Test inkoustové multifunkce Canon MAXIFY MB5350

Václav Maletínský , 13. květen 2015 08:00 0 komentářů
Rubriky: Hardware
Test inkoustové multifunkce Canon MAXIFY MB5350

Rychlý inkoustový tisk a skenování, kopírování, faxování, podpora mobilního tisku a zpracování dokumentů z USB disků a cloudu, stejně jako ukládání na tato místa. Přidejte k tomu zajímavou pořizovací cenu a hned znáte hlavní důvody, proč byste měli o nákupu nové multifunkce Canon MAXIFY MB5350 do malé kanceláře uvažovat.

Produktová řada Canon MAXIFY navazuje na inkoustové multifunkce PIXMA pro domácnost a při výběru vám právě název napoví, že je určena pro náročnější kancelářskou práci. Odpovídá tomu jak objem inkoustu v zásobnících (pro černou barvu vydrží přibližně 2 500 výtisků s 5% pokrytím a v případě zbývajících barev CMY jsou určeny pro přibližně 1 500 výtisků), tak kapacita vstupních a výstupních zásobníků.

Canon MAXIFY MB5350 popisuje výrobce jako multifunkční produkt, který dokáže první výtisk zpracovat již do 7 sekund černobíle a do 9 sekund barevně. Rychlost tisku se pohybuje na hranici 23 černobílých nebo 15 barevných stran A4 za minutu a kromě jednostranného zpracování dokumentů se můžete rozhodnout i pro automatický oboustranný tisk. Maximální hardwarové rozlišení tisku je 600x1200 bodů.

Multifunkční stroj je připraven i pro kopírování a skenování v rozlišení 1200x1200 bodů, a to jak s využitím skleněné desky skeneru, tak s podporou automatického oboustranného jednoprůchodového skenování dokumentů, přičemž najednou může zpracovat až 50 listů formátu A4. Maximální rychlost skenování z automatického podavače se pohybuje mezi 10-21 stranami za minutu (jednostranně či oboustranně) v barevném režimu a mezi 18-31 stranami za minutu (jednostranně či oboustranně) v případě černobílého zpracování dokumentů. Kopírování dokumentů podávaných ADF modulem se pohybuje mezi 10 stranami A4 za minutu barevně a 21 stranami A4 za minutu černobíle.

Výbava a dodávaný software

Canon MAXIFY MB5350 je vybaven dvěma zásobníky tiskových médií s celkovou kapacitou 500 listů. V každém zásobníku můžete mít jiný typ média (kancelářský papír, fotopapír, potahované listy) i různý formát od fotopapírů 10x15 do běžných rozměrů A4, A5, B5, Letter, Legal. V případě volby formátu A4 počítejte s tím, že oba zásobníky budou mírně vyčnívat, protože jinak by se listy A4 do nepříliš hlubokého těla multifunkce nevešly. Výstupní zásobník s výsuvnou a výklopnou opěrkou má kapacitu 50 listů.

Multifunkční zařízení nám bylo dodáno společně s inkoustovými zásobníky, dokumentací a CD s ovladači. Průvodce instalací byl zpracován v češtině, v prvním kroku nabídl volbu způsobu připojení (Bezdrátová síť LAN, Kabelová síť LAN a připojení USB), následoval výběr místa bydliště a nakonec i doporučení pro instalaci potřebného softwarového vybavení. Software pro instalaci vyžadoval 432 MB volného místa na disku a kromě ovladačů byla k dispozici i elektronická uživatelská příručka, nástroje rychlé volby, Canon Quick Toolbox, Scanning Utility a Easy-WebPrint EX. Instalace od spuštění programu na CD do výtisku zkušební stránky zabrala přibližně 13 minut.

Ovladače jsou k dispozici na dodávaném CD i na webu výrobce, využití najdou v systémech Windows od verze XP SP3 do Windows 8.1., Windows Server 2003 – 2012 R2 a Mac OS X od verze 10.6.8. Mezi podporované mobilní operační systémy patří Android, iOS a Windows RT.

Při tisku z počítače, cloudu nebo mobilního zařízení si budete k multifunkci chodit jen pro vytištěné dokumenty. Řadu úloh totiž zvládnete přímo ze svého počítače nebo mobilního zařízení. V případě skenování či kopírování ze skla skeneru nebo ADF podavače častěji využijete ovládací panel s dotykovým barevným displejem s úhlopříčkou 7,5 cm, na jehož stranách je šest ovládacích tlačítek (Home, Back, zapnutí zařízení, zrušení úlohy, černobílá kopie a barevná kopie).

Displej je celkem přehledný a dobře reaguje na dotyk i posun na jinou obrazovku. Jeho hlavní obrazovka nabízí rychlé volby pro kopírování, skenování, faxový provoz a přístup do cloudu. Navíc informuje o zapnutí či vypnutí Wi-Fi, umožňuje sledovat stav inkoustu v cartridgích a tisková média založená v zásobnících. Z hlavní obrazovky se při volbě režimu práce dostanete do vnořených nabídek nastavení zásobníků, sítě, rozlišení tisku, skenování, můžete vyhledat cloudové a místní úložiště, případně zpracovat data uložená na USB flash disku. Členění nabídek je logické a s plnou podporou češtiny.

Rychlost tisku a kopírování

Canon MAXIFY MB5350 jsme v kanceláři trápili déle než 8 týdnů, vyzkoušeli jsme řadu tiskových médií z obou podavačů, připojení pomocí USB, přes Wi-Fi přístupový bod i s kabelovým ethernetovým připojením. Tiskla jednostránkové úlohy párkrát denně, skenovala na USB disk a na připojený notebook, snažili jsme se ji nechat vyschnout se špatně zaparkovanou tiskovou hlavou. Závady jsme se nedočkali. Žádný zásek papíru, vynechávání tisku nebo problémy s dlouhým čištěním inkoustových trysek.

Přesvědčili jsme se, že podobně jako u jiných inkoustových zařízení, i u Canonu MAXIFY MB5350 rychlost zpracování tiskové úlohy ovlivňuje nastavení pracovního rozlišení, volba tiskového média a množství inkoustu, které bude na papír či fotografický materiál nanášeno. Prostý text na běžný papír dokáže model MB5350 vytisknout za 8 sekund, kombinaci různobarevného textu, různých fontů písma a drobné grafiky zhotoví za 11,1 sekundy černobíle a 13,6 sekundy barevně. Kontinuální tisk 27stránkového barevného PDF souboru trval 3 minuty a 51 sekund. Celostránková fotografie ve vysoké kvalitě na běžný papír zaměstnala zařízení na 35,4 sekundy černobíle a 1 minutu a 12,5 sekundy barevně. Použití fotopapíru prodloužilo dobu výtisku v nejvyšším nastavení na 2 minuty a 5 sekund v černobílém i barevném režimu.

Zařízení je celkem svižné při kopírování dokumentů, neboť celostránkovou černobílou kopii s grafikou dokázalo zpracovat za 9,5 sekundy. Volba barevného zpracování však prodloužila dobu téměř na dvojnásobek a kopii jsme získali za 18,1 sekundy. Nastavení nejvyšší kvality kopie a požadavek na zpracování fotografie znovu výrazně zvýšil dobu kopírování a finální dokument byl k dispozici za 2 minuty a 7 sekund.

Závěrečné hodnocení

Z hlediska barevného zpracování nelze Canonu MAXIFY MB5350 moc věcí vytýkat. Barvy byly věrné, nezaznamenali jsme problémy se zpracováním malých fontů písma ani jemné čárové grafiky. Jaký barevný profil v počítači nastavíte, takový na vytištěném dokumentu dostanete, aniž byste se museli uchylovat k nějakým korekcím barev v nastavení zařízení nebo v ovladači. Slabším článkem stroje je vestavěný i průchodový skener. Snímače jsou nastaveny na přesné zachování barev a rychlé zachycení projíždějících dokumentů. Smysl pro detail jim proto trochu schází, a pokud se rozhodnete využít maximálního rozlišení 1200x1200 dpi pro práci s výřezem z originálu, může vás zaskočit nepříjemný šum na snímku.

Tlačítka rychlé volby pro barevné a černobílé kopírování nebo návrat v menu zrychlují práci, na displeji snadno zjistíte okamžitý stav spotřebního materiálu, tiskové úlohy a nastavení sítě. Můžete snadno přepínat mezi kabelovým a bezdrátovým připojením, případně z jednoho počítače tisknout přes USB a z jiných prostřednictvím Wi-Fi. Vše je přehledné a snadné. Přesto si neodpustíme malé postesknutí – dotykový displej by mohl mít o pár centimetrů větší úhlopříčku a nikdo by se určitě nezlobil. Jenže by to o něco prodražilo celý multifunkční stroj a to by byla škoda. Při současné ceně nabízí model MB5350 velmi zajímavý poměr výkonu a ceny a pokud nepotřebujete v kanceláři tisknout více než 1500-2000 výtisků měsíčně (doporučená měsíční zátěž), může být zajímavým kandidátem na nového kancelářského pomocníka. A jak je to s náklady na provoz? Černý inkoust vydrží na 2500 výtisků, barevné CMY inkousty jsou určeny pro tisk přibližně 1500 stran formátu A4. Černý zásobník stojí 804-838 Kč, každý z barevných zásobníků inkoustů CMY se prodává za 519-598 Kč.

Provozní náklady tisku při 5% pokrytí černou barvou vycházejí na cca 0,33 Kč, celkové barevné pokrytí 20 % (5 % každé barvy) vyjde na 1,51 Kč. Pokud se rozhodnete trochu ušetřit, můžete zvolit ekonomický multipack všech inkoustových zásobníků, který je v prodeji od 2163 Kč. Náklady na černobílý tisk pak klesnou na 0,29 Kč a barevně budete tisknout za 1,24 Kč. Cena barevné inkoustové multifunkce Canon MAXIFY MB5350 byla v době testu 6 988 Kč. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Mohlo by vás zajímat:


Komentáře

RSS 

Komentujeme

HTC: Měl to Google zapotřebí?

Pavel Houser , 24. říjen 2017 06:00
Pavel Houser

Ihned poté, co Google oznámil záměr koupit část HTC, se ozvaly hlasy zpochybňující smysl celé transa...

VíceKalendář

24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
26. 10. Acronis Roadshow 2017
RSS 

Zprávičky

ÚOHS začal posuzovat změnu vlastníka AutoContu

ČTK , 23. říjen 2017 11:15

V IT má Komárkova skupina rychle rostoucí byznys datových center své firmy DataSpring....

Více 0 komentářů

Google investoval do alternativní taxislužby Lyft

ČTK , 23. říjen 2017 09:00

Už v květnu podepsal Lyft dohodu o spolupráci s divizí samořídících aut Alphabetu.

...

Více 0 komentářů

Objem digitálních plateb i nadále roste

Pavel Houser , 23. říjen 2017 08:00

Nastupuje nový platební ekosystém...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ČSÚ: Volební weby byly nedostupné kvůli útoku DDoS

Pavel Houser , 22. říjen 2017 17:43

Výpadky prezentačních server vznikly na straně externího dodavatele komunikačních služeb. ...

Více 0 komentářů

Úřad pro ochranu osobních údajů vyšetřuje e-shop Mall.cz kvůli úniku hesel

ČTK , 22. říjen 2017 08:00

Obchodu Mall.cz odcizili hackeři údaje až ke 750 000 starších uživatelských účtů....

Více 0 komentářů

Firma vypsala odměnu za odhalení digitálního podpisu slovenského ministra

ČTK , 21. říjen 2017 08:00

Problém se týká čipů německého výrobce Infineon Technologies, které Slovensko používá v občanských p...

Více 0 komentářů

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů