• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Windows 10 na vlastní kůži a na notebooku Toshiba

Václav Maletínský
30. 7. 2015
| Články

Nový operační systém společnosti Windows 10 oficiálně vstoupil na trh a můžete si jej jako upgrade zdarma nainstalovat na počítače s Windows 7 nebo Windows 8.1. K dispozici jsou i první nové počítače s tímto systémem a krabicové verze OS. Instalace se dá zvládnout na pár kliknutí, tak proč to nezkusit…
Dostupnost finální verze byla oznámena na 29. 7. 2015 a řada uživatelů, kteří si objednali upgrade ze starších systémů Windows 7 nebo Windows 8 netrpělivě čekala, kdy jim počítač oznámí, že bylo dokončeno stažení instalačních souborů a vše je připraveno k instalaci. Podle dříve uvedených údajů Microsoftu by se měl v následujících 12 měsících tento operační systém objevit v miliardě zařízení a instalovat jej chce přes polovinu uživatelů, kteří mají počítače s Windows 7 nebo Windows 8.


Pokud máte Windows 7 nebo 8, je to vážně zadarmo… Na to bude slyšet spousta uživatelů

Systém měl být přednostně nabídnut testerům (podle údajů Microsoftu jej testovalo 1,7 milionu lidí po celém světě, přičemž systém byl instalován více než 3 000 000x), kteří měli nainstalované předchozí testovací verze, následně se měl dostat k ostatním uživatelům. Kdo na delší čekání neměl čas nebo nervy, vyzkoušel instalaci pomocí aplikace na stránkách Microsoftu. Pro tuto variantu jsme se rozhodli i my.


Stahujeme pomocí aplikace Microsoftu

Windows 10 na notebooku Toshiba Z30

Pracovní notebook Toshiba Portégé Z30t-A-11H s 13,3palcovým dotykovým displejem (1920 x 1080), procesorem Intel Core i7 4510U, 16GB operační paměti, grafickou kartou Intel HD Graphics 4400 a 512GB SSD diskem si o upgrade operačního systému Windows 8.1. sice vyloženě neříkal, ale jeho konfigurace je ideální pro měření času, který na instalaci budete potřebovat.

Po zálohování důležitých dat (jistota je jistota) jsme začali stahovat instalační soubory a se stopkami v ruce sledovali celý průběh instalace. Stahování dat na 120 Mbit/s lince UPC trvalo přibližně 23 minut, následovala 3minutová kontrola médií, po ní další 3 minuty kontrola dostupných aktualizací a nabídka licenčních podmínek. Po odsouhlasení se znovu 12 minut kontrolovaly aktualizace a stahovaly soubory. Po dvouminutové kontrole místa na disku byla spuštěna vlastní instalace. Během ní byl notebook dvakrát restartován a za 36 minut jsme se dívali na novou úvodní obrazovku Windows 10. Celá instalace od začátku stahování médií k dokončení instalace zabrala 79 minut. Na pomalejších počítačích nebo s pomalejším připojením k internetu může samozřejmě instalace trvat déle.


Instalace zabrala 79 minut…

Novinky ve Windows 10

Operační systém Windows 10 v sobě spojuje to nejlepší z Windows 7 a Windows 8. O nejdůležitejších novinkách jsme psali v článcích
Kolik budou stát Windows 10 a problém kompatibility, Windows 10 bude dostupný ve formě bezplatného upgradu od 29. července 2015 a Nový build Windows 10 Technical Preview konečně obsahuje prohlížeč Spartan.
Připomeneme tedy jen minimální konfiguraci počítače, kterou Windows 10 potřebují pro správnou činnost: Procesor 1 GHz nebo rychlejší a minimálně 1 GB a 16 GB místa na disku pro 32bitovou verzi, 2GB RAM a 20 GB pro verzi 64bit, dále alespoň DirectX 9 a rozlišení 1024 x 600 bodů.

Instalace Windows 10 proběhla zdárně a první pohled na nové grafické uživatelské rozhraní je celkem příjemný. Majitelům mobilních zařízení se nové grafické zpracování bude zdát důvěrně známé (bez ohledu na to, zda používají telefony s iOS, Androidem nebo Windows) a najdou ve Windows 10 řadu nástrojů, na které jsou zvyklí.


Nastavení systému ve Windows 10

Nabídka Start a spodní lišta na pracovní ploše doznaly určitých změn a podle našeho názoru jsou to změny k lepšímu. Nabídka Start je větší a kombinuje grafické rozhraní Windows 7 s dlaždicemi Windows 8. Pokud máte raději dlaždice než řádkový výpis programů, můžete si zvolit pohled na dlaždice na celou obrazovku. V případě, že dáváte přednost jen výpisu programů, můžete si zvolit zobrazení bez dlaždic. Bez okolků přiznávám, že na dlaždice jsem si ve Windows 8 nikdy nezvykl a první věc, kterou jsem v operačním systému udělal, bylo jejich odstranění. Program Classic Shell fungoval skvěle na Windows 8 a s potěšením jsem zjistil, že po nabídnuté aktualizaci svoji práci dobře zvládne i ve Windows 10.


Nabídka Start ve Windows 10 (vlevo nahoře), upravená nabídka s programem Classic Shel (vlevo dole) a Centrum akcí (vpravo)

Spodní lišta nových Windows 10 na pravé straně obsahuje kromě tlačítka Start i ikony pro vyhledávání (u anglických verzích má být propojeno s digitální asistentkou Cortana, která u české verze chybí), zobrazení/přepínání virtuálních ploch a spuštěných aplikací (pro přepínání mezi nimi stále funguje kombinace kláves ALT+TAB), doplněné ikonami pro rychlé spuštění programů. Na pravé straně se nově objevilo Centrum akci, které informovuje o důležitých událostech a stahování aplikací. Zároveň zobrazuje tlačítka rychlé volby pro zapnutí a vypnutí bezdrátového připojení, vytvoření poznámky, nastavení jasu, nabízí režim Letadlo pro odpojení GSM, přístup k síti VPN a další.


Přepínání virtuálních ploch/spuštěných aplikací

Novinkou je nový internetový prohlížeč Edge (dříve Spartan), který má být výrazně rychlejší než Internet Explorer a má zabírat méně místa. Mezi jeho hlavní výhody patří snadná práce s výstřižky a jejich následné zasílání do poznámek, elektronické pošty nebo jednoduché sdílení na sociální ch sítích. Na první pohled vypadá skutečně trochu spartánsky, ale zda nás dokáže odtrhnout od Firefoxu nebo Chrome, to ukáže teprve čas.


Nový prohlížeč Microsoft Edge

Nová Windows nabízejí pár dalších zajímavých vychytávek (snazší propojení s Xboxem, lepší práci s obrazovkou tabletu u zařízení 2 v 1), ale k nim se postupně dostaneme v době, kdy budeme testovat nějaká zařízení, u nichž budeme moci ověřit praktické využití.

První dojmy z Windows 10 jsou celkem dobré a uvidíme, jak si systém povede dále. Výrobci počítačů a prodejci se teď budou předhánět v tom, kdo uvedl stroje s Windows 10 jako první (CZC, AT Computers) a kdo vás zdarma a rád při nákupu počítače odborně provede rychlou aktualizací (Alza). Windows 10 mají být systémem, který znovu pozvedne prodeje, jimž se zatím moc nedařilo, viz PC trh zažívá těžké časy, nejhůř dopadl Acer.


Rychlý přístup do Windows Store

Instalovat nebo neinstalovat?

My máme jasno: Windows 10 potřebujeme k práci, protože budeme mimo jiné zkoušet připravenost výrobců hardwaru, dostupnost ovladačů a správnou funkčnost v prostředí nového operačního systému.

Co by Windows 10 měl přinést běžným uživatelům? Tomáš Krejčí, expert na produkty Microsoft a manažer uživatelských kurzů Počítačové školy Gopas nabízí následující shrnutí:

Nové pojetí mobility

Tomáš Krejčí | Gopas

Tomáš Krejčí | Gopas

Hlavním a nejvýraznějším rysem Windows 10 je nové vnímání mobility. Tou již není myšlena jen možnost přenést zařízení z jednoho místa na místo jiné, ale také fakt, že samotný uživatel během dne průběžně střídá desktop, laptop, tablet, mobil. Některá z těchto zařízení mají klávesnici a myš, některá nikoliv, některá jsou hybridní. Windows 10 je jedna platforma, jeden ekosystém, jedna filozofie, která z uživatelského hlediska stírá rozdíly mezi nimi. Při návrhu uživatelského rozhraní sloučil Microsoft to nejlepší z Windows 7 a Windows 8 do jedné velmi přirozeně fungující koncepce, a všechna zařízení jsou dobře ovladatelná jak dotyky prstu, tak klasicky pomocí myši a klávesnice. To znamená, že doba, kdy existovaly různé verze Windows pro různá zařízení, je historií. Windows 10 jsou univerzální, a také aplikace pro Windows 10 jsou a budou univerzální. Windows 10 podle typu zařízení, velikosti displeje a další konfigurace přizpůsobí grafiku dokumentu i vlastního ovládacího rozhraní a způsob ovládání. Jde o robustní a vyzrálý ekosystém – díky provázanosti s osobními i profesionálními cloudovými službami bude mít uživatel k dispozici různé typy zařízení se stejnou filozofií ovládání, stejně fungujícími a stejně konfigurovanými aplikacemi (včetně Microsoft Office) a se stejnými daty, ať už bude v kanceláři, doma, nebo na cestě. Vše se stejným ověřováním uživatelských oprávnění, s možností spolupráce v rámci pracovních týmů nebo komunity přátel.

Inteligentní asistentka Cortana

Velmi atraktivní a diskutovanou součástí nového systému je „inteligentní“ digitální asistentka Cortana. Jde o novátorské řešení, které si klade za cíl stát se přirozenou formou komunikace mezi uživatelem a digitálním zařízením. Jde o hlasově i klávesnicí ovládaného pomocníka, který běžné vyhledávání dokumentů, položek Outlooku a aplikací, rozšiřuje o schopnost odpovídat na jakékoliv dotazy. Dokáže pomoci s plánováním cest, schůzek, s psaním emailu. Vyhledá počasí, najde optimální trasu, vyhledá aplikaci na Windows Store. Odešle email, pozvánku na schůzku. Přehraje hudbu, spustí film nebo přehrávání zastaví. Samozřejmě funguje i jako prostředník mezi uživatelem a internetovým vyhledávačem. V české verzi zatím tato asistentka není k dispozici a její anglická verze bohužel není v české lokaci dostupná.

Nový prohlížeč

Dalším inovátorským počinem je nová verze prohlížeče Microsoft Edge. U tohoto produktu se počítá s jeho postupným vývojem, zatím toho moc neumí. Cílem je vytvořit novou generaci internetového prohlížeče, která umožnuje vkládání ručně i klávesnicí psaných poznámek přímo do webové stránky a sdílení těchto okomentovaných stránek všemi komunikačními kanály. Čtecí mód webové stránky optimalizuje zobrazení s ohledem na co nejpohodlnější čitelnost obsahu. A nezbytná asistentka Cortana asistuje při čtení webové stránky a nabízí doplňkové služby. Při prohlížení stránky restaurace vám například nabídne rezervaci. Anebo vám návštěvu nedoporučí, pokud zjistí, že vašemu kamarádovi se po minulé návštěvě této restaurace udělalo špatně…

Mohlo by vás zajímat:

  • Do léta příštího roku má na Windows 10 běžet miliarda zařízení
  • Kolik budou stát Windows 10 a problém kompatibility
  • Přes polovina uživatelů by mohla bezplatně přejít na Windows 10
  • Tvůrci mobilních aplikací nemají o Windows 10 příliš velký zájem
  • Microsoft měl kvůli odpisům čtvrtletní ztrátu, jeho tržby klesly
  • PC trh zažívá těžké časy, nejhůř dopadl Acer
Rubriky: HardwareOperační systémy

Související příspěvky

Zprávičky

Tchajwanští výrobci čipů upřednostní dodávky automobilkám

27. 1. 2021
Dell P3221D – kancelářský komfort pro váš zrak
Články

Dell P3221D – kancelářský komfort pro váš zrak

26. 1. 2021
Články

Výchozí nastavení a bezpečnost: 6 tipů, co by firmy měly zkontrolovat

25. 1. 2021
Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu
Zprávičky

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

25. 1. 2021

Zprávičky

Tchajwanští výrobci čipů upřednostní dodávky automobilkám

ČTK
27. 1. 2021

Volkswagen v Číně nemohl už v prosinci vyrobit plánovaných 50.000 vozů právě proto, že

Vláda rozšířila počet členů výboru pro kyberbezpečnost

ČTK
27. 1. 2021

Výbor Bezpečnostní rady státu (BRS) pro kybernetickou bezpečnost bude mít nově 14 místo dosavadních

Nejčastěji zneužívanou značkou při phishingu byl Microsoft

Pavel Houser
27. 1. 2021

Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických společností, následují dopravci a maloobchodní organizace.

Aplikace eRouška má citlivější algoritmus, upozornění budou častější

ČTK
26. 1. 2021

Aplikace odhaduje vzdálenost na základě útlumu signálu Bluetooth v závislosti na vzdálenosti mezi telefony

Češi jsou ohledně svých dat největší tajnůstkáři v Evropě

ČTK
26. 1. 2021

61 % Čechů nemá se sdílením dat třetím stranám špatné zkušenosti. Češi jsou ohledně

Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

ČTK
25. 1. 2021

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies jedná o prodeji svých značek luxusních chytrých telefonů

Europoslanci chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

ČTK
25. 1. 2021

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní

Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS

Pavel Houser
23. 1. 2021

Podle expertů lze očekávat, že stalkeware v roce 2021 vymizí z předních příček detekčních statistik. Počty

Alphabet končí s projektem internetových balónů Loon

ČTK
23. 1. 2021

Operátoři potřebují několik balónů najednou, každý z nich stojí desítky tisíc dolarů a má

Tiskové zprávy

Cirkulární ekonomika v kanceláři díky repasovaným multifunkcím od Canonu

Průzkum Randstad Workmonitor: Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Western Digital a Qumulo umožnily institutu IHME masivní navýšení kapacity a škálování pro zdravotnickou analytiku COVID-19 a zavádění vakcíny

Dell představuje odolné notebooky pro aktivní studenty

SolarWinds MSP: důvodů k migraci na RMM řešení rychle přibývá

AEC nově poskytuje školení v kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Redakce
20. 1. 2021

Vánoční slevy na software produktivity od Microsoftu pokračují na tržišti i v novém roce, opět...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Klient

RTB

ADSL 2+ (Asymetric Digital Subscriber Line)

Nejpopulárnější články

Windows 10 na vlastní kůži a na notebooku Toshiba

Václav Maletínský
30. 7. 2015

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

ČTK
21. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Vážná bezpečnostní chyba v utilitě sudo (CVE-2021-3156)
  • Brian Exelbierd z Red Hatu o ukončení vydávání CentOS
  • Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků za rok 2020

RSS Sciencemag.cz

  • Nejchytřejší psi se zvládnou naučit slovo už po 4 opakováních
  • Kolem flerovia nenašli žádný ostrov stability
  • Dvojitá protilátka na covid-19 funguje jako lék i prevence

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.