Když eBanka končí, přichází mBank

, 30. prosinec 2007 01:20 6 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Pero
Letošní rok přinesl na jinak konzervativním bankovním trhu několik výrazných změn. První z nich je sloučení eBanky s Raiffeisenbank. Někteří klienti a pamětníci si v této souvislosti možná vzpomenou na netradiční projekt internetového města nebo na svoji dobu poměrně neobvyklé služby internetového bankovnictví. Naopak nováčkem je internetová banka mBank.

Rok 2007 byl ve znamení mnoha zajímavých událostí. Některé z nich jsme si připomenuli v článku Microsoft prohrál, levnější roaming a zelený ufon. Podíváme se nyní na události, které se týkaly českých bank.

Vzpomínáme na začátek eBanky

Nejen uživatelé českého internetu si nemohli nepovšimnout, že se eBanka postupně sloučila a stala součástí Raiffeisenbank. Výraznější změny lze očekávat v první polovině roku 2009. Samotné sloučení obou bank probíhalo postupně. Loga obou bank se začala objevovat v samotných pobočkách. Klienti obou bank mohou využívat služeb obou bank. Samotná eBanka se přitom stane pouhou značkou pro internetové bankovnictví.

eBanka vznikla v roce 1997, kdy došlo k převzetí Zemské banky a vzniku nové instituce jménem Expandia Banka. O rok později bylo uvedeno na trh přímé bankovnictví, které později získalo řadu ocenění. Nabídka obsahovala Internet Banking, Phone Banking a GSM Banking. V roce 1999 otevřelo brány virtuální město eCity, což byl společný projekt eBanky a dalších partnerů, zaměřený na podporu internetových nákupů. Ve stejném roce do Expandie kapitálově vstupuje Česká pojišťovna, což přináší rozšíření služeb a nárůst klientů.

V roce 2001 došlo ke změně názvu na eBanka. Od té doby banka rozšířila nabídku služeb a postupně se stala uznávaným hráčem na bankovním trhu. Zásadní zlom nastal minulý rok, kdy se banka stala součástí Od té doby banka stala mezinárodní finanční skupiny Raiffeisen International a bylo zahájeno sloučení s Raiffeisenbank. Ta se objevila v České republice v roce 1993, přičemž podle údajů banky spravovala na konci minulého roku aktiva za téměř devadesát miliard korun. Kromě Rakouska tuto banku můžete nalézt v patnácti zemích střední a východní Evropy, kde má přibližně 2 800 obchodních zastoupení. Celkově se stará o více než dvanáct milionů zákazníků.

Jak bude vypadat budoucnost obou bank? Dojde ke sjednocení názvu a rozšíření služeb. Zástupci obou institucí také slibují, že všechny služby, na které jsou klienti zvyklí, jim i nadále zůstanou. Zákazníci navíc údajně získají možnost využít produkty Raiffeisenbank. Mezi ně patří kreditní karty, spotřebitelské úvěry, hypotéky nebo investice do podílových fondů či prémiových dluhopisů.

V roce 2008 by měla banka začít vystupovat pod jednou značkou, mělo by dojít k právní fúzi a přechodu na jeden bankovní kód. Přechod klientů a spuštění jednotných informačních systémů je plánováno na rok 2009.

Související
eBanka: historie, současnost a budoucnost
Vzestup a pád města jménem eCity

mBank a její nuly

Nováčkem na českém trhu je polská internetová banka BRE Bank, která začala pod značkou mBank oficiálně nabízet své služby v noci z 24. listopadu na 25. Samotný vstup však proběhl mnohem dříve – 11. listopadu byla BRE Bank S.A. zapsána v seznamu účastníků tuzemského mezibankovního platebního systému.

Banka láká nové klienty především na nulové poplatky za vedení účtu, platební kartu, odchozí a příchozí platby a další služby. Pro řadu zákazníků českých bank je poměrně zajímavá nabídka, protože například s výjimkou Poštovní spořitelny zatím všechny české banky účtují poplatky za příchozí platby. Kromě této cenové politiky je ještě zajímavý odlišný přístup ke komunikaci se zákazníky v podobě internetového fóra a bankovního blogu. Zaměstnanci banky také vystupují v diskusích na jiných serverech a odpovídají lidem na případné dotazy z oboru.

mBank se také krátce po svém spuštění potýkala s problémy. Zájem klientů zřejmě předčil očekávání, a tak se i v samotné diskusi banky objevily příspěvky uživatelů, kteří si stěžovali na pomalé doručení smlouvy nebo aktivaci účtu. Mezi další nevýhody nové banky patří také propojení s dceřinou bankou v Polsku, což konkrétně znamená, že veškeré úpravy systému dělají centrálně pro všechny banky BRE Bank.

Banka také zatím nenabízí možnost vkládat peníze na účet na pobočkách a některé další funkce, přesto jsou čeští uživatelé alespoň podle ohlasů z Internetu k mBank poměrně tolerantní. Zřejmě je to i tím, že se blíží konec jiné a známé internetové banky, kterou jsme zmínili v tomto článku. A na co se můžeme těšit v nadcházejícím roce? Provozovatelé internetových webů se zřejmě dočkají mikroplatebního systému. Ten banka provozuje v Polsku pod názvem mTranfer.

Související
Polská mBank: konkurenční hrozba pro české banky
IT byznys: Poláci vstoupí na český Internet s mBankou


Komentáře

Alexander Doktor #1
Alexander Doktor 30. prosinec 2007 11:48

Nemyslím si, že jsou čeští uživatelé tolerantní protože se sloučila eBanka s někým jiným. Podle mne je to proto, že si většina z nich založila účet v mBance jen na vyzkoušení (vždyť je to přeci zdarma) a jako doplňkový k účtu, který používají normálně. Takže jim nevadí, že mBanka zatím nenabízí zásadní věci nutné k tomu, aby její účet mohl být využíván plnohodnotně jako jediný. Prostě nejsou tolerantní, ale je jim to jedno, což je zásadní rozdíl ;)

P.C. #4
P.C. 30. prosinec 2007 13:27

Ony ty nabízené služby a skřípot, se kterými se zavádějí, zatím ani na nic jiného, než na vyzkoušení, nejsou. Sám taky mám aktivační balíček už pár dnů, ale ještě jsem ho ani nerozlepil. Především je pro mne otázkou, zda někde držet další "nevydělávající" hotovost za těch pár položek, které mBank nabízí zdarma.

Docela by mne zajímalo, je-li v ČR někdo, kdo má účet jen u mBank...

Mino #5
Mino 12. duben 2008 17:21

Účet pouze u MBank mám třeba já. Koncem roku mi přišel dopis o zrušení Živnostenské banky spojené se změnou názvu a čísla účtu na UnicreditBank. Znamenalo to spoustu vyřizování - svolení k inkasu atd., zkusil jsem to se změnou na mBank (stejné komplikace) a mám po starostech. Dříve jsem musel výběry peněz dělal jen v bankomatech Živnobanky (výběr zdarma), dnes kdekoli, vše co potřebuji zadávám přes internet, chybí mi jen svolení k inkasu a SIPO ale zdá se, že se brzy dočkám. Úspora v mém případě nejméně 2-3tis. Kč/rok a to stojí za to - na ulici je nenajdu. Nevidím žádný problém - jen v odvaze zkusit nové...

aleš #6
aleš 10. červen 2008 10:03

Tak já jsem druhý.. Mám Účet již jen v m-bank a jsem spokojen. Jo, ale budu spokojenější po zavedení čipových karet. Je to docela krásný pocit, když příjde měsíční výpis a na něm zjistíte, že vám nic neodepsali.. A to ve Spořitelně mě stál účet cca 250kč/měsíc

Kamil Brzák #2
Kamil Brzák 30. prosinec 2007 19:25

No, na to účtě není třeba mít hotovost, tudíž není nutné mít mrtvý kapitál. Já sám jsem zřejmě přesný vzorek modelu, který zmínil A.D. Mám účet zatím proto, abych ho měl (co kdyby se v budoucnu nové účty zakládaly za nevýhodnějších podmínek) a když po půl roce až roce zjistím, že mi to bude vyhovovat, směle opustím dosavadní stánek.

Řekl bych, že účet jen u mBank budou mít někteří zaměstnanci mBank :-) Ale to je čistá spekulace.

Chloe #3
Chloe 13. červen 2008 13:27

Mám jen u Mbanky. Otevřela jsem si účet v Praze V Kotvě, trvalo to jen pár minut a od té doby neplatím poplatky jen dostávám úrok. Nechápu proč bych měla mít další účet a platit poplatky.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů

Bitcoin je o 100 % dražší než v lednu

ČTK , 21. únor 2018 10:00

Digitální měna bitcoin se dnes na lucemburské burze Bitstamp vyšplhala na své třítýdenní maximum 11 ...

Více 0 komentářů

CZ.NIC spouští Honeypot as a Service v ostrém provozu

Pavel Houser , 21. únor 2018 08:00

Nasbíraná data využívá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ pro zkoumání útoků z českých IP adres....

Více 0 komentářů