Digitální fotoaparáty na horkou letní párty

Tomáš Hrabec, 23. květen 2007 06:38 7 komentářů

Slečna
Stejně jako mobilní a ostatní osobní elektronika, tak i fotoaparáty se staly součástí života člověka. Proto si mnoho lidí vybírá svůj digitální fotoaparát s myšlenkou, že vzhled je na prvním místě. Profesionální digitální zrcadlovky se zdokonalují v technických vlastnostech, kompakty se zaměřují na vzhledové a rozměrové vlastnosti. Tento typ je zákazníky stále žádán, přestože jim konkurují mobilní telefony vybavené vestavěným fotoaparátem. Dnes se podíváme na přehled hlavních luxusních fotoaparátů na českém trhu.

Jako první představíme přístroj Digital IXUS 900 Ti. Tento fotoaparát je vzhledově atraktivní. Vyznačuje se svým titanovým a lesklým tělem s jemně zaoblenými křivkami.

Zadní strana přístroje je osazena kruhovým dotykovým ovladačem spolu s dva a půl palce velkým displejem, který disponuje velkým rozlišením 230 tisíc pixelů. Ten má zaručit výborné zobrazení a velký pozorovací úhel. Uprostřed přístroje je uložen čip, který zvládá desetimegapixelové fotografie. Aby byly takto velké fotografie výborně zpracovány, je potřeba procesor s názvem DIGIC III. Jeho úkolem je zpracovávat data na výsledné fotografie, ale stará se také o detekci obličeje s automatickým zaostřením a expozicí, při které vyhodnocuje ty nejlepší hodnoty clony a délky uzávěrky.

Pro větší pohotovost a rychlost je použita paměť typu DDR-SDRAM, která je podobně využita v profesionálních zrcadlovkách EOS. Tento kompakt patří k vyšší třídě kompaktů, což se také odráží v ceně kolem jedenácti tisíc korun.

Olympus µ 760


Další kandidát je od výrobce Olympus. Také tato společnost produkuje kompakty s přitažlivým designem. Dnes se podíváme na model Olympus µ 760, který se vyrábí ve třech barevných variantách. Na zadní straně je opatřen dva a půl palce velkým displejem s rozlišením 230 tisíc pixelů. Přístroj má trojnásobný optický zoom. Oproti IXUSu fotí obrázky s menším rozlišením, protože jeho snímač zvládá "jen" 7,1 megapixelů. Snímky ukládá na xD karty nebo na dvacetimegabajtovou vnitřní paměť. Při nedostatku světla využívá „duální stabilizaci obrazu“, která funguje jako kombinace mechanické stabilizace a navýšení citlivosti ISO.

Olympus nabízí menší rozlišení fotografií, tři barevné variace a funkci stabilizace obrazu. Cena osm tisíc korun bude zřejmě zajímavá pro zákazníky, kteří nechtějí příliš utrácet.

LUMIX FX30


Za značkou LUMIX stojí společnosti Panasonic. Přístroje této řady se pyšní objektivy známého výrobce Leica. Dnes se podíváme na typ FX30. Fotaparát je poměrně štíhlý, vybavený vysouvací soustavou optiky a vyčnívajícím displejem.

Všechny fotoaparáty Panasonic mají zabudovanou velmi efektivní optickou stabilizaci obrazu MEGA O.I.S. a ani tento model není výjimkou. Proti rozmazání snímků pomáhá také funkce „Inteligentní ISO“, která má za úkol zvýšit citlivost ISO při nedostatku světla.

Oproti dvěma předchozím konkurentům přibližuje optika při plném rozlišení (7,2 Mpx) 3,6×. Ovšem při nastavení tří megapixelů lze navýšit hodnotu přiblížení až na číslo 5,3, což je v této kategorii více než slušné. O zpracování dat se stará obrazový procesor Venus Engine III.

Panasonic je důležitým výrobcem elektroniky v celém světě a je známý tím, že ve svých výrobcích vždy nabídne něco navíc. V kategorii „foto“ je to optická stabilizace obrazu a větší přiblížení. Přístroj si můžete pořídit za cenu kolem devíti tisíc korun.

Sony Cyber-Shot DSC-N2


Když jsme představili model od výrobce Panasonic, nesmíme opomenout model od další velké společnosti - Sony. Podívám se blíže na model Cyber-Shot DSC-N2.

Tento kompakt je neobvyklým především svým dotykovým displejem. Díky této funkci můžete všechna nastavení provádět ne tlačítkem, ale prstem. Speciální tužkou můžete dokonce psát přímo do fotografie. Od svých konkurentů se liší i velikostí. Je osazen objektivem Carl Zeiss Vario-Tessar.

Trochu nestandardní je jeho možnost snímání v deseti magapixelech. Dalším parametrem je trojnásobný optický zoom. Fotoaparátu chybí optický stabilizátor obrazu a proti rozmazávání fotek používá jen zvýšení citlivosti ISO. Na trhu je k mání za cenu přesahující deset tisíc korun.

NIKON Coolpix S50c


Jako další představíme fotoaparát NIKON Coolpix S50c. Společnost NIKON také patří mezi velmi známé firmy, především díky svým poloprofesionálním digitálním zrcadlovkám třídy D (D200, D80,D70). Dále také vyrábí stylové kompakty řady Coolpix, z nichž si dnes jeden přiblížíme.

Design aparátu vypadá jako z budoucnosti. Je čtvercového tvaru a na přední straně je spolu s objektivem i bleskem velký nápis „coolpix“. Na zadní straně nalezneme tenký panel tlačítek a vedle něj velký třípalcový displej s 230 tisíci pixelů. Když se podíváme na boční stranu, najdeme tam nápis Wi-Fi. Přístroj je totiž vybaven bezdrátovým síťovým rozhraním, pomocí kterého se můžete se připojit k službě COOLPIX CONNECT. Tam můžete vyfocené fotografie okamžitě prezentavat.

Fotoaparát je osazen snímačem s rozlišením 7,2 megapixelů a může nabídnout trojnásobný optický zoom. Při zhoršených podmínkách pomůže optická stabilizace obrazu (VR) a navýšení citlivosti ISO, která dosahuje až hodnoty ISO1600. Fotografie se ukládají na karty formátu SD, ale ndisponuje také třináctimegabajtovou interní pamětí.

Coolpix S50c je velmi atraktivní model ze stáje NIKON. Zvláštností je možnost připojení k síti přes wi-fi. Stojí deset tisíc korun.

FujiFilm FinePix Z5fd


FujiFilm FinePix Z5fd je nejlevnější z dnes představovaných modelů. Vyznačuje se hranatostí a nabízen je ve třech barevných variantách. Rozlišení fotoaparátu je 6,3 Mpx. Velmi malý objektiv disponuje standardním trojnásobným zoomem.


Můj názor


Luxusní digitální fotoaparáty jsou opakem profesionálních zrcadlovek. Jsou malé a lehké, oproti velkým a těžkým zrcadlovkám a mají také menší výkon. Výhodou je však výrazně nižší cena.

Tento model nabízí zajímavé funkce, mezi něž patří například Intelligent Flash, což je regulace intenzity blesku podle množství světla. Zajímavý je také režim Dual-Shooting, ve kterém můžete pořídit dva snímky za sebou: jeden s bleskem a druhý bez něj. Technologie Fujifilm Real Photo by měla zaručit reálně prokreslené snímky a při ISO1600 zredukovat množství šumu kvalitněji než u jiných fotoaparátu. Na zadní straně „zetpětky“ je 2,5palcový displej.

Kompakt je velmi zajímavý pro ty, kdo hledají levnou variantu na rodinné focení. Bohužel je znát absence optické stabilizace. Na druhou stranu to vše můžete mít za šest a půl tisíce českých korun.


Komentáře

Evžen #1
Evžen 23. květen 2007 23:11

Tak na tohle se nedá žíci než "lol".
Než mě pan Redakce nařkne, že nekonstruktivně plivu na mladého nadějného blogge... promiňte... samozřejmě autora, tak bych se zkusil zaměřit na zcela nezpochybnitelnou stránku tohoto literárního skvostu, totiž gramatiku.

Tak tedy:
a) přídavné jméno tvořené číslovkou a jednotkou (tedy pro lepší pochopení např. "šesticentimetrový", "dvouhlavňová" nebo "sedmistupňové") se vskutku nepíše tak, jak si pan autor myslí ve skvostech typu "deseti megapixelové", "tří násobný", "tří barevné" či "třinácti megabitovou" (a dlouhé řady dalších);
b) pan Redakce by mohl panu autorovi prozradit, že existuje něco jako kontrola pravopisu; při jejím použití by jen stěží prošly perly jako "...pořídit za cenu kolem devěti tisíc...", "...deseti magapixelech..." či "Dalším parametremje tří násobný...";
c) zároveň by ale pan Redakce měl pana autora upozornit také na fakt, že ani tato "kontrola pravopisu" není samospasitelná; větu "Digitální luxusní fotoaparáty, jsou opakem profesionálních zrcadlovek." jistě jako chybnou neoznačí, ale člověku, který absolvoval alespoň sedm tříd základní školy, z ní slézají nehty.
d) pan autor by si měl ujednotit jednotky; místo značek pro palce tu sází uvozovky, tu nás oblaží dvěma apostrofy, ...;
e) ... (Víc času vám věnovat nebudu, nezlobte se. Máte-li zájem, má standardní hodinová konzultační sazba je cca 3 000 Kč.)

Naprosto stranou ponechávám stylistiku; možná by mohl pan Redakce například vzkázat panu autorovi, že semtam se hodí i jiná věta, než prostá holá.

A na co už absolutně rezignuji je obsahová stránka; celek působí (pan Redakce si jistě všimne, že invazivně neříkám že JE, ale pouze se empaticky domnívám, že PŮSOBÍ) jako spatlanina ze šesti produktových letáků osvěžená semtam laskavým "Když se podíváme, tak uvidíme".

Dovolím si také například pochybovat o správnosti věty "Snímky ukládá na xD karty nebo na dvaceti megabitovou vnitřní paměť." - opravdu někdo dává do fotoaparátu paměť o kapcatitě 2,5 megabajtu?

Ve stejném duchu bych mohl samozřejmě pokračovat, ale stejně by to němlo cenu...

Takže: "Práci čest!" (Ale na místě pana Redakce bych panu autorovi za takovouhle snůšku výblitků přerazil ruce a do Redakce ho už nikdy nepustil ani nakouknout.)

robert #3
robert 24. květen 2007 08:51

Musím se pana Redakce zastat. Právem počítal s tím, že článek před vydáním zkontroluji (a opravím případné chyby) - což se snažím dělat u všech článků vycházejících na ITBiz. Bohužel jsem tento text přehlédl, takže vyšel bez korektury. Doufám, že se to nebude opakovat.

Pokusil jsem se opravit pravopisné chyby a stylistické prohřešky, ale přestože jich nebylo málo, není to myslím důvod k tak zdrcujícímu odsouzení autora. Je pravda, že bylo nutné formu trochu učesat, ale obsahově to není nijak katastrofální - naopak, článek považuji za docela povedený přehled. Nezabíhá do zbytečných podrobností a zároveň ukazuje nejzajímavější vlastnosti a funkce.

autor #2
autor 24. květen 2007 11:17

Jako začínající autor tohoto článku, se snažím vžít se do toho a napsat to nejlepší, ovšem ne všichni jsme dokonalí a všichni se učíme. Co se týče gramatiky, tak mi bylo sděleno, že gramatiku zkontroluje korektura, ovšem za způsobenou chybu tady už omluva padla.

Dále, já jsem nenapsal že ve fotoaparátu je 2,5 MB pamět, já napsal že tato interní pamět je 20MB, viz olympus.cz A co se týče vaší hodinové sazby 3 000 kč za nějakou konzulataci , tak děkuji, ale zájem opravdu nemám

S pozdravem Autor

robert #4
robert 24. květen 2007 15:33

<i>> já jsem nenapsal že ve fotoaparátu je 2,5 MB pamět, já napsal že tato interní pamět je 20MB</i>

Mezi dvaceti megabajty a dvaceti megabity je rozdíl.

Evžen #5
Evžen 24. květen 2007 21:05

Děkuji.
Na tohle se totiž nedá nic říct; jestli si obravu autor myslí, že bit=bajt, tak potěš koště a o jeho erudici to svědčí víc než nějaké "i/y".

moola #6
moola 15. červenec 2007 11:50

o tom svedci i to ze se boji zverejnti i s ve jmeno

Martina Blahutová #7
Martina Blahutová 06. prosinec 2009 22:35

Tak teď se musím smát. O vás zase svědčí to, že asi taky nejste dokonalý, když jednu větu neumíte napsat pořádně česky a ani Vás třeba nenapadne, že u každého článku je jméno autora. K čemu to psát dvakrát ne?

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů

Bitcoin je o 100 % dražší než v lednu

ČTK , 21. únor 2018 10:00

Digitální měna bitcoin se dnes na lucemburské burze Bitstamp vyšplhala na své třítýdenní maximum 11 ...

Více 0 komentářů

CZ.NIC spouští Honeypot as a Service v ostrém provozu

Pavel Houser , 21. únor 2018 08:00

Nasbíraná data využívá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ pro zkoumání útoků z českých IP adres....

Více 0 komentářů