Jsou problémy Bitcoinu jen dočasná krize, nebo praskající bublina?

Karel Michal , 22. duben 2013 08:00 4 komentářů
Jsou problémy Bitcoinu jen dočasná krize, nebo praskající bublina?

Bitcoin v posledních dnech neprožívá zrovna nejšťastnější chvilky, po prudkém a ne zrovna dvakrát zdravém růstu hodnoty, měna rychle padá a nabalují se také další problémy jako zavřené burzy. Mění se i přístup mainstreamových médií, od nekritického oslavování se posunul pohled směrem k silné nedůvěře. Jak si ale stojí měna, která je dlouhodobě trnem v oku tajným službám i bankovním domům, doopravdy?

Ve světě Bitcoinu se v poslední době pořád něco zajímavého děje, jen z noci na dnešek (ve dvě hodiny japonského času) zaznamenala Mt.Gox (po nedávném odstavení Bitcoin-24 největší) a tak či tak rozhodně nejstarší bitcoinová burza, rozsáhlý DDoS útok, který poslal burzu na nějaký čas offline. Povedou podobné incidenty, které se v poslední době hromadí nakonec k finální destabilizaci měny a jejímu pádu? Doufejme, že ne, hlavní hodnota a smysl digitální kryptoměny zůstává totiž přes veškeré výkyvy nálad beze změny, více o tom ale v následujícím článku.

Zavřené burzy – regulační orgány na tahu?

Vedle propadu hodnoty měny se bitcoin v posledních dvou týdnech potýká také s dalšími problémy, jedním z nich je nejistota ohledně tzv. bitconových burz. Jen předminulý týden byly uzavřeny dvě velké bitcoinové burzy, které umožňují převádět bitcoin na konvenční státní či mezinárodní měny. Burzy dlouhodobě leží v krku tajným službám a bankovnímu systému, těm prvním z důvodu, že se tak ztrácí kontrola nad finančními aktivitami populace, těm druhým kvůli ušlým ziskům z transakcí.

Burzy, které na rozdíl od měny samotné nejsou decentralizovány, představují také jediný bod infrastruktury bitcoin, který je možné snadno napadnout. To se také v poslední době děje, když ponecháme stranou výše zmiňovaný DDoS útok, stojí za zmínku dočasné zmrazení/uzavření dvou velkých burz minulý a předminulý týden. 12. dubna přestala fungovat bitcoinové burza Bitcoin-24, jedna z největších (objem transakcí je větší než na Mt. Gox) bitcoinových burz vůbec. Čas koresponduje se startem velkého propadu hodnoty měny, oficiální důvody uzavření burzy jsou ovšem poměrně banální a to zásah státní moci, polské úřady totiž provozovateli jednoduše zmrazily bankovní účet, přes který se transakce realizovaly, o zmrazení polské kolegy požádalo Německo.

Budoucnost peněz na účtu je nejistá, provozovatel burzy ovšem tvrdí, že prostředky uživatelů jsou v bezpečí a žádosti o výběr postupně zrealizuje. Protože se burza již dříve potýkala s problémy, které byly spíše technického rázu, chtěl prý majitel již dříve založit burzu novou, ta by mohla začít fungovat po dokončení současných výběrů.

Uplynulou středu, tedy 17. Dubna přestala fungovat také burza BitFloor, čtvrtá největší burza, směnující bitcoin za dolary. Důvod je podobný, byl jí pozastaven bankovní účet v USA, provozovatel se tentokrát s podrobnějším vysvětlováním příliš nezatěžuje. Vše ale by ale mohlo souviset s praním špinavých peněz. Nad investicemi uživatelů visí v tomto případě otazník. Pravdou je, že BitFloor nikdy nebyla úplně nejspolehlivější, v loňském roce získala mediální popularitu například tím, že jí hackeři ukradli 24 tisíc BTC, když na jednom ze serverů služby našli nešifrovanou zálohu s privátními klíči k jednotlivým bitcoin peněženkám.

Pokud zavírání burz, respektive poškozování bitcoinové ekonomiky „dočasným“ zmrazováním reálných bankovních účtů představuje novou páku regulačních orgánů státní moci jak se s nepohodlnou samozvanou měnou vypořádat, je zde problém, byť ne neřešitelný a fatální.

K čemu bitcoin, aneb kdy se vyplatí

Bitcoin prokázal svoji životaschopnost hlavně jako relativně (v závislosti na bezpečnosti bitcoinových účtů) bezpečná anonymní měna pro transakce, které vyžadují diskrétnosti plátců i příjemců plateb. Americká FBI proto bitcoin dlouhodobě kritizuje jakožto oblíbený platební nástroj „zločinců a teroristů“. Přes pokračující popularizaci a zvyšující se povědomí o bitcoinu a způsobu jeho fungování si zatím měna nevydobyla podmínky pro to, aby mohla fungovat jako plnohodnotná nezávislá měna, čemuž odpovídá i chování prodejců. Shrnuto a podtrženo, bitcoin jako transakční nástroj, nebo diverzifikační prostředek pro malé objemy investic ano, cokoli ostatního ale představuje hazard (s možným velkým ziskem i ztrátou).

Jak bitcoin funguje

Samotná virtuální měna pochází z hlavy originálního anonymního myslitele, který si říká Satoshi Nakamota a spatřila světlo světa v roce 2009. Infrastruktura pro realizování jednotlivých transakcí je zabezpečena přímo uživateli a má podobně jako třeba bit torrent podobu P2P bez centrálního bodu.

Jak funguje podepisování transakcí a těžba bloku.
Jak funguje podepisování transakcí a těžba bloku.
Z pohledu obchodujících má výhodu v tom, že nepotřebuje ke zprostředkování žádnou třetí stranu (držitele bankovní licence). Jinými slovy, dokud budou existovat uživatelé sítě provozující své uzly, budou se zpracovávat také transakce. Další výhodou je anonymita transakcí, která vede k tomu, že je měna využívána k platbám za nelegální zboží. Uživatelské virtuální peněženky ani transakce nejsou vedeny pod žádnými identifikačními údaji (pouze neříkajícími řetězci). Také nelze rozlišit mezi platebními transakcemi a přesuny mezi peněženkami jedné osoby.

První masivní vlna zájmu o novou měnu přišla v první polovině loňského roku, kdy mnoho lidí ocenilo právě rychlou návratnost jejího generování.

Originální je způsob tvorby (generování) nové měny, ta se navyšuje stále stejně podle pevně daného algoritmu a to jako odměna uživatelům za realizování kryptografických výpočtů pomocí uživatelských GPU, které jsou potřebné například právě k bezpečnému ověřování transakcí kryptografické integritě celého systému. Samotné odměny za těžbu jsou naprogramovány tak, aby se v čase postupně snižovaly.

Množství měny, která se uživatelům generuje, je přímo úměrné výkonu jeho hardware v poměru ke všemu ostatnímu HW výkonu dalších uživatelů. Čím více lidí, nebo výkonného hardware na druhé straně, tím nižší je tak celkový zisk. Měnu lze směnit za dolary a eura prostřednictvím směnárny www.mtgox.com a dalších soukromých burz.

Závěr

Bitcoin rozhodně není větší bublinou, než cela naše ekonomika sama, to ale může být poněkud slabá útěcha pro někoho, kdo v nedávné bitcoinové historii, kdy se kurz měny šplhal ke svému stropu v poměru 200 eur za 1 bitcoin, začal pracovat s měnou coby s investičním nástrojem. Síla měny je jinde než ve spekulacích, tedy alespoň pro opatrné investory, neboť vhodnou strategií se dalo vydělat i na spekulacích s inflační výmarskou markou. K čemu je tedy bitcoin dobrý vedle praní špinavých peněz či realizaci ilegálních transakcí? Dává svobodu, kterou se nám bankovní systém, tak jak je dnes postavený snaží brát.


Komentáře

jenicek #1
jenicek 22. duben 2013 14:10

Pokud má bitcoin existovat bez nutnosti převodu do oficiálních měn, tak se musí vytvořit celá bitcoinová ekonomika. Tedy možnost koupit auto, jídlo, knihy, počítače atd. za bitcoiny, aniž by prodejce musel běžet na mtgox a měnit to na dolary, aby je využil.

pipin #2
pipin 22. duben 2013 17:57

Ano to mi sedí. Bitcoin musí být směnitelný za běžné zboží, ne jen za jinou měnu, což však nepůjde jednoduše. Když nebudou mít obchodníci v bitcoinu stabilitu, tak nebudou chtít s bitcoinem pracovat. No a stabilita nebude bez těch obchodníků co s bitcoinem pracují. Trochu zamotané, ale třeba se podaří.

qub1n #4
qub1n 26. duben 2013 17:44

Vzhledem k tomu, že transakce trvá déle než 10 minut, tak se s tím nedá reálně v obchodě platit za rohlíky a podobné maličkosti. Představa, že stojíš u pokladny 15minut až se dokončí transakce je šílená. Myslím si, že to časem může být mezinárodní alternativní měna pro větší obchody a pro černý trh. I kdyby fungoval na černém trhu, tak bude mít pořád svoji hodnotu. V česku se také dealovalo s Bony.

Fluktuace Bitcointu je nutná, protože jeho hodnota je globální, zatímco se výkony ekonomik jednotlivých států mění vůči sobě a nutně se někde musí posunovat kurz vůči lokální měně repsektive vůči lokální ceně práce. Proto bitcoin nemůže nahradit Českou Korunu stejně jako Euro.

Ale dovedu si představit, že to může být měna dlouhodobého spoření na důchod či zajištění do nouze, byť jen jedna diverzifikovaná a riskantní část. Které peníze v minulosti udržely hodnotu 50let, během kterých byly dvě války a jedna měnové reforma? Žádné, sotva dolar. Jakože když přijde válka, tak jediné co vám nevezmou je ten bitcoin(když si ho dobře schováte).

Zlato to má dnes těžký, když ho od banky koupíte, tak na něj dostanete jen papírovou poukázku a když ho koupíte fyzicky a tak ho už banka zpět nevezme nebo za mnohem nižší cenu.

Ale jako placení z mobilu je to užasné, čeští operátoři si za platby přes sms účtují provizi až 50% (Vodafone), takže to je jedna alternativa. Jako mobilní platbu neberu posílání peněz na účet, když to jde z banky do banky tři dny (v 21. století internetu). Dokážu si představit, že se to chytne třeba v Africe, kde má dnes mobil kde kdo a s mobilního platbama uprostřed pouště jsou tam dál než v evropě.

Michal #3
Michal 23. duben 2013 02:55

Že by BitCoin ležel v žaludku bankám to je tak maximálně zbožné přání BC nadšenců. Objem reálných transakcí v BC - tedy transakcí kdy se mění BC za služby nebo zboží, nikoliv konverze z/na BC nebo mining - se prakticky blíží nule, takže se vsadím že banky BC ani trochu netrápí.

Dokud se na BC nebude možné spolehnout že alespoň jakš takš bude mít předvídatelnou hodnotu, že nebude rizikové držet majetek v BC a a že za BC bude možné pořídit i něco jiného než jiné měny, ilegální zboží, hosting a bonusy do her, tak můžou být banky úúúúúplně v klidu.

Ovšem pokud máte nějaký odkaz na vyjádření nějakého bankéře který kvůli BC už rok nespí tak si rád počtu.


RSS 

Komentujeme

Sinclair, Jobs a Watson

Richard Jan Voigts , 31. prosinec 2016 08:00
Richard Jan Voigts

ZX Spectrum byla hračka, kterou nám dal před l...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
22. 02. IT mezi paragrafy
RSS 

Zprávičky

Reuters: Hlavní příčinou potíží telefonů Galaxy Note 7 je baterie

ČTK , 16. leden 2017 14:00

Hlavní příčinou samovzněcování některých chytrých telefonů Galaxy Note 7 byla baterie. Podle zdroje ...

Více 0 komentářů

Facebook v Německu spustí systém pro ověřování pravdivosti zpráv

ČTK , 16. leden 2017 07:00

Internetová sociální síť Facebook v příštích týdnech zavede v Německu systém pro ověřování pravdivos...

Více 0 komentářů

Yahoo Japan zvažuje třídenní víkend, chce zaměstnance motivovat

ČTK , 15. leden 2017 15:00

Japonská internetová společnost Yahoo Japan zvažuje, že by do roku 2020 zavedla třídenní víkend. Chc...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Uber se dohodl s Google na využití jeho map

ČTK , 15. leden 2017 12:32

Internetová firma Google nově propojila své mapy s poskytovatelem přeprav Uber. S novou aktualizací ...

Více 1 komentářů

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii

ITBiz.cz , 14. leden 2017 16:30

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první letošní Den otevř...

Více 0 komentářů

Čína chce zakázat elektrošoky pro mládež závislou na internetu

ČTK , 14. leden 2017 13:35

Čínská vláda chce zákonem zakázat používání elektrošoků a dalších fyzických trestů v táborech pro zá...

Více 5 komentářů

Za internetový prodej ohrožených brouků soud udělil podmínku

ČTK , 13. leden 2017 15:00

Český soud poprvé potrestal prodejce, který na internetu nabízel ohrožené druhy hmyzu. Jedenatřiceti...

Více 0 komentářů