysově orientována. Kdybychom působili v segmentu spotřebních produktů, zřejmě by byl i náš brand pro lidi viditelnější, včetně škol a univerzit, tam se ale už povědomí o IBM mění. Co se však týče komunit a života lidí, ovlivňujeme tyto oblasti velmi značně našimi vynálezy, výzkumem v IBM Research. Lidé dnes ani nemají ponětí, kolik jim toho přinášíme, třeba v pokladních systémech, podpory aerolinek, v bankovních systémech. Je to dlouhá historie.

Co se týče podpory zviditelňování IBM, někdy je dobré vidět produkty, jak se chválí samy. Sám jsem takto viděl obrovský růst v Power AI (artificial intelligence, umělá inteligence s podporou platformy Power). Organizace, kterým jsme řešení na těchto technologiích dodali, byly samy překvapeny, kolik toho technologie od nás umějí a jak se dají snadno ovládat. Přitom jsou většinou založeny na nástrojích open source. IBM je uchopí, poskládá dohromady, nahraje do našich systémů a poskytne dále.

Naše cesta na trh k zákazníkům je velmi rychlá. Na této konferenci (IBM Infrastructure v Praze) můžete vidět spoustu lidí, jak o našich technologiích hovoří. Taková setkání jsou pro nás důležitá, zde se lidé seznamují navzájem i s našimi technologiemi.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů