Google Chrome tajemství zbavený: nejlepší tipy a triky

David Budai, 13. říjen 2008 06:30 8 komentářů
Rubriky: Internet

Chrome
Prohlížeč Google Chrome má celou řadu skrytých nastavení, o kterých jste možná vůbec nevěděli. Přinášíme proto sbírku těch nejlepších tipů a triků, které vám zpříjemní používaní prohlížeče a umožní jeho přizpůsobení podle vašich představ.

Uvolnění prohlížeče z dílny Google vyvolalo mezi odborníky i běžnými uživateli doslova pozdvižení. Někteří ho vychvalují do nebes, jiným zase připadá nedodělaný nebo příliš jednoduchý a chybí jim řada funkcí a nastavení. Google však vidí v jednoduchosti sílu a to řadě lidem nemusí vyhovovat. Chtějí si totiž svůj prohlížeč přizpůsobit a proto se v mnoha případech vracejí ke konkurenci.

Chrome v současné době nepodporuje žádné add-on rozšíření, která si uživatelé oblíbili u Firefoxu. Na první pohled to pak vypadá, že zde v podstatě není co upravovat. Opak je pravdou, prohlížeč pod povrchem ukrývá řadu skrytých nastavení a funkcí, které mohou zefektivnit práci nebo například změnit vzhled prohlížeče.

Google Chrome

Změňte si vzhled prohlížeče

Právě přizpůsobení vzhledu aplikace či operačního systému může být pro mnoho uživatelů velmi důležitým faktorem. Přestože Chrome zatím oficiálně uživatelům měnit vzhled neumožňuje, existuje řešení, jak toho docílit. Je to řešení mírně složitější, nicméně pokud patříte mezi ty, které výchozí vzhled příliš nenadchl, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Nejdříve se ujistěte, že je váš Průzkumník nastaven, aby zobrazoval skryté soubory a složky. Pokud používáte Windows XP, spusťte Průzkumníka a přejděte na Nástroje – Možnosti složky, pak na záložce Zobrazení zvolte Zobrazovat skryté sobory a složky. Ve Windows Vista spusťte Průzkumník Windows a přejděte na Uspořádat – Možnosti složky a hledání a následně na záložce Zobrazení zvolte Zobrazovat skryté sobory a složky.

Dále musíte najít adresář, do kterého se prohlížeč nainstaloval. Ve Windows XP je umístěn zde:
C:\Documents and Settings\uzivatel\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\Application.

Ve Windows Vista je cesta následující:
C:\Users\uzivatel\AppData\Local\Google\Chrome\Application.

Výraz „uzivatel“ pochopitelně v obou případech nahraďte svým uživatelským jménem.

V tomto adresáři by měl být umístěn podadresář nesoucí v názvu číslo aktuální nainstalované verze prohlížeče (v době psaní článku to byla verze 0.2.149.30) a ten by měl obsahovat adresář Themes. V něm naleznete soubor „default.dll“, který reprezentuje aktuální vzhled (téma) prohlížeče. Jeho nahrazením jiným souborem dojde ke změně vzhledu. Na internetu je dostupná celá řada těchto souborů, které vytvořili různí nadšenci. Stačí ve vyhledávači zadat například „google chrome themes" a vypadne vám spousta stránek, kde můžete nalézt a zdarma stáhnout různé vzhledy. Jednou z nich je například tato. Nezapomeňte si však původní soubor zálohovat, abyste se mohli případně vrátit k původnímu vzhledu

Vytvořte si na zástupce internetových aplikací

Za některými kroky Googlu je vidět jeho zřejmá snaha přesunout veškerou uživatelskou aktivitu na internet, ať už jde o webové aplikace jako Google Docs nebo některé funkce zabudované v prohlížeči. Jedna z nich umožňuje vytvořit na ploše nebo v panelu Snadné spuštění speciálního zástupce, který po spuštění otevře danou stránku v okně bez ovládacích prvků (adresní řádek, šipky...). Díky tomu se zobrazí větší část dané stránky, což může být při použití různých internetových aplikací užitečné. Navíc máte pocit, že používáte skutečnou aplikaci běžící na počítači. Pomocí jediného kliknutí myši se tak například můžete přihlásit k e-mailu nebo jiným službám.

Vytvoření zástupce je jednoduché. Přejděte na danou webovou stránku, klepněte na tlačítko vedle adresního řádku v podobě listu a v nabídce zvolte Vytvořit zástupce. V zobrazeném okně můžete určit, kde se má tento zástupce vytvořit.

Google Chrome

Využívejte Chrome jako univerzální kalkulačku a převodník

Adresní řádek (Omnibox) má jednu šikovnou funkci, kterou si určitě zamilujete. Dokáže totiž provádět výpočty nebo převody mezi různými měrnými jednotkami. Využívá k tomu funkce kalkulačky zabudované v samotném vyhledávači Google a jeho úzké provázání s prohlížečem toto používání ještě více usnadňuje. Použití funkce kalkulačky je jednoduché, pokud do řádku napíšete „25*35“, prohlížeč zobrazí výsledek výpočtu 875.

Pro převody je použití podobné, když například napíšete „10m v palec“, prohlížeč zobrazí převod metrů na palce. Potřebuje vědět, kolik je 1 km/h metrů za sekundu? Jednoduše napište „km/h v m/s“ a prohlížeč už si poradí. Uvidíte, že po chvilce zkoušení na to přijdete a prohlížeč se pro vás v tomto ohledu stane opravdu praktickým pomocníkem.

Pronikněte do Chrome díky syntaxe „about“

Podobně jako Firefox, má i Google Chrome speciální syntaxe, které umožňují získat celou řadu informací týkajících se samotného prohlížeče nebo třeba využití paměti. Jednoduše do adresního řádku napište „about:“ následované některým z níže uvedených slov.

Google Chrome

about:version – zobrazí základní informaci o prohlížeči, například verzi nebo vykreslovací engine
about:memory – zobrazuje množství paměti, kterou využívá Chrome i další spuštěné prohlížeče
about:cache – vypíše seznam všech objektů v cache, tedy v dočasné paměti prohlížeče
about:plugins – zobrazí seznam všech nainstalovaných plug-inů, jako jsou Flash, Acrobat či RealPlayer aj.
about:dns – informace o DNS paměti, která zrychluje načítání již navštívených webů
about:network - spustí nástroj pro monitorování sítě
about:stats – už uvozující hláška „Shhh! This page is secret!“ dává tušit, že zobrazené informace o momentálním stavu prohlížeče využijí opravdu jen velmi pokročilí uživatelé.
about:histograms – méně praktická funkce, zobrazující nejrůznější interní histogramy
about:crash – další v podstatě zbytečná funkce, která zobrazí chybovou hlášku

Otevírejte stránky v Chrome přímo z Firefoxu

Pokud ještě stále váháte, zda začít Chrome používat, nebo si jen nejste jisti korektním zobrazováním vašich oblíbených stránek a chováním prohlížeče při jejich načítání, nabízíme vám řešení v podobě rozšíření pro Firefox. To vám umožní spouštět jakoukoliv stránku v prohlížeči Chrome přímo z Firefoxu.

Pro tento účel si této stránky stáhněte rozšíření Open in Google Chrome a nainstalujte ho přetažením do okna prohlížeče Firefox. Poté v nabídce Nástroje otevřete Správce doplňků a u daného rozšíření klepněte na tlačítko Možnosti. Tady je potřeba lokalizovat spouštěcí soubor prohlížeče Chrome, což provedete po klepnutím na Browse a nalezením .exe souboru na stejném místě, jako u změny vzhledu popsané výše. Můžete zde také vytvořit seznam webů, které se budou automaticky vždy otevírat v prohlížeči Chrome.

Pokud nyní na načtenou stránku ve Firefoxu kliknete pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolíte View this page in Google Chrome, spustí se tento prohlížeč a přejde na danou stránku.

Google Chrome

Využívejte klávesových zkratek

Používání klávesových zkratek může výrazně zjednodušit a zrychlit práci s prohlížečem. Kromě těch standardních má Google Chrome jednu, která zpřístupňuje velmi praktickou funkci. Kombinace Ctrl+Shift+T totiž otevře naposledy zavřený panel. Opětovné stisknutí pak otevře další z historie zavřených panelů. Chrome si pamatuje posledních deset.

Určitě se vám již stalo, že jste měli otevřené velké množstvím panelů a nedopatřením jste zavřeli okno prohlížeče. Zatímco ostatní prohlížeče dokážou tuto relaci obnovit, u Chrome jste tuto funkci možná postrádali. Naštěstí je zahrnuta, jen ji musíte aktivovat v nastavení prohlížeče. Klepněte na tlačítko klíče vedle adresního řádku a zvolte Možnosti. Na první záložce je sekce Po spuštění, kde zatrhněte Obnovit stránky, které byly naposled otevřené.

Místo toho je možné vytvořit seznam webů, který se načte při každém spuštění prohlížeče, což určitě ocení uživatelé, kteří své surfování začínají pravidelnou návštěvou několika webů.

Klávesová zkratkaFunkce
Ctrl+NOtevření nového okna prohlížeče
Ctrl+Shift+NOtevření nového okna v anonymním režimu
Ctrl+TOtevření nového panelu
Ctrl+Shift+TOtevření naposled zavřeného panelu, prohlížeč si jich pamatuje 10
Ctrl+1 až Ctrl+9Přepnutí na určitý panel, číslo odpovídá jeho pozici
Ctrl+TabPřepnutí na další panel
Ctrl+Shift+TabPřepnutí na předchozí panel
F6, Ctrl+L, Alt+DSkok do adresního řádku
Ctrl+BZobrazení/Ukrytí oblíbených položek
Ctrl+DPřidání stránky mezi oblíbené položky
Ctrl+HZobrazení historie
Ctrl+JZobrazení stahovacího manažeru
Shift+EscSpuštění Task Manageru
Ctrl++/Ctrl+-Zvětšení/Zmenšení velikosti písma na stránce


Komentáře

Já #1
07. srpen 2010 12:39

Google Chrome je fakt rychlý, ale má jednu vadu a to takovou, že když napíšu název stránky např. novinky a stisknu Ctrl+Enter tak se za názvem domény zobrazí .com a ne .cz. Nevíte jestli se to dá změnit??

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 11. listopad 2010 14:07

a proč mačkáš ctrl-enter? vždyť po napsání slova "novinky" ti to hned pod adresním řádkem nabídne automaticky možnosti s com nebo s cz + historie takže místo mačkání stačí jen kliknout...

kozakr #6
kozakr 01. únor 2011 17:16

Když už píšu (a tudíž mám prsty na klávesnici), tak je rychlejší a pohodlnější zmáčknout Ctrl+Enter než brát myš a na něco klikat. Toto je asi jediná věc, která mi na Chrome vadí.

Tomass #7
Tomass 06. říjen 2012 17:29

A proč klikat myší? šipkou dolů si vybereš s výběru pod adresovým řádkem.

Roman #2
Roman 01. květen 2009 23:00

Google Chrome je fakt hodne Good ale bohuzel k dyz potrebuju skopirovat neco a pak to vlozit do jedne kolonky ve hre tak to nejde u ostatnich prohlizecu to jde a taky me stve ze to nema zadny doplnky jinak je velmi rychli ale to je asi vse co umi

google #3
google 14. říjen 2008 18:42

na mem pocitadle jede tento browser jak slimak :)

Theseusiv #4
Theseusiv 14. prosinec 2008 20:26

Hmmm... tak dneska jsem se nechal presvedcit a presel na chrome a musim rict, ze nema chybu... bohuzel tragicka je absence blokovani reklamy a nemoznost vyhledavat na strance pouhym psanim (je nutne stisknout ctrl+f)

Veronika #8
Veronika 10. listopad 2013 23:05

Mám nový počítač s Windows 8 a v Chrome mi nejdou otvírat nově uložené stránky (ty z předchozího PC jdou) - v ostatních prohlížečích to funguje. Nevíte prosím někdo, čím by to mohlo být?

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd
RSS 

Zprávičky

GDPR strašákem roku 2018?

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 10:52

Publikace GFI Software odpovídá na 10 základních otázek. Kdy, koho se týká, co hrozí, kdo určuje výš...

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple poskytne investici 390 milionů USD firmě Finisar

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Výrobce optických komponentů Finisar získá investici 390 milionů dolarů od firmy Apple....

Více 0 komentářů

Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Změna se má uskutečnit do poloviny roku 2019 a týkat se bude zhruba 30 zemí, kde má firma kanceláře....

Více 0 komentářů

EP zamítl možnost přeshraničního vysílání on-line televizí

ČTK , 13. prosinec 2017 10:00

Komise navrhovala, aby u on-line televizního vysílání musel provozovatel řešit autorská práva pouze ...

Více 2 komentářů

Dvě americké firmy usilují o povolení bitcoinových ETF fondů

ČTK , 13. prosinec 2017 09:00

Fondy ETF se kupují a prodávají na klasické burze stejně jako akcie....

Více 0 komentářů