• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jim Totton: síla Linuxu je hlavně v mission critical systémech

Karel Wolf
12. 12. 2012
| Články

Během evropského turné se nám v Praze podařilo odchytit Jima Tottona, viceprezidenta společnosti Red Hat. Nedalo nám to, a trochu jsme jej vyzpovídali. Zajímalo nás, co si myslí o open source projektech, současnosti a budoucnosti Linuxu v podnikovém a průmyslovém prostředí a jaký je vlastně vztah Red Hatu k dalším společnostem, které staví svůj byznys z větší či menší části na open source software.

Co si myslíte o současném stavu penetrace Linuxu v podnikovém prostředí?

Jim Totton (Foto: ITbiz.cz)

Jim Totton (Foto: ITbiz.cz)

To je dobrá otázka, je potřeba ji ale rozložit do několika odpovědí. V květnu jsme oslavili desetileté výročí Red Hat Enterprise Linuxu na trhu, to svědčí o jisté životaschopnosti. Dnes máme podle IDC zastoupení na linuxovém trhu okolo 63 procent. Ptal jste se ovšem na globální penetraci Linuxu, ten zažívá postupný nárůst v určitém specifickém segmentu serverového trhu a poměrně rychle roste i celý tento trh, což je opět velmi příznivý signál pro budoucnost tohoto operačního systému. Samotný Red Hat několik let za sebou pravidelně zdvojnásobuje své příjmy.

Z globálního pohledu nemá Linux zatím nijak zázračnou penetraci, tedy alespoň pokud se budeme bavit o globálním objemu mezi operačními systémy. Potěšující ale je, že rychle roste jeho využití tam, kde je nutné robustní řešení schopné ustát extrémní zátěž. Linux dnes začíná dominovat ve všech mission critical systémech na úkor proprietárních řešení, abych uvedl nějaké příklady, tak se můžete podívat třeba na bankovní systémy, systémy burz, horké linky, medicínské systémy a v poslední době také vládní systémy.
Abych to shrnul, zastoupení Linuxu na trhu roste, ale nijak závratně. Kde se mu ale daří extrémně dobře, jsou prostředí s vysokou zátěží.

Jaký je vztah Red Hatu ke konkurenci jako je SUSE a Oracle?

Trh je komplexní ekosystém, a tak se na nás a Oracle nelze dívat jen jako na konkurenci. Oracle je náš dlouhodobý partner v řadě podnikových aplikací a to včetně 12g databáze. Vyvíjejí a na svých řešeních propagují vlastní linuxovou distribuci jménem Oracle Enterprise Linux, který mimochodem vychází z našeho kódu. Oracle má na linuxovém trhu zastoupení 8,2 procenta oproti 63 procentům RHEL (opět se musím odkázat na aktuální data IDC), není tedy důvod se kvůli tomu nějak znepokojovat a důležitější je pro nás partnerství s Oraclem než nějaké soupeření.

Pokud je řeč o SUSE Linuxu, ten má dnes tržní podíl okolo 22, nebo 23 procent, z tohoto pohledu se pro nás opravdu jedná o konkurenta a myslíme si, že je dobré mít za zády někoho, kdo vás svojí přítomností nutí neusínat na vavřínech. My se ale na opravdovou konkurenci snažíme dívat trochu jinak. Podle IDC budou v nejbližších pěti až deseti letech na serverových systémech v datových centrech dominovat dva druhy operačních systémů, a to Windows a Linux. Určitě plánujeme zůstat jedničkou na linuxovém trhu a z této pozice podporovat všemi prostředky to, aby měl v tomto boji Linux před Windows navrch.

Jaký je postoj společnosti ke komunitním open source projektům?

Vaše otázka je dobrou příležitostí vysvětlit, jak vlastně jako společnost fungujeme. Co se týče open source software, není to rozhodně tak, že bychom z něho pouze brali. Před deseti lety jsme učinili závazek, že budeme tahounem v inovacích open source softwaru a myslím, že se nám to zatím daří naplňovat.

Například Fedora Project, který je komunitní reakce na náš RHEL je doslova prošpikována inženýry z Red Hatu. Ti do tohoto bezplatného systému pro koncové uživatele postupně přinášejí know-how z našeho podnikového řešení. Zdaleka ale nejde pouze o samotnou Fedoru. Dalším projektem, který Red Hat zaštiťuje, je třeba Jboss, nebo z aktuální horkých témat společně s Apache Software Foundation podporujeme projekt Deltacloud, což je vrstva sjednoceného rozhraní pro různá cloudová prostředí.

Máme poměrně propracovaný a závazný systém hodnot, kterým se odlišujeme od konkurence, neděláme proprietární kód a nemusíme tak řešit třeba forky (odnože), jako jiní hráči. Abych ale shrnul naši open source strategii, jde o to, že současný kód vyvíjený pouze dobrovolníky z komunity nemá takovou kvalitu, aby mohl bez úprav běžet na mission critical systémech, což jej zbytečně trochu diskvalifikuje. Naším dlouhodobým závazkem a úkolem je toto napravit. Heslo, které vystihuje přístup Red Hatu k open source by tedy mohlo znít: „Nahradit a inovovat“.

Kde jsou podle vás největší výzvy a hrozby pro Linux v podnikovém prostředí?

Jak se někdy říká v managementu: „neexistují hrozby, pouze nové příležitosti,“ ale vážně, znovu musím zopakovat, že naší hlavní misí je posilování pozice Linuxu na mission critical systémech. Hlavní příležitost vidím asi v postupné migraci serverové architektury na nové, nebo staronové technologie (v hardware například ústup RISC ve prospěch x86), kde se Linux díky své dnešní připravenosti a nesporné úspoře nákladů může velice dobře prosazovat.

Obrovskou příležitostí je také nástup cloudových technologií a virtualizace. Tady bych rád zmínil náš projekt RHEV, nebo chcete-li Red Hat Enterprise Virtualization, což je plnohodnotné virtualizační prostředí pro management virtuálních serverů a desktopů, které je postaveno nad hypervisorem KVM. Po technologické stránce jev RHEV naprosto konkurenceschopné vůči VMware vSphere a doufám, že jej čeká skvělá budoucnost.

Kde vidíte svojí pozici na trhu virtualizačních a cloudových technologií řekněme v roce 2015?

Pokud se podíváme nejprve na virtualizaci samotnou, za posledních 6 až 8 let jednoznačně dominoval tomuto trhu VMware se svým proprietárním softwarem, což vedle určitého komfortu znamená pro uživatele hlavně sérii omezení a licenčních poplatků. Pokud se podíváme na virtualizaci v Linuxu, dlouhou dobu zde byl jeden problém. Na jedné straně zde byl velmi kvalitní hypervisor KVM, na druhé straně ale scházely kvalitní snadno upravovatelné nástroje pro management. Právě tato situace nepřímo hnala balíku technologií od VMware vítr do plachet. Dnes je alespoň po technologické stránce situace úplně odlišná. Máme tady plnohodnotnou alternativu napříč celou vertikálou navázaných technologií a je pouze na IT manažerech, aby si alternativu, která je nebude ani svazovat ani odčerpávat zbytečné prostředky, prosadili.

Co se týče cloudu, zde je trochu problém v tom, že pojem zahrnuje příliš velkou škálu technologií, přístupů a úrovní. Já si dovolím pominout ostatní aspekty a zaměřím se právě na ty technologie. Většina komerčně distribuovaných technologií, které jsou svázány s cloudem, se zabývá jedinou věcí, a tou je správa cloudového prostředí, to znamená koordinace virtualizovaných prostředí, rozmísťování virtuálních obrazů fyzických vrstev a komunikace mezi nimi atd.

Náš úkol v této džungli vidíme hlavně v přemostění prostředí privátních cloudů a cloudových datacenter univerzálními nástroji pro jeho správu. Hovoříme v této souvislosti o tzv. Open Hybrid Cloudu, což je sada standardizovaných nástrojů pro návrh a organizaci chodu cloudových prostředí. Druhou naší snahou je tvorba univerzálních nástrojů pro vývoj v cloudu, tedy jakéhosi univerzálního API. Smyslem obou iniciativ je odstranění bariér pro vstup či vystoupení, zajištění neutrality a odstranění nečestné diskriminace v cloudových prostředích, a právě pro tu otevřenost si myslíme, že se tato řešení budou více a více prosazovat. Red Hat je také nedílnou součástí Open stacku.

Děkuji za rozhovor.

Rubriky: ByznysOperační systémyPodnikový software

Související příspěvky

Digitální Estonsko je atraktivnější než průmyslové Česko
Články

Microsoft Teams zvládá automatický zápis schůzek

20. 5. 2022
Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače
Články

Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače

20. 5. 2022
Zprávičky

Ruská pobočka Googlu vyhlásí bankrot

18. 5. 2022
Zprávičky

Acronis: přes rostoucí útoky jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně

18. 5. 2022

Zprávičky

Swift 3 OLED s procesory Intel Core řady H 12. generace

Swift 3 OLED s procesory Intel Core řady H 12. generace

Pavel Houser
20. 5. 2022

Na trh přichází také nové konvertibilní notebooky Acer Spin 5 a Acer Spin 3.

Dell pomáhá podnikům v ČR bezpečně a ekologicky likvidovat IT vybavení

Dell pomáhá podnikům v ČR bezpečně a ekologicky likvidovat IT vybavení

Pavel Houser
20. 5. 2022

Zákazníci mohou využívat odhady hodnoty v reálném čase, aby mohli své vybavení maximálně využít

Microsoft po pokutě mění fungování svého cloudu

ČTK
19. 5. 2022

Americká softwarová společnosti Microsoft, které evropské úřady pro kontrolu hospodářské soutěže udělily pokutu 1,6

MPSV bude mít v červnu či červenci výsledky analýzy k řešení problémů s IT

ČTK
19. 5. 2022

Ministerstvo práce by mělo mít v červnu či červenci jasno, jak bude dál řešit

ČTÚ připraví podmínky pro výběrové řízení na další sítě pro digitální rozhlas

Pavel Houser
19. 5. 2022

ČTÚ letos nachystá podmínky pro výběrové řízení na provozovatele sítí pro vysílání DAB+, tedy

Ruská pobočka Googlu vyhlásí bankrot

ČTK
18. 5. 2022

Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásí bankrot. Oznámil to dnes mluvčí firmy. Korigoval

Acronis: přes rostoucí útoky jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně

Pavel Houser
18. 5. 2022

I když více než 90 % administrátorů zálohuje u svých zákazníků minimálně jednou denně,

Vodafone zvýšil celoroční základní zisk o 5 % na 15,2 miliardy eur

Pavel Houser
18. 5. 2022

Britská telekomunikační skupina Vodafone Group zvýšila v uplynulém finančním roce základní zisk o pět

Tiskové zprávy

Memsource: český start up s globálním významem má nového CEO

Huawei pořádá Summit digitálních talentů

Nový výzkum naznačuje, že poskytování kompletní digitální zkušenosti zaměstnanců je na hybridním pracovišti zásadní

Infor pomohl DBK David + Bader obnovit provoz po kybernetickém útoku

Společnost Acer uvádí na trh prémiový konvertibilní Chromebook a Chromebook Tablet

Predator Helios 300 SpatialLabs Edition přináší nový rozměr hraní her

Zpráva dne

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Redakce
15. 5. 2022

Zdaleka ne každý má stovky dolarů, které by chtěl utratit za softwarové upgrady svého...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Datová hydrologie?

Pavel Houser
11. 4. 2022

Po datových skladech přišla datová jezera, následují datové proudy a datové oceány. Tyto technologie alespoň představuje...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2022

    30. května - 2. června

Zobrazit všechny Akce

Slovník

ADC

ADT

AKA

Nejpopulárnější články

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Ransomware zasáhl 77 % českých organizací

Redakce
29. 4. 2022

Hrátky s magnetickými víry

Excitony mohou proudit materiálem i při pokojové teplotě

Pavel Houser
2. 5. 2022

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

itbiz
25. 4. 2022

Válka ukrojí z evropského trhu ICT skoro 2 %

Redakce
27. 4. 2022

Technologické predikce, aneb sedm statečných roku 2021

Objev jednosměrné supravodivosti bez magnetického pole slibuje revoluci

Pavel Houser
4. 5. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače
  • V CERNu změřili hmotnost kvarku c a kužel partonové spršky
  • Globální oteplování hluboké oceánské proudy zrychluje

RSS AbcLinuxu RSS

  • Uncurled: zkušenosti s dlouhodobou správou open-source projektu (curl)
  • Erlang/OTP 25.0
  • Deno 1.22

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.