ANALÝZA: vstup na burzu je pro KIT digital spíš příslibem do budoucna

Ondřej Pohl, 12. únor 2010 07:00 1 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys

kit digital
KIT digital, poskytovatel softwarových řešení pro správu, řízení a prodej video obsahu na bázi internetových digitálních technologií, na sebe upoutal pozornost hlavně vstupem na pražskou burzu. Co tomuto rozhodnutí předcházelo a jak se projevilo na dalším fungování firmy shrnuje následující článek.

„Pražská burza je pro nás přirozenou volbou, vzhledem k tomu, že v Praze má naše společnost své ústředí, i s ohledem na objem našich současných obchodů v eurozóně,“ uvedl Kaleil Isaza Tuzman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti KIT digital. „Ačkoliv jsme globálně orientovanou firmou s korporátními klienty po celém světě, uvedení na našich akcií na pražskou burzu podtrhuje náš zájem o oblast Evropy, Blízkého Východu a Asie, a představuje vstupní bránu pro evropské investiční fondy i fondy ze střední a východní Evropy, které o naši firmu projevovaly zájem, ale byly omezeny na investice do cenných papírů obchodovaných na evropských burzách.“

Podivná hodnota akcií a vlažný zájem investorů


Aktuální hodnota ke dni 11. 2. 2010 byla 190 korun. Na adresu akcií v ten den také přišlo první doporučení: Komerční banka stanovila dvanáctiměsíční cílovou cenu akcie na devět dolarů (s předpokládaným kurzem v letošním prosinci zhruba 159 Kč) a doporučila prodávat. Ve svém rozhodnutí se banka zaštiťuje faktem, že společnost za dobu své existence nevykázala čistý zisk, ačkoli její tržby rostou ukázkovým tempem.

auto kit digital
KIT digital v Praze

Počátek obchodování kromě toho vyznačuje ospalým tempem: statistiky z jednoho z úvodních dnů prodeje říkají, že během něj na SPAD zobchodovalo jen 2 500 kusů akcií. I když lze najít i daleko slabší tituly, vlažný přístup investorů představuje do jisté míry zklamání. Za těmito čísly však kromě nízké tržní kapitalizace firmy stojí i obecně malá obchodní aktivita na pražské burze.


Již na ITBiz.cz o KIT digital vyšlo:

PERSONALISTIKA: KIT digital nabírá v Česku zaměstnance

KIT Digital vstupuje na pražskou burzu

Pražská burza dostane dubajské IPO


Je pražská burza příliš ospalá? Za nezájmem může rovněž stát poměrně rychlý vstup na burzu, který se podařilo uskutečnit za méně než měsíc, což je podle některých minimálně na pražské burze rekord. Celkově jsou však experti optimističtí, protože IT je jedno z odvětví, kterému je už v tomto roce předpovídán růst.

Stručné o KIT digital


KIT digital (na NASDAQ jako KITD) je známým světovým poskytovatelem řešení pro správu video obsahu na vyžádání (video-on-demand) prostřednictvím internetového protokolu IP. Firma poskytuje softwarovou platformu KIT VX, která umožňuje firmám získávat, spravovat a distribuovat video obsah na tři obrazovky dnešního světa („3–screen“): počítače, mobilní zařízení a IPTV. Společnost spravuje přes 600 firemních zákazníků ve více jak 30 zemích. Mezi její klienty patří společností The Associated Press, Best Buy, Bristol-Myers Squibb, Disney-ABC, General Motors, Google, IMG Worldwide, Intel, McDonald’s, News Corp, Telefónica, Ministerstvo obrany USA, Verizon či Vodafone. KIT digital má své ústředí v Praze a klíčové pobočky v Kolíně nad Rýnem, Dubaji, Londýně, Melbourne, New Yorku, Stockholmu a Torontu.

Bohaté zkušenosti s prací v České republice

Mezi bohaté zkušenosti firmy patří zrealizované projekty pro mnoho subjektů, zejména z televizní branže. Mezi nejdůležitější klienty KIT digital patří bezesporu televize – ta Česká si například u firmy objednala hlavní vysílací servery a vůbec realizaci celého internetového vysílání, brněnské studio zase kompletní systém digitálního televizního zpravodajství.

sidlo kit digital
Pražské sídlo společnosti

Vizualizace se nevyhýbá ani rádiím, a tak mezi dalšími klienty například Český rozhlas. Bezesporu nejzajímavějším projektem je systém pro show Odhalení, která snímá život goril v pražské ZOO. Slibně vyvíjející se segment pak tvoří sféra terciárního vzdělávání. Zde se KIT digital může pochlubit síťovým produkčním systémem pro Janáčkovu akademii múzických umění nebo systémem pro vizualizaci přednášek, který si objednala Fakulta strojní při ČVUT v Praze.

Mezi další pilíře práce společnosti patří streamované video. Prosadit se v této oblasti pomohla firmě klíčová akvizice Visual Connection, a.s. z podzimu roku 2008. Celková cena akvizice byla 10 mil USD (180 mil CZK. Ve spojení s Visual Connection dosáhly celkové tržby skupiny KIT digital objemu 40 mil USD (720 mil CZK).

NACEVI, iDNES a Langweilův model staré Prahy


KIT digital tak obsadil klíčovou pozici řešitele projekt NACEVI (NÁrodní CEntrum VIdea), jehož cílem vybudovat síť doručování obsahu pro uživatele v ČR. Síť se neustále zdokonaluje a neustále překonává nové a nové rekordy. Mezi poslední patří zápas fotbalové Sparty s Teplicemi, které na portálech Fotbal Živě, iDNES a Stream.cz sledovalo celkem 34 tisíc diváků, přičemž celkový odchozí datový tok ze všech serverů dosáhl 19.2 Gb/s.

Poněkud mimo ostatní aktivity stojí práce na digitalizaci tzv. Langweilova modelu staré Prahy. Tento sluha z univerzitní knihovny vytvořil v letech 1826-1837 z papíru a lepenky neuvěřitelně věrný prostorový model tehdejších Hradčan, Malé Strany, Starého Města a Josefova. Digitalizace modelu, který bylo nutné snímat v jeho 3D podobě, si vyžádala dva roky práce zhruba dvou set lidí. Zhruba čtvrt milionu pořízených snímků zabralo 8 TB paměti a k jejich zpracování bylo využito 48 procesorů a dalších 20 TB paměti.

Firma rozšiřuje svoji lokální základnu

Poslední zprávou je pak nábor nových zaměstnanců pro pražskou pobočku, kterých má být až 60. „Praha je dlouhodobě líhní talentů v oblasti informačních technologií. Jedním z důvodů, na základě kterých jsme se rozhodli přesunout naši firemní základnu do Prahy, byl i rychlý rozvoj IT odvětví v regionu. Věřím, že tento krok výrazně podpoří naše globální služby,“ komentuje tento krok Gavin Campion, prezident společnosti KIT digital, Inc.

Přečtěte si také:

ANALÝZA: Rezignace šéfa SAP, okolnosti a budoucnost firmy

ANALÝZA: způsobila Nokia zemětřesení v oblasti navigačních řešení?

IT byznys: NetCentrum posiluje tým, zaměří se na on-line video


Komentáře

Tomas Marx #1
Tomas Marx 27. květen 2013 19:37

Taky by mohla většina firem směřovat na pražskou burzu -> http://www.burza-cennych-papiru-praha.cz, ale to si vlastně ještě nějaký čas počkáme (jestli ten den vůbec někdy přijde).

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

Pozornost věnovaná e-mailům se zvyšuje

ITBiz.cz , 27. červenec 2017 13:30

Průměrný čas strávený čtením e-mailu se mezi lety 2011-16 zvýšil o 7 %. V průběhu 6 let, mezi roky 2...

Více 0 komentářů

Zisk Facebooku prudce stoupl

ČTK , 27. červenec 2017 10:30

Celkové příjmy společnosti se zvýšily o téměř 45 % na 9,32 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Luxusní značky zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

ČTK , 27. červenec 2017 10:00

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

ČTK , 27. červenec 2017 09:00

Výstavba tří závodů by byla pro Apple nebývalým rozhodnutím. Firma teď vlastní pouze jednu továrnu, ...

Více 0 komentářů

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

ČTK , 27. červenec 2017 08:00

Firma ve čtvrtletí prodala 1,97 milionu herních přístrojů Switch a od začátku prodeje v březnu jich ...

Více 0 komentářů

Vodafone pokračuje v implementaci NB-IoT

Pavel Houser , 26. červenec 2017 13:29

Vodafone spolu se společnostmi Jablotron, Landis+Gyr a Ústavem telekomunikací VUT Brno testuje proto...

Více 0 komentářů

SoftBank usiluje o získání podílu v Uberu

ČTK , 26. červenec 2017 12:45

Celková hodnota Uberu údajně dosahuje až 69 miliard dolarů....

Více 0 komentářů