
Evropské komisi se nelíbí, že organizace The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), která například spravuje doménové jména a IP adresy, se zodpovídá pouze americkým orgánům. Podle komisařky Viviane Redingové je naprosto nevyhovující, že organizace působící v jedné oblasti dohlíží na fungování internetu na celém světě. ICANN by proto měl být zprivatizován a zodpovídat se mezinárodní kontrolní skupině.

Eurokomisařka Viviane Redingová
ICANN je v současné době nezisková organizace se sídlem v Kalifornii, která spadá pod americké ministerstvo obchodu. Byla založena v roce 1998 a zodpovídá například za přidělování doménových jmen či IP adres a dohlíží na operační stabilitu internetu. Podle Evropské komise je takové fungování naprosto nevyhovující a volá po privatizaci organizace. Internet je totiž globální médium a jeho spravování pouze jednou zemí tak nedává smysl.
„Věřím, že prezident Obama bude mít dostatek odvahy, rozumu a úcty ke globální povaze internetu, aby v září položil základy cesty vedoucí k novému, průhlednějšímu, demokratičtějšímu a multilaterálnímu modelu správy internetu,“ řekla tento týden Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média, ve videu, které zveřejnila na svých webových stránkách. Naráží tak na skutečnost, že právě koncem září vyprší dohoda, kterou má ICANN s americkou vládou. Podle ní je nejvyšší čas začít jednat a Evropa je připravena podpořit Obamovy kroky.
V případě privatizace by bylo klíčové, komu by se nově vzniklá nezávislá organizace zodpovídala. Redingová navrhuje dvanáctičlenný kontrolní orgán G12, který by se skládal ze zástupců všech světadílů. Konkrétně by po dvou členech měly mít Severní Amerika, Jižní Amerika, Evropa a Afrika, další tři členové by pak zastupovali Asii a Austrálii. Dvanáctým členem by byl předseda organizace, který by neměl právo pro hlasování. Z právního hlediska by se rozhodujícím orgánem stal Mezinárodní soudní dvůr, který by nahradil kalifornský soud.
„Jde pochopitelně o běh na dlouhou trať. Rozhodně je však neobhájitelné, aby vláda jedné země kontrolovala fungování internetu, který je využíván stovkami milionů lidí po celém světě,“ uvedla Redingová.
Komisaři měli o dané problematice diskutovat na středeční konferenci v Bruselu. Na té mimo jiné Evropský parlament nečekaně zablokoval telekomunikační balíček, tedy širokou reformu pravidel evropské telekomunikace. Odmítl tím kompromis, který již dříve dohodlo české předsednictví mezi EP a členskými státy.
Přečtěte si také
EU volá po razantním snížení emisí uhlíku v ICT sektoru
Evropská unie chce účinněji potírat dětskou pornografii na internetu