Co říci ke Cloud computingu?

Michal Polák , 19. březen 2009 05:00 1 komentářů
Rubriky: Security, Hardware

cloud
V poslední době se o pojmu Cloud computing hovoří stále častěji. Představují se jeho výhody, staví se na něm marketingové kampaně a hovoří se o slibné budoucnosti. Přesná definice nikde ukotvená není, ale základní principy a myšlenky již vysvětlit umíme. Na ITBiz.cz jsme se podívali na tento fenomén také a snažili jsme se najít i jiné příklady výpočetní budoucnosti lidstva.

icloud
Snímek obrazovky systému iCloud.

Cloud Computing


Na použití slovního spojení „Cloud computing“ neexistují žádná pravidla. Vesměs se s ním setkáváme u internetových aplikací, ale také u vědeckých projektů. ITBiz.cz vás již několikrát informoval o podrobnostech týkajících se této problematiky. V současné době je nejvíce přidružován k internetovým aplikacím. Ona pro mnohé slavná a druhé tragická idea totiž počítá s tím, že na svém počítači nebudete mít nainstalované aplikace. Pro jejich využití se budete muset přihlásit na svůj webový účet. Na první pohled se objevují obrovská rizika, jelikož vaše data stejně jako aplikace budou závislá na aktuálním připojení a otázka bezpečnosti bude vážně narušena. Vždyť podle serveru guardian.co.uk varuje před takovými programy také otec GNU Richard Stallman. Kritizuje nejen otázku bezpečnosti a závislosti, ale také celý pojem jako marketingový trik.

Cloud computing si můžeme zkusit definovat jako technologii, která umožňuje přístup k datům a aplikaci ze kteréhokoliv místa. A také jako zařízení, jež je připojeno k dotyčné síti. Asi nejjednodušším a nejtypičtějším příkladem jsou Google aplikace jako Gmail nebo Google Docs. Právě na zmíněných službách jsou nejzřetelnější výhod a nevýhody. Jste závislý na internetu a dobré vůli poskytovatele a jeho technologie zabezpečení. Na druhou stranu se můžete spolehnout, že při přechodu z počítače na počítač nebudete mít problémy s kompatibilitou. Více k tématu dodává nezávislý odborník na ICT Petr Koubský: „Cloud je výkonný výpočetní systém, k němuž se můžete přes web připojit, požádat o nějakou službu a on ji vykoná. Nejjednodušším příkladem je Google Search.“

boinc
Ukázka aplikace BOINC.

Nabízí se také operační systémy


Jedním z důvodů oblíbenosti technologie Cloud computing u mnoha společností je legalita. Předpokládá se totiž, že by ilegální software úplně vymizel. Zapomínat nelze také na dnes existující systémovou aplikační vizualizaci. Nicméně se jedná o technologii využívanou výhradně pro podniková řešení. Zmíněná řešení se však z daleka nedotýkají pouze aplikací. Projekt Cloud – icloud totiž ukazuje, že přes internet můžete využít i operační systém. Icloud je prozatím v beta verzi, ale i tak už jej můžete používat. Nabízí klasické desktopové prostředí s kapacitou pět gigabajtů. Podle dostupných informací bohužel potřebujete k rozjetí tohoto doslova webového operačního systému Internet Explorer, což je značně nepochopitelné. Pokud vám však posledně zmíněná nevýhoda nevadí, můžete se registrovat na oficiálních stránkách.

Z počítače terminál?


Všichna prozatím popsaná řešení dělají z vašeho počítače pouze přístupový terminál. V mnoha ohledech se právě tato skutečnost může stát výhodou stejně tak jako nevýhodou. Vždyť společnosti jsou zvyklé na jistoty a vysokou míru bezpečnosti. Při teoretickém přechodu na webové aplikace se totiž musí mnohem vážněji podnik zabývat samotnou otázkou zabezpečení své vlastní sítě zevnitř. Při nabouraní do sítě proto útočník nezíská pouze data odesílaná přes síť, ale má naprosto kompletní přístup doslova ke všemu. A když se nad problematikou zamyslíme hlouběji, zjistíme mnohé. Například že Cloud computing může být obyčejná webová aplikace, ale také jen marketingový pojem. Doteď jsme se bavili o možnostech, kde se počítač stává přístupovým bodem. Jak to vypadá, když pro jeden server pracují tisíce počítačů současně?


Můj názor


Osobně jsem nad aplikacemi, které se načítají ze serverů, velmi skeptický. Podle mého názoru představují příliš velké riziko v oblasti bezpečnosti a nesou sebou nemalou míru závislosti na poskytovateli příslušné aplikace. Navíc lidé by zpočátku důvěřovali spíše velkým a známým společnostem a tak by spousta menších vývojářů, ale také prodejců, zanikla.

BOINC jde za poznáním


Když se řekne BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), každý si představí skupinku bláznů, co se snaží najít mimozemskou civilizaci. Ve skutečnosti se jedná o aplikaci, kterou využívají i jiné vědecké projekty, než právě zmíněný SETI@home. Princip fungování není vůbec složitý. Servery odesílají data k vyhodnocení na různé počítače přihlášené pomocí klienta do sítě. Na počítači se výpočty dovednou ve chvíli, kdy nebudou narušovat jiné procesy uživatele, a následně se odešlou. Známe celou řadu projektů, které systému BOINC využívají. Jedná se totiž o jeden z nejlepších způsobů využití počítačů na celém světě, o čemž jsme psali již v článku o supervýkonných počítačích. Vyjmenovat můžeme obory jako lékařství, biologie, fyzika, matematika nebo astronomie. Svým počítačem tak nejen domácí uživatelé mohou přispět k pochopení vzniku vesmíru, života nebo pomoci s výpočty vhodných kombinací látek pro boj s nemocemi. Výhodou uživatelské aplikace pro systém BOINC je také fakt, že jí lze pod GPL licencí stáhnout pod platformy Windows, Linux a MAC OS.

Co říci na konec?


Seznámili a zamysleli jsme se trochu jinak nad pojmem Cloud computing. Poznali jsme princip a vlastnosti webových aplikací. Nakonec jsme se na tematiku podívali z opačného konce v samotném principu a vnesli do problematiky trochu více světla. Myšlenka webových aplikace, které nazýváme Cloud computing, není rozhodně špatná, což dokazují i dnešní aplikace, ale má svá omezující negativa. Lze si však jen těžko představit, že se miliony uživatelů smíří s tím, že doma nebudou mít počítač, nýbrž pouze přístupový terminál.

Podělte se prostřednictvím komentářů pod článků o své zkušenosti a názor na Cloud computing

Přečtěte si také

Microsoft míří do oblasti cloud computingu, uvedl Windows Azure
Obchodní trendy podněcují rozvoj cloud computingu
Výpočetní centrum za pár dolarů
Je budoucnost v OLED displejích?


Komentáře

Jan Kodera #1
Jan Kodera 22. březen 2009 13:40

Prosím autora, aby si téma znova nastudoval. Pokud mu nebude něco jasné, nechť mě kontaktuje, ale prosím nešiřte tyhle polopravdy či spíše bludy.

Cloud computing, pokud si chceme tento termín zavést, se obecně dělí na tři hlavní aplikace : IaaS,PaaS,SaaS.

První je pronájem hardwaru, jak to představuje Amazon EC2.

Druhý pak je platforma jako služba, tedy skoro jako hosting, až na to že škálovatelný a z části poskytující další doplňující služby jako grid computing.

Třetí je pak software jako služba. To jsou ty aplikace dodávané přes internet. SaaS využívá služeb dvou předchozích.

BOINC je klasický grid computing, který slouží k matematickým či jiným výpočetním úlohám a v cloud computingu pomáhá zpracovávat velké objemy dat. Ale neplatí že grid = cloud.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 4 komentářů