IBM Watson odhalil nesrovnalost v půjčování peněz

Richard Jan Voigts , 06. prosinec 2016 12:00 13 komentářů
IBM Watson odhalil nesrovnalost v půjčování peněz

Společnost IBM uspořádala odborný seminář, na kterém demonstrovala, jak s nástrojem IBM Watson odhalili nesrovnalost údajů poskytovaných společností Lending Club provozující síť peer-to-peer pro půjčování peněz.

Jindřich Kasal, IBM Analytics, uvádí seminář
Jindřich Kasal, IBM Analytics, uvádí seminář

Lending Club je americká firma, která byla založena v roce 2006 v Kalifornii, operuje od roku 2007 a je to největší a nejúspěšnější společnost v půjčování peněz na internetu v síti peer-to-peer. Jde o obdobu české Zonky. Dlužník hledá nižší úrok než v bance a investor, který dlužníkům půjčuje, zase vyšší výnos.

Lending Club má propracovaný systém hodnocení žadatelů, což je klíčová podmínka úspěchu. Je to otevřená společnost s otevřeným datasetem, který dává k dispozici ve formátu csv. Díky tomu se dají data nalít například i do kognitivního nástroje Watson Analytics od IBM; každá řádka znamená jeden profinancovaný úvěr. Silnou stránkou IBM Watson Analytics jsou vizualizační schopnosti.

David Pilný, Martin Ryšánek, Michal Polena, IBM Analytics
David Pilný, Martin Ryšánek, Michal Polena, IBM Analytics

Analýza půjček Lending Clubu

Po nalití dat do IBM Watson Analytics tento kognitivní analytický systém umožnil ukázat například kde si lidé ve Spojených státech nejvíce půjčují (Kalifornie, Texas, New York), kde nejvíce nesplácejí (Mississippi, Nebraska, Severní Dakota), na co si lidé nejvíce půjčují (konsolidace úvěrů, splácení kreditních karet, vybavení domácnosti), které jsou nejrizikovější úvěry (vlastní podnikání, zejména SMB sektor), a že nejvíce si půjčují nejrizikovější lidé.

Původní a současný rozhodovací model Lending Clubu

Prakticky všechny americké finanční instituce vycházejí používají při hodnocení klientů pomocný ratingový systém FICO Score, který je na tamějším trhu běžný. Lending Club má pro svoje analýzy vlastní data žadatele, finanční bankovní data, nefinanční data například je sociálního systému, z bydliště apod., a dnes už i historická data. Původně byl postavený také na FICO Score a Lending Club s ním začínal.

Michal Polena, IBM Analytics
Michal Polena, IBM Analytics

Pro demonstraci analýzy použili odborníci IBM nástroj Watson SPSS, který jim umožnil rychlé a jednoduché rozkrytí rozdílů mezi Grade používaným u Lending Clubu a běžným FICO Score. Od roku 2008 do roku 2012 se v modelu společnosti Lending Club podle analýzy provedené s IBM Watson SPSS už téměř vytratil model FICO Score v jeho hodnocení Grade a stal se zanedbatelným faktorem. Roste význam jiných prediktorů, jako například délka doby splácení, avšak prediktivita na základě těchto faktorů klesá někam k 60 %. S pomocí nástroje IBM Watson SPSS tedy odhalili, že se dá předpokládat, že Lending Club do svého modelu zahrnuje i jiná data.

Lending Club tedy má sice otevřený systém, avšak s kognitivním analytickým nástrojem IBM Watson SPSS zjistili, že dnes už s podstatně jiným know-how, než jaké měl s běžným FICO Score na začátku svého podnikání. To mu umožnilo držet se na špičce v půjčování peněz v síti peer-to-peer.


Komentáře

TomasN #0
TomasN 07. prosinec 2016 20:06

Mohu se zeptat, co je přesně IBM Watson SPSS? Takový nástroj neznám.

Kulimil #1
Kulimil 08. prosinec 2016 18:06

http://www.ibm.com/analytics/us/en/technology/spss/

Česky:

Watson je unikátní "program" v unikátním těle, na bázi superpočítače a společně s IBM Softwarem a prací s daty dokáže analyzovat, co nikdo předtím.

V podstatě vám ukáže, to co člověk není schopen za život ani přečíst, natož zanalyzovat. Vezme nepřeberné množství dat a ty zanalyzuje a podá výsledek.

Je tisíce možností jak Watsona využít. Například v medicíně. Dáte mu přístup k datům, anatomii, pacientům, lékům. A jako konkrétní příklad: V nemocnici se objeví pacient s velmi zvláštními příznaky. Doktoři nebudou vědět jak postupovat, ale Watsonovi příznaky popíší a podají o pacientovi podrobnou zprávu, Watson projede celou světovou/státní/městskou/nemocniční databázi a vyhodí nejpravděpodobnější důsledek a jeho řešení na základě ostatních pacientů. Ale tohle je asi tisícina promile co Watson všechno umí... zde zase odhalil jinou skutečnost.

Valentina #2
Valentina 07. červenec 2017 11:23

Dobrý večer všem a všichni Jsem obchodní žena a já nabízejí půjčky lidem v nouzi a jsou schopny splácet úvěr ve lhůtě uzavřena mezi jednotlivými lidmi, kteří mě kontaktovat. Od 5000 do euro 6,000,000 euro pro každou jednotlivou žádost a pro podnikání příliš. Kontaktujte mě přes mou e-mailovou adresu a poslat mi svou adresu, takže můžu odpovědět na vaši zprávu: ( regnovalentina@gmail.com )

Valentina #3
Valentina 07. červenec 2017 11:24

Dobrý den vám všem Jsem žena, která nabízí hotovostní půjčky těm, naléhavě potřebují i ​​společnosti, které potřebují financování. Kontaktujte mě pro všechny vaše žádosti o úvěr od 5000 eur na 6,000,000 eur. Pro více informací, kontaktujte mě přes mou e-mailovou adresu: ( regnovalentina@gmail.com )

Valentina #4
Valentina 07. červenec 2017 11:26

Ahoj všem;
Je zakázáno bankovnictví, nejste schopni získat finančně. Které vám pomohou realizovat své sny a projekty, dal jsem tě s úvěr příležitosti peněz v krátkodobém i dlouhodobém horizontu 3% úrok. € 6000 až € 7,000,000 komukoli schopni splácet. Pro více informací, prosím, kontaktujte mě e-mailem: ( regnovalentina@gmail.com )

Valentina #5
Valentina 07. červenec 2017 11:27

Peníze nabídka úvěr těm naléhavě potřebuje. Od 5000 do eura 6,000,000 euro. Pro více informací, kontaktujte mě přes mou e-mailovou adresu: ( regnovalentina@gmail.com )

Valentina #6
Valentina 07. červenec 2017 11:27

Jsem podnikatelka a Nabízím půjčky peněz pro lidi v nouzi. Nabízím půjčky ve výši 5000 eur na 5.000.000 eur pro všechny osoby a společnosti, které potřebují úvěr. Kontaktujte mě přes mou e-mailovou adresu pro všechny své peníze potřebám. Tady je vaše pošta. ( regnovalentina@gmail.com )

Murat Ahmed #7
Murat Ahmed 28. červenec 2017 09:57

Nabízíme úvěr s 3% úrokovou sazbou ... Kontaktujte nás dnes pro váš naléhavý úvěr (kredi1975@gmail.com)

augustine junio #8
augustine junio 30. srpen 2017 10:36

Půjčky pro nejrůznější účely Nabízíme minimální částku od 5 000,00 EUR do 5 milionů eur s nízkou úrokovou sazbou 2% Úvěrové období: do 25 let v závislosti na výši úvěru, který potřebujete. Zákazníci musí být starší 18 let Tato transakce je pro všechny zákazníky 100% bezpečná Více informací o bonusu nás kontaktujte emailem: (augustinejunio@gmail.com)

svetlana volos #9
svetlana volos 06. září 2017 01:58

To informuje veřejnost, že nabízíme všemožné půjčky jednotlivcům a organizacím s 3% úrokovou sazbou. Naše půjčky jsou 100% zajištěné a garantované. Už nečekejte. Kontaktujte nás ještě dnes a získejte na adrese svetlanafinancials@outlook.com

Mr Micheal #10
Mr Micheal 07. září 2017 18:31

Potřebujete půjčku nebo financování z jakéhokoli důvodu, jako je a) osobní půjčka, obchodní expanze, zájem o kontakt na e-mail: michaelandrewloanfirm@hotmail.com

HENRIETTA FERNANDO #11
HENRIETTA FERNANDO 14. září 2017 12:57

Dobrý den,
To informuje širokou veřejnost, že paní Henrietta Fernando, soukromá půjčka, otevřela finanční příležitost pro každého, kdo potřebuje jakoukoli finanční pomoc. Poskytujeme půjčku ve výši 2% úrokové sazby pro jednotlivce, společnosti a společnosti za jasných a srozumitelných podmínek a podmínek. Kontaktujte nás dnes prostřednictvím e-mailu na adrese: (henriettafernandoloanfirm@gmail.com)

Julie Rocco #12
Julie Rocco 18. září 2017 00:15

Dobrý den, Potřebujete naléhavou půjčku na zaplacení dluhu nebo zahájení podnikatelského projektu? pokud ano, kontaktujte nás dnes prostřednictvím e-mailu: julieroccoloancompany@gmail.com nebo číslo toho, co je třeba: +27846918903

Díky a Bůh žehnej.

RSS 

Komentujeme

Automatizace bezpečnosti – problémem nejsou technologie

Pavel Houser , 03. září 2017 09:00
Pavel Houser

Umělá inteligence, strojové učení, behaviorální analýza, model SecOps (analogie DevOps pro zabezpeče...

Více


Kalendář

21. 09. Mobilní řešení pro business
25. 09.

29. 09.
Susecon 17
25. 09.

29. 09.
Microsoft Ignite 2017
RSS 

Zprávičky

Na trh přichází Synology C2 Backup

Pavel Houser , 19. září 2017 11:34

Synology strávila více než rok budováním vlastního datového centra....

Více 0 komentářů

Hackathon veřejné správy přilákal na 6 desítek vývojářů

Pavel Houser , 19. září 2017 08:00

Propojit otevřená data veřejné správy v užitečné aplikace bylo cílem šesti desítek programátorů, kte...

Více 0 komentářů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zkoumá zakázky na IT systémy

Pavel Houser , 18. září 2017 12:50

Úřad aktuálně se zaměřil na smlouvy na IT systémy uzavřené v jednacím řízení bez uveřejnění. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Alphabet zvažuje investici do alternativní taxislužby Lyft

ČTK , 18. září 2017 08:34

Podnik Waymo ze skupiny Alphabet už v květnu oznámil partnerství s Lyftem na vývoji technologie auto...

Více 0 komentářů

Plán zdanění internetových firem v EU má první trhliny

ČTK , 18. září 2017 08:00

Dánský ministr financí Kristian Jensen varoval před rizikem přijetí zákonů, které by mohly inovativn...

Více 0 komentářů

BlueBorne: útok přes Bluetooth ohrožuje miliardy zařízení

Pavel Houser , 17. září 2017 08:00

Analytici Armis Labs nalezli celkem 8 zranitelností v protokolu Bluetooth....

Více 0 komentářů

Malware ExpensiveWall odesílá prémiové SMS zprávy

Pavel Houser , 16. září 2017 09:00

ExpensiveWall je v současné době navržen pouze pro generování zisku, ale podobný malware může být sn...

Více 0 komentářů