• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys

itbiz
24. 4. 2009
| Články
Dell

Společnost Dell byla vždy nejen zárukou kvality, ale především představitelem přímého prodeje počítačů. Díky revolučnímu přístupu se ji podařilo překonat v té době největší hráče na trhu a nastartovat miliardový byznys. Možná to všechno zní až příliš jednoduše, jakoby Dell kráčel po nataženém červeném koberci až na počítačové výsluní. Na jedné straně Dellu v cestě mnoho překážek opravdu nestálo, ovšem i tato společnost začínala v jednom studentském pokojíku prakticky od nuly a také ona zažila ve své historii několik neúprosných pádů k zemi.

Dell
Výkonný ředitel a zakladatel společnosti Michael Dell

Příběhy úspěšných počítačových korporací mají téměř všechny naprosto stejný začátek i průběh: revoluční myšlenka, nadšenecká garážová epizodka, fenomenální rozkvět, pád k zemi a občas také vítězný návrat na vrchol. Přesto nás tyto příběhy nikdy neomrzí. Každá taková společnost má totiž své vlastní a nezaměnitelné kouzlo, případně legendu s pohádkovým nádechem.

V případě Dellu je to mladý počítačový nadšenec, který se vzepřel naléhání svých rodičů, aby se stal doktorem. Tajně zanechal studia, začal montovat a prodávat osobní počítače a vybudoval firmu, která má dnes, 25 let po založení, 80 tisíc zaměstnanců a hodnotu více než 20 miliard dolarů.

Začalo to rozebráním Applu

Historie společnosti Dell se začala psát někdy začátkem 80. let, kdy Michael Dell dostal od svých rodičů k patnáctým narozeninám nový, dnes již legendární počítač Apple II. Mladická nenechavost tomu chtěla, aby ho prakticky okamžitě kompletně rozmontoval a pak zpátky sestavil. Díky tomu a studiu odborných knih získal představu o tom, jak počítače fungují. S příchodem prvního PC od IBM a širokých možností upgradu jej počítače zcela pohltily. To se však nelíbilo jeho rodičům. Ti z něj chtěli mít úspěšného lékaře a vynutili si od něj slib, že kvůli počítačům nebude zanedbávat studium medicíny.

V devatenácti letech Michael nastoupil na Texaskou univerzitu v Austinu, ale už v té době měl zřejmě jasno, že se tímto směrem ubírat nechce. Ve svém pokoji na koleji založil v roce 1984 společnost PC’s Limited (během několika let ji pak přejmenoval na Dell Computer Corporation) a jako základní kapitál použil 1000 dolarů, které vydělal během střední školy prodejem předplatného lokálního plátku Houston Post. Už dříve si totiž uvědomil, že cena stolních počítačů prodávaných v běžných obchodech s elektronikou je velmi nadsazená. Spočítal si, že pokud nakoupí jednotlivé komponenty, počítač smontuje a prodá výrazně levněji, stále na tom vydělá.

Dell
Centrála spoelčnosti v texaském Round Rock

Pryč s prodejci, mají vysoké marže!

Navíc přišel s revoluční myšlenkou: prodávat počítače přímo koncovým zákazníkům. Odpadly tak marže prodejců a díky tomu mohl nabízet své počítače výrazně levněji. Objednávky, ze začátku přijímané poštou a později na bezplatné telefonní lince, se začaly hromadit a zakrátko už společnost vydělávala 80 tisíc dolarů měsíčně. Ještě v prvním ročníku Michael přerušil studium medicíny a začal se naplno věnovat podnikání.

Bylo mu jasné, že pokud by se chtěl na trhu prosadit, musel by zahájit výrobu vlastních počítačů a najmout management, který bude firmu efektivně řídit a zajistí její důvěryhodnost. V roce 1986 proto najal bývalého investičního bankéře E. Lee Walkera, který se stal prezidentem společnosti a v podstatě prvním klíčovým zaměstnancem. Ve stejném roce také na veletrhu Comdex představil svůj první počítač, který byl založený na výkonném procesoru 286. V závěru roku už dosáhl tržeb 40 milionů dolarů.

Už od počátku přitom Dell svým zákazníkům garantoval vrácení peněž v případě nespokojenosti a dnes již legendární NBD (Next Business Day) záruku, která v případě problému zajišťuje osobní návštěvu firemního technika do dalšího pracovního dne a okamžité řešení.

Pane, Britové přímý prodej nepochopí…

Dalším strategickým krokem v růstu společnosti byla její expanze do zahraničí. V roce 1987 otevřel Dell svou pobočku ve Velké Británii. Přestože ho tamější média, kterým se model přímého prodeje zdál „příliš americký“, prakticky okamžitě odsoudila k záhubě, dokázal přesný opak. Již od prvních dnů byla pobočka zisková a během dalších čtyř let tak bylo po celém světě otevřeno dalších jedenáct. V roce 1988 pak byla společnost vypuštěna na burzu. Prodejem akcií získala 30 milionů dolarů a svou hodnotu zvýšila na 85 milionů.

Dell
První zaoceánská výrobní továrna v irském Limericku

Rada nad zlato: nedělat zásoby hardwaru

Koncem 80. let pak přišla první krize. Dell totiž nestíhal plnit závazky vůči zákazníkům, proto využil peníze získané prodejem akcií na rozšíření skladových zásob hardwarových komponent. V té době však již čelil konkurenci ze strany japonských výrobců, kteří nabízeli velmi levné klony počítačů IBM, a došlo tak k vysokému nadhodnocení očekávaných prodejů. Hodnota hardwaru však velmi rychle klesla a tak měl najednou Dell plné sklady neprodejných počítačů a prakticky žádnou finanční hotovost. Z problémů se společnost dostala za cenu vysokých ztrát, které pak k nevoli zákazníků musela kompenzovat zdražováním.

V roce 1990 začal Dell nabízet své počítače v některých velkoobchodních řetězcích, ale z důvodu nízkého zájmu od této strategie brzy odstoupil a vrátil se k přímému marketingu. V té době také otevřel další výrobní továrnu v irském Limericku, aby mohl zásobovat evropský a africký trh. Tržby se vyšplhaly na více než 500 milionů dolarů a počet zaměstnanců stoupl na 2100. Dell se stal šestým největším americkým prodejcem počítačů (v roce 1989 měl 22. místo) a v roce 1992 ho časopis Fortune zařadil na seznam pětiset největších společností světa.

Cenová válka a první finanční ztráta

Počátek devadesátých let byl především ve znamení cenových válek s konkurenčními výrobci jako Compaq, IBM či Apple. Dell musel nejen výrazně snižovat ceny a prodlužovat záruku, ale potýkal se také s řadou technických problémů. Zrušena musela být například celá jedna připravovaná řada notebooků ještě před tím, než se dostala na trh. To znamenalo ztráty v řádech desítek milionů dolarů. V roce 1993 tak Dell oznámil svou historicky první čtvrtletní ztrátu ve výši 75 milionů dolarů. Do kladných čísel se dokázal vrátit až během dvou let.

Zákazník si vybere, my smontujeme…

Dell
Notebooky Dell rozhodně nepostrádají styl

V dalších letech však Dell jednoznačně zabodoval. Kromě toho, že vstoupil do oblasti počítačových serverů, spustil v roce webovou stránku www.dell.com a začal tak jako jeden z prvních prodávat počítače prostřednictvím internetu. Nabídl přitom něco do té doby nevídané: zákazník si sám mohl svůj počítač nakonfigurovat. Po 7 měsících již společnost prodejem na internetu vydělávala milion dolarů za den a během čtyř let tyto tržby stouply na 50 milionů.

Prodeje počítačů nezadržitelně rostly a za rok 1999 ohlásil Dell zisk 1,86 miliardy dolarů při celkovém obratu více než 25 miliard. Do nového milénia pak vstoupil stylově, v roce 2001 se ujal (byť na krátkou dobu) pozice největšího světového prodejce počítačů.

Během následujících let představil Dell své produkty v oblasti handheldů, tiskáren, LCD obrazovek nebo hudebních přehrávačů. V roce 2003 změnila společnost název na současný Dell Inc. Rok nato opouští Michael Dell křeslo výkonného ředitele, aby se do něj mohl o necelé tři roky později kvůli neuspokojivým finančním výsledkům se vší slávou vrátit. V posledních čtvrtletích se navíc Dell v důsledku finanční krize potýká s klesajícími prodeji počítačů, především ze strany firem, ale také domácích uživatelů. Přesto si udržuje druhé místo v žebříčku výrobců počítačů s celosvětovým podílem více než 13 procent.

Když malá myšlenka odstartuje miliardový byznys…

Společnost Dell je dalším důkazem toho, jak může jedna na první pohled bezvýznamná nebo ostatními zcela zavrhovaná myšlenka odstartovat miliardový byznys. A v neposlední řadě také toho, že ne vždy se vyplatí poslouchat své rodiče. Kdyby se totiž Michael Dell pilně věnoval studiu medicíny, rozhodně by nemohl vybudovat firmu, která má dnes hodnotu 20 miliard dolarů, roční tržby ve výši 61 miliard a více než 80 tisíc zaměstnanců po celém světě…

Zdroj: Wikipedia.org, Dell.com, FundingUniverse.com

Rubriky: ByznysHardware

Související příspěvky

Zprávičky

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

2. 3. 2021
Zprávičky

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

2. 3. 2021
Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště
Články

Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

2. 3. 2021
Eva Kučmášová, Canon
Články

Canon ukazuje nové možnosti tisku pro design i reklamu

1. 3. 2021

Zprávičky

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

ČTK
2. 3. 2021

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

ČTK
2. 3. 2021

Došlo k úspěšnému nákupu spektra pro sítě 5G v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Na dobudování rychlého internetu musí stát dát 11,5 miliardy Kč

ČTK
2. 3. 2021

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu zbývá asi 470 000 bytů. Na rozšíření sítě

Obrana hledá, kdo pro ni vyvine experimentální družici

ČTK
2. 3. 2021

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného

Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl o 71 %

ČTK
2. 3. 2021

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71

ČTÚ spustil srovnávač cen telekomunikací

Pavel Houser
1. 3. 2021

ČTÚ dnes spustil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Spotřebitel může porovnat

Globální vývoj kybernetických hrozeb za Q4: Útočníci používají nové postupy, jak vydírat napadané firmy

Pavel Houser
1. 3. 2021

Print bombing: všechny dostupné tiskárny v síti oběti začnou tisknout žádost o výkupné. Bezpečnostní

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Skupině Lazarus stačilo získat kontrolu nad počítačem administrátora a poté přenastavit firewall, aby se

ČOI: Více než 70 % kontrolovaných českých e-shopů v roce 2020 porušilo zákon

Pavel Houser
1. 3. 2021

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly zaměřené na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji

Tiskové zprávy

Do boje proti pandemii se přidává stále více firem

Studie IBM: klíčem k prosperitě po odeznění pandemie budou umělá inteligence a nové technologie

Zatím nejrychlejší tiskárna imagePROGRAF

OnRobot uvádí na trh nejvýkonnější elektrický podtlakový uchopovač pro náročné paletizační aplikace

Společnost Epson získala ocenění BLI Winter 2021 Pick a Keypoint Intelligence

Acer upgraduje oficiální počítače a monitory Predator IEM

Zpráva dne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Redakce
14. 2. 2021

Prodejní portál GoodOffer24.com nabízí další várku levnějšího softwaru kancelářské produktivity, tentokrát k Valentýnu. Dnes je...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Lidé spolu s chatboty rádi klamou

Pavel Houser
1. 2. 2021

Pokud lidé nejednají přímo, ale nechají se nějak zastupovat chatbotem, mají mnohem menší problém uchylovat se...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe Digital Edition 2021

    12. dubna - 16. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

S-rank

Widgets

Materials manager

Nejpopulárnější články

Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys

itbiz
24. 4. 2009

Komerční banka hlásí výpadek poboček a internetového bankovnictví

Jiří Kocourek
30. 7. 2008

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Redakce
7. 2. 2021

Adobe Reader 8 k dispozici

Filip Molčan
8. 12. 2006

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Jak si napsat vlastní bootloader
  • Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly
  • Yoshimi 2.0. Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák?

RSS Sciencemag.cz

  • 3D tisk plošných spojů i v ČR
  • Gravitační vlny mohly vzejít ze srážky bosonových hvězd
  • Čeští vědci přispěli k vývoji super termostatu v zařízeních pro jadernou fúzi

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.