• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Umělá inteligence s IBM a M Computers na ČVUT

Richard Jan Voigts
27. 10. 2017
| Články

Umělá inteligence na ČVUT v pražských Dejvicích se společností M Computers (partner IBM), DNS (distributor IBM), Nvidia. Vývoj, současný stav a trendy AI. Otevřené komunity inspirují velké hráče. Záchranářský robot řízený AI pomohl po zemětřesení v Itálii.

Petr Plodík, M Computers

Petr Plodík, M Computers

Petr Plodík z firmy M Computers seminář na AI (artificial intelligence) uvedl a předal slovo Klausi Rindtorffovi z IBM Research. Společnost M Computers je partnerem IBM, zabývá se také vysoce výkonnými výpočetními systémy (HPC) a ukládáním velkých objemů dat a dodává tyto systémy i do akademické sféry. Firma M Computers se také jako první partner v České republice a na Slovensku nedávno stala certifikovaným partnerem společnosti Nvidia pro oblast Accelerated Computing.

IBM stála u AI od počátku

Klaus Rindtorff seznámil s milníky vývoje výpočetní techniky: 1900 – děrné štítky, 1950 – programování, 2011 – cognitive computing. Aplikace AI jsou něčím, co může generalizovat informace z dat a je snazší je to naučit než něco podobného naprogramovat. Umělá inteligence je založena na řešení neuronových sítí. „Umělý neuron“ byl definován a vynalezen už v roce 1957 na Cornell Aeronautical Laboratory Frankem Rosenblattem. AI je úzce spjata se strojovým učením (ML, machine learning). Pokrok v ML urychlil internet, rychlejší počítače, expanze dat, poptávka po robotizaci, která potřebuje chytřejší řešení apod.

První srovnání výpočetní síly

Klaus RRindtorff, IBM

Klaus RRindtorff, IBM

Klaus Rindtorff přitom uvedl, co jsme měli k řešení složitých výpočetních úloh dříve. Běžně to byl desktop PC AT s 20MHz x386, ti šťastnější jej měli s x386DX (tj. s matematickým koprocesorem) s výpočetním výkonem 0,5 MFlops. Dnes je zapotřebí mít ke složitějším výpočtům počítač s GPU Nvidia Tesla, a ti opravdu šťastní mají k dispozici rovnou takto vybavený celý rack. IBM má k těmto výpočtům k dispozici hardware IBM Synapse.

AI – stroj předčí člověka

Umělá inteligence na základě neuronových sítí (ANN – artificial neural networks) už pokročila tak daleko, že pokud je k dispozici dost dat k učení systému, dochází dokonce k překonání přesnosti rozpoznávání, například (sady) obrazů. Zatímco člověk v jednom testu rozpoznal 94 % obrazů z předložené sady, stroj na základě metody CNN (convolutional neural network) správně rozpoznal 95,5 % obrazů. Využití AI se tedy začíná i v nestrukturovaných datech přibližovat čistě strojové přesnosti, jakou je prohledávání strukturovaných databází (včetně strojového zadávání údajů, např. přes čárové kódy). Pro učení je nutno mít podle Klause Rindtorffa obrovské množství testovacích dat a opravdu rychlé počítače. Řídicími faktory jsou pokrok v testovacích (training) metodách a v architekturách (neuronových) sítí.

Klaus Rindtorff ještě zmínil, co stálo za vítězstvím superpočítače a softwaru IBM v legendární televizní soutěži Jeopardy nad dvěma „všeználky“ – masivní paralelismus a mnoho expertů (tj. dat k naučení systému).

Nvidia je nejrychlejší

Ralph Hinsche, Nvidia

Ralph Hinsche, Nvidia

Prostě je to tak (a ostatní hráči prominou, konstatuje to tak a bere na vědomí i IBM). Ralph Hinsche z Nvidia představil dvě poslední GPU, a sice Nvidia Tesla P100 a novější Tesla Volta V100, která dosahuje výkonu 7,5 FP 64 TFlops a 15 FP 32 TFlops (FP – floating point, výpočty s plovoucí desetinnou tečkou/čárkou (EN/CZ notace)). Základem rychlosti GPU V100 je interní sběrnice Nvidia NV link. Nvidia Volta V100 je 3x rychlejší ve strojovém učení (deep learning) a má 3x vyšší prostupnost v usuzování výsledku než dřívější P100. Sběrnici NV link Nvidia licencuje pro IBM, a sice pro její procesory Power 9.

Pro co je GPU a jak začít

Využití strojových výpočtů AI a deep learningu s GPU je například v urychlení výsledků výzkumu rakoviny, rozhodování v medicínských diagnózách, kybernetické bezpečnosti, kosmickém výzkumu a výzkumu neutrina, může sloužit jako „mozek“ pro smart cities, pro analýzu a nasbíraných dat ve sportu, výzkumu léků (zkoumání dvou neuronových sítí, kdy se jedna učí od druhé), zkoumání a dopadu emisí na životní prostředí (například na základě satelitních snímků od NASA), obrana Země před asteroidy apod. Třeba společnost SAP už představila novou vlnu obchodních aplikací založených na AI (SAP Leonardo) pro optimalizaci logistiky, řízení pohyb zboží v distribučních skladech (například ve společnosti Zalando použili aplikovali algoritmus AI, který zrychlil pohyb zboží o 11 %).

Nvidia nabízí i program pro startupy a spin-offs, kde se lze přihlásit pro vzdělávací program.

IBM OpenPower

Radek Špimr, IBM

Radek Špimr, IBM

Radek Špimr, IBM Power Systems, seznámil zejména s hardwarem IBM a výhledem na další vývoj procesorů IBM Power (roadmap), nezapomněl však přitom ani na software: „Pokud chcete být experty na strojové učení, měli byste vědět, co je za tím, ať už jde o hardware, nebo o software. Žijeme v hektické době, kde existuje spousta směrů, o kterých ale za pět let nikdo nemusí vědět.“ Svoje slova doplnil ilustrací jednoho z vývojů v IBM, který byl určen pro obchodní řetězce, kdy šlo o to, jak pomoci řetězcům umístit zboží tak, aby bylo prodejnější – do výše očí v regálech nebo přímo u kas.

Druhé srovnání výpočetní síly

„Požadavky na hardware v roce 1999, kdy tento projekt probíhal, byly až směšně malé, sdělil Radek Špimr: „Notebook ThinkPad se 128 MB RAM, 100 MB na (legendárním) serveru IBM F50 s procesorem Power, na stanici 130 MB RAM…,“ ale pak projekt skončil, protože si ‚nejprodejnější‘ pozice v regálech a u kasy zaplatili dodavatelé, kterým tato skutečnost došla.“

IBM OpenPower pro všechny

IBM se však AI rozhodně nevzdala a v roce 2013 založila otevřené konsorcium OpenPower. Výsledkem jsou 7nm, a dokonce 5nm čipy s využitím „nanosheet“ tranzistorů, které přinášejí až 40% nárůst výkonu při 75% snížení energetické náročnosti; 5nm čipy používají stejnou technologii, jako 7nm čipy od IBM už z roku 2015 (EUV, extreme ultraviolet). „Základem je snížit energetickou spotřebu,“ zdůraznil Radek Špimr, a poznamenal: „Dá se předpokládat, že čipy vyrobené takovouto technologií budou brzy i v mobilních telefonech.“

Společně s tím musí jít podle Radka Špimra vývoj softwaru a ukazuje se, že otevřené komunity přinejmenším inspirují velké hráče.

Open source a přidaná hodnota IBM v serverech

Radek Špimr také seznámil, že IBM umí k volně dostupnému softwaru přidat knihovny, které umějí škálovat servery do mnoha nódů. Projekt Exascale, spolufinancovaný EU, má docílit 50násobného navýšení výpočetního výkonu při zachování stávajících energetických nároků do roku 2020. Další projekt EU, Human Brain Project, je zaměřen na vytvoření funkčního modelu lidského mozku.

IBM by měla do konce roku 2017 uvést nové servery s procesory Power 9 se 14nm technologií. „Už se servery s procesory Power 8 a s GPU Nvidia dosáhla IBM výkonových výsledků, které očekávala až od Power 9, takže vše další bude jen dalším posílením výkonu. Nové servery IBM Power vycházejí z návrhu serverů od Google, RackSpace apod., kde je vše kromě procesorové desky zaměnitelné.

Jak Radek Špimr sdělil, IBM dnes také spolupracuje jak s velkými výrobci (Nvidia, Samsung, Mellanox, Google, RackSpace, Hitachi…), kteří dříve byli jejími konkurenty, tak ale i s otevřeným světem open source, včetně akademického světa.

AI a akademický svět

Milan Le, Quantasoft

Milan Le, Quantasoft

Milan Le představil výsledky společnosti Quantasoft, jehož počátky sahají do roku 2006 na ČVUT. Jednak se Quantasoft zabývá analýzou biometrických údajů (otisků prstů) pro přístupové systémy, jednak rozpoznáváním obrazu. Využití je například pro detekci a přiřazení parkovacích míst na základě kamerového záznamu. „Jde to i přes IoT a puky s vysílači zabudovanými do vozovky, to je však drahé, musí se kopat do země a puky musejí mít baterii,“ sdělil Milan Le. Dalším praktickým využitím AI je analýza obrazu sítnice lidského oka, a z této analýzy (skvrn na sítnici) zjistit cukrovku. Quantasoft je mj. partnerem Nvidia a Intelu.

Radoslav Škoviera, ČVUT

Radoslav Škoviera, ČVUT

Radoslav Škoviera z ČVUT nakonec prezentoval lokalizaci a rozpoznání objektů v obrazu na základě analýzy neuronových sítí. Praktické využití je například v záchranářském robotu, který se podílel i na odstraňování následků nedávného zemětřesení v Itálii.

Paralela AI s počátky cloudu

AI je v současné době zřejmě ve fázi, ve které byly počátky cloudu před nějakými patnácti lety. Microsoft a ostatní vývojářské firmy poskytovaly vývojové nástroje prakticky zadarmo, aby přilákaly vývojáře, a z tohoto kvasu pak vznikl dnešní převrat v IT v podobě cloudových aplikací.

Rubriky: Akce a událostiČeské ITCloudHardwareInternetOperační systémyPodnikový softwareScienceTechnologieVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Micron investuje do výroby polovodičů ve Spojených státech 40 miliard dolarů

9. 8. 2022
Jaký docházkový systém si vybrat, když nechci sledovat zaměstnance, ale potřebuji splnit zákonné povinnosti?
Články

Jaký docházkový systém si vybrat, když nechci sledovat zaměstnance, ale potřebuji splnit zákonné povinnosti?

9. 8. 2022
Články

Jak se stavět k metaverzu

9. 8. 2022
Zprávičky

Avastu klesl v pololetí provozní zisk o 7,6 % na šest miliard Kč

9. 8. 2022

Zprávičky

Micron investuje do výroby polovodičů ve Spojených státech 40 miliard dolarů

ČTK
9. 8. 2022

Americká společnost Micron Technology dnes oznámila, že investuje do roku 2030 ve Spojených státech

DevOps lze realizovat i v režimu on-premise

Firma AppLovin učinila nabídku na převzetí konkurenta Unity za 17,5 mld. dolarů

ČTK
9. 8. 2022

Společnost zabývající se herním softwarem AppLovin Corp. učinila nabídku na koupi konkurenční firmy Unity

Kryptoměny a jejich ekonomika

Írán učinil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny

ČTK
9. 8. 2022

Írán tento týden uskutečnil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny. Informovala o

Avastu klesl v pololetí provozní zisk o 7,6 % na šest miliard Kč

ČTK
9. 8. 2022

Antivirová firma Avast v pololetí vykázala meziroční pokles provozního zisku EBITDA o 7,6 procenta

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

V červenci nejvíce útočil spyware Agent Tesla, v Česku je hlavní hrozbou malware Fareit

Pavel Houser
8. 8. 2022

V necelé pětině všech detekovaných případů kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku

Nově objevený trojský kůň se zaměřuje na domácí routery

Pavel Houser
8. 8. 2022

Nově objevený trojský kůň ZuoRAT byl od roku 2020 nepozorovaně používán a zacílen na

Studie: České úřady chtějí po technologických firmách více údajů, než je průměr

ČTK
8. 8. 2022

České úřady požadují po velkých technologických podnicích o zhruba deset procent více informací o

Musk: Ukáže-li Twitter, jak dokázal pravost účtů, převzetí by mělo proběhnout

ČTK
6. 8. 2022

Pokud společnost Twitter předloží metodu, jak náhodně vybrala sto vzorků účtů a jak dokázala,

Tiskové zprávy

Společnost Lenovo představila nový stolní počítač ThinkCentre neo 50a

GFI Software: absence bezpečnostního auditu se stává rizikem

Konzultanti Ness Czech ve zdravotnické skupině EUC provedli expertní posouzení stavu Business Intelligence

Avaya mění partnerské prostředí novými cloudovými produkty pro hybridní svět

Gartner: Veeam lídrem v softwarových řešeních pro zálohování a obnovu podnikových dat

Zájem o datové schránky stále roste. Datovku si zřídilo už přes půl milionu občanů

Zpráva dne

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Redakce
1. 6. 2022

Supernabídka od Goodoffer24 pokračuje i v červnu! Nejzajímavější z nabídek je bezpochyby doživotní licence na...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Za co všechno mohl Internet Explorer

Pavel Houser
19. 7. 2022

Minulý měsíc oznámený konec Microsoft Internet Exploreru představuje tečku za bitvou, která se z dnešního hlediska...

Slovník

FUP (Fair User Policy)

Costing analyst

Frekvence rastru

Nejpopulárnější články

Dell představuje nové notebooky XPS 13 a XPS 13 2v1

Dell představuje nové notebooky XPS 13 a XPS 13 2v1

Redakce
5. 7. 2022

HPE přichází s GreenLake Central

HPE GreenLake rozvíjí hybridní cloudové prostředí

Redakce
7. 7. 2022

Excelentní společník na práci – monitor Dell UltraSharp U3023E

Excelentní společník na práci – monitor Dell UltraSharp U3023E

Tomáš Jirásko
28. 6. 2022

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

8 top předpovědí  pro kybernetickou bezpečnost

Redakce
8. 7. 2022

Jak najít rovnováhu mezi přínosy a riziky edge computingu

Automatizace ve světě hybridního cloudu zaměřeného na aplikace

itbiz
26. 7. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Povodně v srpnu 2002 způsobila dvojice extrémně silných dešťů
  • Objev struktury enteroviru 70 slibuje nové léky
  • Globální analýza odhalila nejrozmanitější lesy planety i příčiny rozdílů v biodiverzitě lesních ekosystémů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Bezpečnostní chyby v produktech od Intelu – 08/2022. Verze 20220809 mikrokódů řeší ÆPIC Leak
  • Kali Linux 2022.3
  • Processing 4.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.