Pohled manažera: laser, nebo inkoust?

Pavel Kolář, 26. prosinec 2012 14:00 4 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys
Pohled manažera: laser, nebo inkoust?

I když malé firmy netisknou tak intenzivně jako velké korporace a 75 procent tiskových úloh jsou 3 a méně stránek, stále oblast tisku hraje velmi důležitou roli. Při kontaktu se zákazníky je pro zaměstnance rychlý, profesionální a spolehlivý tisk zásadní.

Například realitní makléři při kontaktu se zákazníky potřebují ke své práci řadu papírových materiálů. Tištěné brožury, smlouvy, průzkumy, hypoteční detaily a právní dokumenty. Při jednání se zákazníkem je důležité, aby celý proces byl plynulý a poslední věc, kterou obchodník chce, je stát u tiskárny a čekat na dokumenty, zatímco zákazník netrpělivě čeká. V případě nejčastější alternativy, tedy inkoustu, již narážíme na několik problémů: nízkou pořizovací cenu tiskárny bohatě vykompenzuje spotřební materiál a rychlost také není zrovna závratná (jsou zde určité fyzikální limity).

Vedle výkonnosti tiskáren je klíčová i spolehlivost vzhledem k omezeným IT zdrojům v malých a středních firmách. Že spolehlivost je často problém, dokazuje i průzkum Sage Business Index, podle kterého 75 % malých podniků ztrácí každý týden až 2 hodiny svého času kvůli IT problémům. V zoufalé snaze o vyřešení problému potom zaměstnanci volají přátelům, místo aby zavolali klasickou IT podporu. A 24 % zaměstnanců hledá řešení problému na internetu. Tisk je v malých a středních firmách zásadní součástí IT, takže je důležité, aby tiskárny nepřispívaly k tomuto problému.

SMB a samostatné kanceláře

Malým a středním organizacím, které často tisknou, přináší laserové tiskárny řadu výhod, protože uživatelé mohou i v malém kancelářském prostředí využít technologií jinak dostupných jen ve velkých multifunkčních tiskových strojích. To zahrnuje i podobný výkon a stejnou spolehlivost. Existuje celá řada funkcí, které by uživatelé měli vyžadovat, protože mají vliv na jejich podnikání.

Důležitou roli v rámci efektivity hraje doba zahřátí tiskárny a čas tisknutí prvního výtisku. Řada firem toto neprávem opomíjí. Při nákupu by proto měl být kladen důraz i na technologie spojené s rychlým prvním výtiskem, takže tiskárna nespotřebovává zbytečně velké množství energie a není nutné na výtisk čekat.

Výrobci laserových tiskáren se tento problém snaží dlouhodobě řešit, například technologie Canon Quick First-Print snižuje spotřebu elektrické energie až o tři čtvrtiny v porovnání s konvenčními technologiemi. Velmi užitečné je vybrat si tiskárny s tonerovými kazetami typu vše v jednom, které poskytují snadnější a rychlejší výměnu. To vyžaduje méně údržby, šetří čas, zajišťuje plynulý provoz a v neposlední řadě maximálně zjednodušuje orientaci obsluhy ve spotřebním materiálu .

Správa

Jak už jsme zmínili, většina malých podniků má omezené IT zdroje, takže pokud si tiskárnu zakoupí bez podpory IT poskytovatele, musí být instalace a údržba jednoduchá. A právě laserové tiskárny vyžadují jen minimální podporu. Ovladač tiskárny by měl jít snadno použít a spravovat, uživatelský displej by měl být intuitivní, aby zaměstnanci potřebovali jen minimální školení, a pokud vaše firma roste, měly by mít tiskárny bezpečnostní funkce a možnost síťového připojení.

A v neposlední řadě je potřeba při koupi sledovat i energetickou účinnost, která můžu pomoci snížit firmě náklady. Srovnat produkty je možné na stránkách Energy Star, kde jsou porovnány produkty od různých výrobců a uživatelé se tak mohou při koupi lépe rozhodnout. Vedle nízké spotřeby energie při vlastním používání existuje i řada funkcí, které mohou pomoci ušetřit. Například oboustranný tisk zabraňuje plýtvání papírem.

Malé rozhodnutí, kritické dopady

Výběr správné technologie může mít zásadní vliv na každodenní práci, takže rozhodnutí by mělo být velmi pečlivě zvážené. Laserové tiskárny jsou oceňované za výkon a spolehlivost, a jsou tak stále populárnější. Malým a středním firmám pomohou laserové tiskárny soustředit se na práci a netrávit 2 hodiny týdně problémy s IT.


Komentáře

Michal #1
Michal 26. prosinec 2012 17:42

Tento srovnávací článek poněkud postrádá ono srovnání. Jako kdyby zcela ignoroval podnikové inkoustové tiskárny*, které mají nejen pořizovací cenu hodně pod cenou laserových barevných tiskáren, ale cena za tiskový materiál je přinejmenším srovnatelná s laserem. Když pak započítám ještě třeba spotřebu energie, je finanční stránka laser vs. inkoust více než jasná. Pokud by měl v tom kterém konkrétním případě vyhrát laser, muselo by se srovnávat mnohem více parametrů, a pak nakonec dojdeme k tomu, že se nedá v obecné rovině jednu nebo druhou technologii odsoudit.

Navíc tam, kde v objemu přestává být inkoust praktický, nastupuje tuhý inkoust (známý jako vosk), takže to skutečně není tak jednoznačné, jak by z článku mohlo vyznít.

*) Můžu uvést jako příklad tiskárny Epsonu, ale zaregistroval jsem i další výrobce, které se v tomto segmentu pohybují.

Kubrt #2
Kubrt 26. prosinec 2012 20:26

Ale fuj, to není „managerský pohled“, raději si to milý čtenáři dobře spočítejte, i pro několik tisíc stran měsíčně může být stále ekonomičtější tisk inkoustový. Rychlostně je „super rychlý“ :)(oboustranně už spíše pomalejší, ale stále srovnatelný) po první stranu to taky je „hned“, když se správně koupí.
A zrovna u Canonu bych jen doporučil: „Ať vám na dané tiskárně někdo prakticky sdělí jaké jsou přímé náklady na tisk strany (kolik vydrží jedna náplň stran)“ - na žádné Canon-ce jsem se ještě na čísla uváděná výrobcem nedostal - každý ať si zváží sám, překvapivě u HP to dlouhodobě sedí téměř přesně a některých modelů vychází inkoustový tisk levnější, než 10× dražší laser-ovka, jak na laser-u tak na inkoustu, takže to lze i správně uvést - další značky nemám zkušenost.

Pavel Šimerda #3
Pavel Šimerda 26. prosinec 2012 23:55

Že já jsem to vůbec rozkliknul. Sice je pravda, že někteří (mnozí?) manažeři jsou pouzí kecalové, ale to přece neznamená, že lze plané kecy označit za manažerský pohled.

Otakar 27. prosinec 2012 12:05

Tak si říkám, že autor buď nemá žádné zkušenosti s tiskem v praxi, nebo je tajný agent firmy, specializované na laserové tiskárny. Pro autora se totiž inkoustové tiskárny smrskly (možná záměrně demagogicky) na okruh těch nejlevnějších za pár stovek, které jsou pravděpodobně dotovány cenou inkoustových kazet. No, nevím jaký byl účel článku...

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


RSS 

Zprávičky

Vloni bylo pravidelně na internetu 77 % Čechů

ITBiz.cz , 28. březen 2017 17:00

V roce 2016 používalo internet 6,7 miliónu obyvatel České republiky starších 16 let, tj. 76,5 %. Ve ...

Více 0 komentářů

Microsoft v Evropě investoval do datových center tři miliardy USD

ČTK , 28. březen 2017 15:30

Americká softwarová firma Microsoft investovala v Evropě do datových center a další infrastruktury, ...

Více 0 komentářů

T-Mobile od dubna nabídne nové neomezené tarify s více daty

ČTK , 28. březen 2017 13:24

Mobilní operátor T-Mobile od 2. dubna nabídne novou řadu neomezených tarifů se zvýšeným objemem dat....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

XS3200: nové úložné systémy SAN pro firmy

Pavel Houser , 28. březen 2017 13:00

Nová řada společnosti QSAN nabízí až 26 hotswap pozic SFF 2,5“ v 2U rack skříni....

Více 0 komentářů

Co Češi objednávají nejčastěji online

ITBiz.cz , 28. březen 2017 11:00

Oblečení, kosmetika a knihy. To jsou tři nejpopulárnější druhy zboží, jak je na internetu nakupují ž...

Více 0 komentářů

Brněnští vývojáři Konica Minolta testují metodiku scrum

Pavel Houser , 28. březen 2017 08:00

Moderní metodiky očekávají vysokou míru automatizace, která začíná už při psaní kódu....

Více 0 komentářů

Do Prahy dnes poprvé přijede šéf Microsoftu Satya Nadella

ČTK , 28. březen 2017 07:00

Nadella do české metropole přijede poprvé v roli výkonného ředitele firmy. ...

Více 0 komentářů