margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Ransomware ohrožuje nejen domácnosti, ale i IT infrastrukturu firem

Richard Jan Voigts , 21. leden 2016 14:00 6 komentářů
Ransomware ohrožuje nejen domácnosti, ale i IT infrastrukturu firem

Ransomware, to je počítačové výpalné a jeden z možných útoků nultého dne. Jak pracují a jak se lze proti těmto útokům nejen proti osobnímu počítači, ale zejména proti serverové podnikové infrastruktuře bránit, jsme se bavili s René Pospíšilem, obchodním ředitelem is4technologies.

Co vlastně znamená ransomware?

Graf: Vývoj ransomwaru
Graf: Vývoj ransomwaru

Ransomware pracuje způsobem, že útočník zašifruje bez vašeho vědomí vaše data, a pak požaduje výpalné za jejich zpřístupnění. Ransomware tedy znamená „počítačové výpalné“. Pokud nezaplatíte, nedostanete se k vašim datům, neboť klíč má hacker. Ransomware je za poslední tři roky velmi úspěšná forma útoků přicházejících z internetu (viz graf) a patří k nejnebezpečnějším útokům v oblasti malwaru. Nejproblematičtější je, že většina antivirových řešení chrání nedostatečně proti jeho mutacím, proto je potřeba požívat vysoce kvalitní antimalwarovou ochranu na bázi heuristických metrik ve více vrstvách. Jen samotný malware Cryptolocker „vytěžil“ více než 600 milionů korun z nechráněných zákazníků, používajících nedostatečnou antivirovou ochranu.

Ransomware je za poslední tři roky velmi úspěšná forma útoků přicházejících z internetu (viz graf). Nejproblematičtější je, že většina antivirových řešení chrání nedostatečně proti jeho mutacím. A proto je potřeba požívat vysoce kvalitní antimalwarovou ochranu na bázi heuristických metrik ve více vrstvách.

Do jakého druhu zařízení se může ransomware dostat?

Ransomware se může dostat do každého počítače v infrastruktuře s operačním systémem, tedy jak do PC, tak do serveru, teoreticky do jakéhokoliv systému, který lze zašifrovat. Náchylné jsou především operační systémy od firmy Microsoft. Jako každý malware, i ransomware využívá zranitelnosti operačního systému. Šíří se například z infikovaných stránek, z nichž si uživatel nechtěně stáhne nějaký kód, plugin, který získá přístup k vašemu operačnímu systému. Pak už může začít šifrovat vaše disky. Útočníci typicky využívají sociální média, legitimní stránky, které nakazí škodlivým kódem, nebo vám jej pošlou v infikované příloze e-mailu.

Znamená to tedy, že základní ochrany Windows Essentials proti ransomwaru nefungují?

Je to tak, Windows Essentials proti ransomwaru prakticky nefungují.

Znáte nějaké příklady napadení ransomwarem?

Máme už četné zkušenosti s napadením ransomwarem i z našeho trhu, nemohu ale jmenovat zákazníky bez jejich souhlasu. Před koncem roku 2015 nás například kontaktovala nadnárodní korporace z oblasti stavebnictví se žádostí o pomoc. Měla ransomwarem zašifrované vlastní servery.

Druhá firma, které jsme proti ransomwaru pomáhali, je významná a velmi známý český softwarehouse, který se zabývá vývojem aplikací. Také měli zašifrované servery, dokonce zdrojové kódy vlastních vyvíjených aplikací.

Z obou příkladů vyplývá, že jde o velký problém, kterému by se mělo aktivně předcházet. Správnou ochranou je výkonné antimalwarové řešení, které není závislé na pouhých signaturách malwaru, jeho součástí by měly být heuristické Algoritmy specializované na Ransomware. To znamená, že takový antimalware je schopen rovněž rozpoznat, co aplikace v systému dělá. Pokud se pak nějaká aplikace snaží něco nelegitimně zašifrovat, musí být schopna toto počínání zachytit už při samotném útoku, ještě než zná signaturu neznámého malwaru. Jde o typické „útoky nultého dne“. Díky heuristickým algoritmům už proti nim existují konkrétní metriky a postupy, jak jim odolat.

Existuje něco pro ochranu nejen proti ransomwaru, ale proti všem útokům nultého dne na našem trhu?

Samozřejmě, například IS4 Technologies nabízí ochranu jako Country Partner neboli zástupce firmy Bitdefender pro ČR a Slovensko. Bitdefender je vynikající právě v oblasti antimalwarové ochrany právě v oblasti holistických skenů pro ochranu proti útokům nultého dne, včetně anti-ransomwaru. Bitdefender totiž vyvinul „vakcínu“ proti ransomwaru i proti všem známým i neznámým útokům tohoto druhu. Základem jsou heuristické metriky, které zabrání podezřelému chování, ještě před samotným zašifrováním dat. Kromě toho má Bitdefender velmi účinné a úsporné řešení ochrany pro virtualizovaná prostředí díky API pro většinu rozšířených hypervisorů – od VMware přes Citrix, Windows Hyper-V až po opensource KVM a další z OpenStacku.

Německá nezávislá organizace organizace AV Test s globálním púsobením potvrzuje počtvrté v řadě rok co rok, že Bitdefender překonává konkurenci. A zároveň i ostatní organizace třeba AV Comparatives, která vydala třeba testy zaměřené právě na heuristiku a ochranu proti útokům nultého dne, to potvruje také. Poslední test s tímto zaměřením z března 2015 to prokázal také, Bitdefender se zde umístil s přehledem daleko před ostatními na prvním místě. Kvalita Bitdefenderu spočívá právě ve skutečnosti, že používá čtyřvrstvou ochranu.

První vrstva je signaturová (s updaty do jedné hodiny). Druhá je technologie sandboxu (analýza ve vlastním virtuálním prostředí před spuštěním v OS), kde se prověřují stahované soubory v bezpečně oddělené zóně, ještě než jej pustí k operačnímu systému. Třetí je Active Threat Control (ATC), jež monitoruje v aktivním prostředí každou aplikaci, která není na tzv. white-listingu.

Čtvrtá, poslední ochrana se opírá o cloudové řešení Bitdefenderu Nimbus nebo komerčně Gravity Zone. Jde o hloubkovou analýzu s garantovanou imunizační dobou tři sekundy pro všech více jak 500 Miliónů chráněných počítačů. Gravity Zone je totiž celosvětově největší bezpečnostní čítající 1 600 serverů provádějících pomocí umělé inteligence a strojového učení různé analýzy korelací bezpečnostních událostí a kde běží více jak 100 různých služeb za ůčelem odhalení podezdřelého chování a reputace aplikací. Podstatné je, že zde běží procesy na něž by nestačila lokální výpočetní síla, například osobního počítače.

Díky čtyřvrstvé ochraně a Vakcíně proti neznámým hrozbám a útokům , žádný zákazník používající Bitdefender nebyl nikdy ransomware napaden. Na to jsme samozřejmě hrdí.

Umí ochránit proti ransomwaru a dalším útokům nultého dne jiný antimalware také?

Ačkoliv bychom to očekávali, že by to měl umět „by default“ každý antimalware. realita je alarmující, neboť většina řešení na tento zákeřný princip „naletí“ a klienti pak nejsou chránění vůbec nebo jen částečně než ransomware zmutuje... a výše uvedené příklady napadení jsou smutným příkladem, že stávající tradiční signaturový přístup k ochraně proti ransomware nestačí. Problém spočívá v účinné detekci a ochraně proti neznámým hrozbám, tj. proti útokům nultého dne. Viry, pro které tyto antimalwary ještě neznají signaturu, prostě projdou, protože nemají více vrstev ochrany, zejména ATC a vysoce výkonnou analýzu kódu aplikací, jakou má Bitdefender v cloudové Gravity Zone. Navíc, jakmile nějaký útočník vypustí variaci už třeba známého viru s jinou signaturou, pokud nemají více vrstvou ochranu a především kvalitní heuristické analýzy specializované na odhalení ransomware, pak takový virus projde. Většina běžných technologií na útoky nultého dne už dnes nestačí, tak tomu bohužel je.

Kde a jak lze Bitdefender získat?

Bitdefender lze získat v České republice a na Slovensku u prodejních partnerů v distribuční síti IS4 Technologies. Seznam certifikovaných partnerů je na stránkách http://www.bitdef.cz. Spotřebitelské (B2C) produkty Bitdefenderu pak lze nakoupit přímo na stránkách společnosti Bitdefender. Jako zástupce Bitdefenderu jsme produkty přeložili do češtiny a pro Českou republiku a Slovensko dáváme podporu v češtině.

Kdo je vlastně Bitdefender?

Bitdefender je evropská nadnárodní společnost, která se zabývá bezpečnostními technologiemi už více než 15 let. Působí a dodává svoje bezpečnostní řešení na globálním trhu v Evropě, USA i Asii.


Komentáře

Spider #0
Spider 21. leden 2016 14:51

Nej, zadny nastroj nepomuze proti ransomwaru, protoze ransomware potrebuje ke svemu uspechu lidskou blbost, a na tu zadny antivirus nestaci...

Na to se musi takhle:

1 Vzdelavat uzivatele
2 GOTO 1

Amigapower #1
Amigapower 21. leden 2016 15:20

Asi tak :D

...píšou tu taky jiný články, než reklamu?

rp #4
rp 25. leden 2016 18:27

Souhlasim ze skoleni je na komplexnejsi bezpecnostni prvky dulezite, jenze jeste dulezitejsi je pouzivat bezpecnostni prvky ktere nepotrebuji nejake extra skoleni Je to podobne jako s Automobily kdo by si dneska sednul do auta bez Airbagu a jel s nim na dalnici ? Kdo z nas potrebuje skoleni na AIRBAGY ? Jinymi slovy Antimalware musi Ransomware odchytnout bezobsluzne, ne ze by se musel uzivatel skolit aby pouzival auto s airbagy.

bflmpßßvz #2
bflmpßßvz 21. leden 2016 18:21

„... sociální média, legitimní stránky,...“

Dobrej vtip...

bflmpßßvz #3
bflmpßßvz 21. leden 2016 18:23

Až z toho člověk začíná mít pocit, že ti, kdo vyvinuli Bitdefender, a ti, co píšou ranwomware jsou jendi a titíž...

rp #5
rp 25. leden 2016 18:48

Jasne pane nebo pani inkognito bflmpssvz, kdyz uz jsme ut tech pocitu. Ja zas mam pocit, ze se nekdo citi jako potrefena husa, nebo spis konkurence co na Ransomware nema lek a jejiz zakaznici houfne prechazeji na reseni ktere funguje :-)


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář

RSS 

Zprávičky

Tchajwanský Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit v USA

ČTK , 07. prosinec 2016 15:00

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech. Oznámila to dne...

Více 0 komentářů

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu Samsungu proti Applu

ČTK , 07. prosinec 2016 12:30

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsu...

Více 0 komentářů

Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn

ČTK , 07. prosinec 2016 10:30

Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolar...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Porozumění větám, konkurence pro Turingův test

Pavel Houser , 06. prosinec 2016 18:00

Konverzační roboti mají stále problémy pochopit věty, kde smysl nelze vyvodit ze samotné gramatické ...

Více 0 komentářů

Americká GoDaddy koupí evropský webhosting Host Europe

ČTK , 06. prosinec 2016 16:00

Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohod...

Více 0 komentářů

Ruská Centrální banka oznámila masivní útok hackerů

ČTK , 06. prosinec 2016 11:00

Do systému ruské Centrální banky se letos dostali hackeři a s pomocí zfalšovaných hesel se pokusili ...

Více 0 komentářů

CETIN vydal dluhopisy za 25 miliard Kč

ČTK , 05. prosinec 2016 18:00

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) upsala dluhopisy v eurech a korunách v celkovém objemu ...

Více 1 komentářů