Konec černobílých tiskáren?

Václav Maletínský , 25. květen 2015 09:00 11 komentářů
Rubriky: Rozhovory, Hardware
Konec černobílých tiskáren?

Ekonomická krize naučila zákazníky pořizovat barevné multifunkční zařízení na úkor levnějších typů tiskáren. O současné situaci na trhu tiskáren a tiskových řešení, jsme hovořili s Lucií Pertile, obchodní ředitelkou přímého prodeje ve společnosti Janus, která je výhradním dodavatelem tiskových zařízení Kyocera a tiskového řešení MyQ v České republice.

Jak se za poslední roky změnily požadavky vašich zákazníků na tisková řešení?

Lucie Pertile | Janus
Lucie Pertile | Janus
Zjednodušeně se dá říct, že se právě nacházíme v době, kdy se mění situace. Zatímco ještě v loňském roce vítězily černobílé tiskárny, letos již lehce převažuje zájem o multifunkce nad tiskárnami a o barevná laserová zařízení nad těmi černobílými. Předpokládáme, že tento trend bude sílit. Samozřejmě za tím do značné míry stojí i strategické rozhodnutí výrobce omezit produkci jednoduchých strojů, ale tím hlavním důvodem je jednoduchá matematika. Naši zákazníci si začali uvědomovat, že do tiskových nákladů nepatří jen samotná zařízení, ale i jejich provoz a efektivita využívání. A v tomto ohledu jsou správně zvolené multifunkce zkrátka výhodnější. Zákazníky také stále více zajímá i vhodné řešení, které jim dokáže ohlídat objem tisku, vyřešit a zautomatizovat objednávání spotřebního materiálu nebo kontrolovat plnění sjednaných služeb. Ke slovu tedy ve větší míře přichází i softwarové nástroje, které tyto úkoly dokáží zajistit a mimo jiné zvládnou omezit různé funkce tisku vybraným zaměstnancům – jako např. barevný nebo jednostranný tisk, čímž dochází k dalším výrazným úsporám.

Registrujete nějaký přímý vztah mezi vývojem ekonomiky a obměnou tiskových zařízení?

Je zřejmé, že během ekonomické krize se urychlil trend optimalizace pořizovacích, resp. provozních nákladů, využívání k tomu určených aplikací pro monitoring a správu tisku a zároveň individualizace jednotlivých řešení tak, aby šetřila peníze firmy a čas jejich zaměstnanců. Uživatelé si také začali uvědomovat nevýhodnost neoriginálních tonerů, které jsou sice levnější na pořízení, ale velmi často nešetrné pro stroj, který tím pádem vyžaduje častější servisní zásahy, často i brzkou výměnu. To vše hraje svou roli a je to důvod, proč nyní zaznamenáváme posun zájmu od jednoduchých základních strojů za nízkou cenu, ale s vysokými provozními náklady k zařízením výkonnějším a zároveň provozně levnějším.

Jaké vaše modely patří letos k nejprodávanějším a z jakých důvodů?

Z portfolia tiskových zařízení Kyocera jsou nejvhodnějšími zařízeními modely z řady Ecosys a TASKalfa, které zastupují segment A4 i A3 formátu. Tisková zařízení Kyocera nabízejí díky komponentům s dlouhou životností a úspornému provozu mimořádně nízké náklady na provoz, které ještě navíc dokážeme podpořit nasazením tiskového řešení MyQ pro správu a zabezpečení tiskových dat.

Jaké jsou hlavní požadavky ve větších výběrových řízeních? Liší se od požadavků při prodejích jednotlivých tiskáren?

Podobně jako v případě prodejů jednotlivých zařízení, také při výběrových řízeních - ať už pro podnikatelské subjekty či státní správu - je vidět odklon od zájmu o standardní tiskárny spíše k multifunkčním zařízením barevným, ale i černobílým, které svou významnou roli v oblasti kancelářského tisku stále zastávají napříč českým trhem. Přes veškerý trend a zájem klientů o barevná multifunkční zařízení si černobílý tisk svou pozici stále udržuje a navíc meziročně navyšuje objem prodaného množství černobílých multifunkčních strojů. A co za tím stojí? Jednoduše řečeno – není nutné mít na každém pracovišti barevné zařízení, neboť stále převažuje černobílý tisk nad barevným – to potvrzuje i evropský trend prodeje černobílých multifunkčních strojů. Soukromé společnosti v rámci výběru vhodného řešení a dodavatele kladou čím dál tím větší důraz na úsporný provoz a celkové náklady na pořízení. Opak je pravdou u veřejných zakázek státní správy, která se na tyto základní parametry příliš často neohlíží. Absence hodnocení nabídek z pohledu celkových nákladů na provoz zařízení je stále častým výsledkem, přestože jsme schopni klientům představit řešení s výpočtem celkových nákladů na provoz.

Jaké jsou novinky v tiskovém řešení MyQ? Aktuálně byla na trh uvedena nová verze tiskového řešení MyQ 5.2 Popcorn, která díky novým možnostem personalizace přináší další rozměr úspor nejpočetnější skupině uživatelů. Tiskové řešení a servisní modul MyQ je první řešení na světě, které integrovalo do jednoho celku řešení pro zabezpečení tisku a správu tiskových zařízení s automatizovaným objednávacím portálem pro spotřební materiál a servis. MyQ Popcorn přináší jak další zjednodušení instalace a správy systému, tak zajímavé možnosti z hlediska bezpečnosti dat a samozřejmě vylepšení mnoha jednotlivých funkcí. Jak velká je poptávka po kompletním outsourcingu tisku? Anebo zákazníci stále spíše upřednostňují klasický model? Outsourcing tisku může mít nejrůznější podoby. Je-li dobře navržený a realizovaný, může firmě ušetřit nemalé finanční prostředky a na tom se nic nemění. Co se ale změnilo, je aktuální situace odrážející zkušenost mnoha firem s ekonomickou krizí. Zatímco ještě před takovými pěti lety byl zájem o outsourcing spíše vlažný a týkal se především většího objemu tisku, v současné době poptávka roste i v organizacích s menšími počty realizovaných dokumentů. Velkou roli hraje samozřejmě celková správa dokumentů, kdy je outsourcující firma schopna na sebe převzít část agendy správy, včetně kvalifikované analýzy a následné optimalizace práce s dokumenty.

Mohlo by vás zajímat:


Komentáře

Otakar 25. květen 2015 15:16

Jo, tak ke Kyocerám mohu říct, že jsme někdy před 13 lety koupili Kyoceru FS-6020, a i když se někdy (opravdu jen řídce) nějaký ten papír kousne, neměli jsme s ní za celá léta dost intenzivního využívání (je v síti a jede na ní většina černobílého tisku) žádný problém, žádnou závadu, a to při příkladně minimální spotřebě toneru... Maximální spokojenost.

Problémy nastaly nikoliv vinou tiskárny až nyní, kdy je na ní potřeba tisknout z W7 a W8, a ona se v těchto systémech svévolně přepíná do offline režimu, z něhož se nelze dostat zpět jinak, než restartem...

tuxmartin 25. květen 2015 16:11

Neslo by ji pripojit k linux pc s cupsem a ve windows ji pridat jako generickou postscript tiskarnu (presny nazev si uz nepamatuju)?

Otakar 26. květen 2015 10:52

To by zřejmě šlo, jenže k tomu nemám prostředky, viz odpověď níže... Ale chtěl jsem hlavně Kyoceru pochválit, že dokáže vyrobit přístroj, který bez problémů přežije několikanásobně svou záruční lhůtu. Pokud se to nezměnilo, tak všechna čest.

tuxmartin 26. květen 2015 10:55

Financni prostredky?
Cele by se to dalo poridit do 1000Kc. Pri trose namahy a objedani veci z Ciny do 500Kc.

Otakar 26. květen 2015 11:04

To je trochu komplikovanější, protože mám, až na pár přesně daných výjimek, stran pořizování IT značně svázané ruce. Nemohu jít a koupit ani obyčejnou myš za dvě stovky. Ale nechci ani nemohu to zde veřejně rozebírat...

tuxmartin 26. květen 2015 13:58

Tak to je tezke, jestli firma nechce dat necelych 1000Kc za "zfunkcneni" tiskarny a radeji ji bude 10x za den restartovat.

Chapal bych to u domaciho pouziti, kde to uzivateli nevadi.

Nemate tam treba 1 zbytecne Raspberry Pi? Ne nem by to bylo hotove za chvili.

Otakar 26. květen 2015 14:34

Ona se nepřepne ta tiskárna, ta běží stále bez problémů. Přepne se její stav ve Windows 7/8, přičemž nelze přepnout na online (samozřejmě mám na mysli v administrátorském účtu, protože v uživatelském to nešlo nikdy) - když na tiskárnu kliknu pravým tlačítkem myši, tak přesto, že je offline, nabízí mi své "přepnutí" do offline, tedy hlásí stav offline, netiskne, ale zároveň si myslí, že je online... Holt moderní MS systém v kombinaci s ovladačem, který asi není úplně OK...

Zatím je tímto "postižených" uživatelů jen několik, vzhledem k tomu, že většina používá jiný systém, přičemž mohou tisknout i na jiných tiskárnách.

A žádnou zbytečnou škatulku, kterou bych mohl použít, nemám...

tuxmartin 26. květen 2015 18:32

Resil bych to tiskem z windows na generickou tiskarnu.
viz http://www.itbiz.cz/clanky/konec-cernobilych-tiskaren#1

Na doma bych pouzil A5-V11 router s openwrt linuxem za 220Kc http://wiki.openwrt.org/toh/unbranded/a5-v11

brousek #2
brousek 25. květen 2015 20:30

tak to vydržela o 13 let víc než můj keramický nůž téže značky :) a nevyřešil by to nějak narafičený printserver?

Otakar 26. květen 2015 10:40

Přes printserver na ní tiskneme (ježto to bylo schůdnější, než do ní pořídit síťovou kartu, i tak jsem na něj čekal rok a půl, zatímco jsem u ní měl nastrčenou starou 486 s printserverem běžícím z diskety), ale je transparentní, takže ho nijak narafičit nemohu :-) A pořídit něco jiného je vcelku nereálné...

Luk #3
Luk 25. květen 2015 23:43

Hlavně je potřeba všude mít barevné tiskárny proto, aby se mohla žlutými tečkami tiskárna na každém výtisku jedinečně identifikovat ;-)

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceKalendář

19. 10.

22. 10.
For Games 2017
24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
RSS 

Zprávičky

Úřad pro ochranu osobních údajů vyšetřuje e-shop Mall.cz kvůli úniku hesel

ČTK , 22. říjen 2017 08:00

Obchodu Mall.cz odcizili hackeři údaje až ke 750 000 starších uživatelských účtů....

Více 0 komentářů

Firma vypsala odměnu za odhalení digitálního podpisu slovenského ministra

ČTK , 21. říjen 2017 08:00

Problém se týká čipů německého výrobce Infineon Technologies, které Slovensko používá v občanských p...

Více 0 komentářů

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Dohoda o ochraně dat mezi EU a USA prošla první kontrolou

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Cílem dohody je chránit osobní údaje osob v EU předávané společnostem v USA. ...

Více 0 komentářů

Operátoři: Metro by mohlo být signálem pokryté do konce roku 2018

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Operátoři mají enormní zájem na pokrytí pražského metra, a to na vlastní náklady....

Více 0 komentářů

Firmu Moravia IT koupil britský konkurent RWS Holding

ČTK , 19. říjen 2017 21:26

Mezi zákazníky firmy specializující se na lokalizaci a testování softwaru patří např. Microsoft, IBM...

Více 0 komentářů

Státní ústav pro kontrolu léčiv hájí elektronické recepty

ČTK , 19. říjen 2017 10:00

V ČR se vydá 60-70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnict...

Více 0 komentářů