• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Microsoft v roce 2009: Nová éra aneb Windows 7 a pak dlouho nic

itbiz
4. 1. 2010
| Články
Microsoft

Právě uplynulý rok 2009 byl pro amerického softwarového výrobce Microsoft v mnoha směrech klíčový a možná naznačil jeho směřování v dalších letech. Bezkonkurenčně nejdiskutovanějším a mediálně nejprobíranějším tématem se staly Windows 7. V průběhu roku však Microsoft dosáhl také řady klíčových dohod, představil řadu produktů a spustil svůj nový vyhledávač Bing, kterým chce konkurovat na poli vyhledávání.

MS

V průběhu roku 2009 byla společnost Microsoft, tedy alespoň s mírnou nadsázkou řečeno, jako na houpačce. Samozřejmě zde byly mediálně velmi probírané příchody významných produktů jako Windows 7 či Bing, dohoda na poli vyhledávání se společností Yahoo!, ale svou roli sehrála také řada soudních sporů i velké propouštění, oznámené hned v průběhu ledna. Vybrali jsme pro vás ty nejvýznamnější.

Superstar Windows 7

Zřejmě neklíčovějším a nejočekávanějším datem se stal 22. říjen, kdy Microsoft do prodeje oficiálně vypustil svůj nový operační systém Windows 7. Po „propadáku“ v podobě Windows Vista šlo samozřejmě nejen o napravení reputace, ale také o nepochybný zájem vylepšit klesající příjmy z prodeje softwaru v době hospodářské krize. Windows 7 mají velké ambice a mnoho firem a dalších uživatelů navíc zvažuje, že na Windows 7 přejdou přímo z dnes již zastaralých Windows XP.

Čtěte více: Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu
Čtěte více: Glosa: Celebrita Windows 7 přichází, jdeme slavit!

Už první týdny přitom naznačily, že očekávání mnoha analytiků se zřejmě naplní. Zájem ze strany zákazníků byl obrovský, prodeje v prvních dnech trhaly rekordy a už v průběhu listopadu dosáhl podíl Windows 7 zhruba čtyř procent. Dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat a Windows 7 postupně vytlačí dnes již zastaralá Windows XP, jejichž podpora skončí v roce 2014, ale postupně také předchozí Visty.

Problematice Windows 7 jsme se na ITBiz.cz věnovali docela podrobně, a to i v rámci speciálu, který vycházel v průběhu října.

Čtěte více: Windows 7: Upgrade přinese firmám řadu výhod i úsporu prostředků
Čtěte více: Windows 7: Jak na XP mód a instalaci systému z USB disku

Biiiiiiing! Yahooooooo!

Podobný mediální ohlas vzbudilo také spuštění nové verze vyhledávače pojmenovaném Bing, ke kterému došlo začátkem června. Pokud jste se ještě před rokem průměrného internetového uživatele zeptali, zda zná vyhledávač Microsoftu, zřejmě byste se dočkali záporné odpovědi. V porovnání s Google, případně ve Spojených státech s Yahoo a v Česku s vyhledávačem Seznam, znal Live Search málokdo.

Čtěte více: Microsoft má novou zbraň: vyhledávač Bing

Přestože je velmi těžké se prosadit na trhu, kde dominuje hráč, jehož název tak zlidověl, že se běžně zaměňuje se slovesem „vyhledávat“, Microsoft si věří, že část uživatel dokáže od od Googlu na svou stranu přetáhnout. A to zejména díky líbivému a zároveň jednoduchému vzhledu či díky dohodě se společností Yahoo!.

Právě ta se v závěru července stala tématem číslo jedna. Na jejím základě bude Yahoo! příštích deset let využívat vyhledávač Bing. Na oplátku získá během prvních pěti let 88 procent tržeb z prodeje inzerce ve vyhledávači a bude mít právo prodávat reklamu na některých webech Microsoftu.

Čtěte více: Partnerství Microsoft a Yahoo! v internetovém vyhledávání

MS
Sídlo Microsoftu v Redmondu ve státě Washington

Před konečným podpisem se dlouho diskutovalo o prodeji společnosti Microsoftu, přičemž tato možnost byla na spadnutí prakticky až do poloviny roku 2008. V průběhu dubna 2009 pak obě společnosti zahájily nová vyjednávání, tentokrát však o navázání spolupráce. Pokud vše posvětí americké a evropské regulační orgány, bude moci Microsoft zahájit svou ofenzívu vůči Googlu. To, jak se mu povede, již ovšem není tématem roku 2009, ale spíše těch následujících.

Na dvoře soudním

Pokud zůstaneme ještě u toho loňského, svou roli zde samozřejmě sehrály i soudní spory. Těch opravdu zásadních nebylo mnoho, o to větší váhu však mohl mít jejich výsledek na samotný Microsoft. Hovoříme samozřejmě o sporu s Evropskou komisí, jehož předmětem byl prohlížeč Internet Explorer (IE). V prosinci 2007 norský výrobce prohlížeče Opera Software ASA podal u Evropské komise stížnost, ve které Microsoft obvinil, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu.

Čtěte více: Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu

Pokud by stejně jako dříve, tedy v případě multimediálního přehrávače Windows Media Player, komise rozhodla v neprospěch Microsoftu, hrozily mu vysoké sankce i nepříjemná opatření. Proto se společnost nejprve rozhodla z připravovaných Windows 7 IE zcela odebrat, to však komisi nestačilo. Kompromisním řešením se nakonec stal další návrh Microsoftu, podle kterého uživatelům nabídne mnohem snadnější přístup k alternativním produktům. Komise na něj v polovině prosince přistoupila a dlouhodobý „prohlížečový“ spor se tak uzavřel.

Čtěte více: Dlouholetý „prohlížečový“ spor Microsoftu s EK končí, obě strany se dohodly

V neprospěch Microsoftu naopak skončil soudní spor s malou softwarovou firmou i4i. Ta v roce 2007 podala na Microsoft žalobu, že porušuje její patent týkající se vytváření XML dokumentů. Podle verdiktu amerického odvolacího soudu z konce prosince, který potvrdil zneužití patentů, musí Microsoft vyplatit odškodnění ve výši 290 milionů dolarů. Společnost také nesmí prodávat verze programu Word se sporným softwarem.

Rok 2009 byl nepříjemný i pro řadu zaměstnanců Microsoftu. V lednu totiž společnost v rámci historicky prvního rozsáhlého snižování nákladů oznámila, že propustí 5 tisíc zaměstnanců, tedy více než 5 procent. Propouštění bylo dokončeno v průběhu listopadu, přičemž nakonec přišlo o práci o 800 lidí více. Počet zaměstnanců se tak ke konci roku ustálil na zhruba 91 tisícovkách. Jejich snižování ovšem naznačilo, že ani Microsoft, který dříve nestabilitám ekonomiky snadno odolával, nemusí probíhající hospodářskou krizí projít bez následků.

A zase ten „klaud“

Možná si nyní kladete otázku, co vlastně v roce 2009 odstartovalo novou éru, zmíněnou v názvu článku. Částečně to může nabídnutí alternativních prohlížečů evropským uživatelům, může to být dohoda s Yahoo!, potažmo vyhledávač Bing, Windows 7 nebo nová verze Windows Mobile 6.5, kterou Microsoft uvedl v září. Ano, to je docela zřejmé. Mnohem významnější však bude sledovat počínání Microsoftu v oblasti cloud computingu. Představena byla nejen platforma Azure, která má firmám umožnit využívat různých aplikací prostřednictvím internetu a dalších „oblakových služeb“. V září také zahájila provoz dvě datacentra Microsoftu, jež budou dohromady obsluhovat více než půl milionů serverů.

Díky rostoucímu významu cloud computingu se postupně mění jádro činnosti Microsoftu. Podle analytické společnosti Gartner představuje tato oblast potenciální trh v hodnotě 150 miliard dolarů a je tedy zřejmé, že se Microsoft pokusí z tohoto zatím nepříliš dotčeného krajíce ukrojit co nejvíce. Bude jistě zajímavé sledovat, zda tímto směrem dokáže nakročit už v průběhu roku 2010. Ostatně konkurentů na něj bude číhat více než dost…

Přečtete si také

Akviziční rok 2009: Když velcí hojně skupují malé aneb evropské průtahy
Čeká nás v roce 2010 souboj Googlu s Applem?

Rubriky: ByznysInternetPrávo

Související příspěvky

Zprávičky

Češi jsou ohledně svých dat největší tajnůstkáři v Evropě

26. 1. 2021
Články

Výchozí nastavení a bezpečnost: 6 tipů, co by firmy měly zkontrolovat

25. 1. 2021
Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu
Zprávičky

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

25. 1. 2021
Zprávičky

Europoslanci chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

25. 1. 2021

Zprávičky

Vláda rozšířila počet členů výboru pro kyberbezpečnost

ČTK
27. 1. 2021

Výbor Bezpečnostní rady státu (BRS) pro kybernetickou bezpečnost bude mít nově 14 místo dosavadních

Nejčastěji zneužívanou značkou při phishingu byl Microsoft

Pavel Houser
27. 1. 2021

Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických společností, následují dopravci a maloobchodní organizace.

Aplikace eRouška má citlivější algoritmus, upozornění budou častější

ČTK
26. 1. 2021

Aplikace odhaduje vzdálenost na základě útlumu signálu Bluetooth v závislosti na vzdálenosti mezi telefony

Češi jsou ohledně svých dat největší tajnůstkáři v Evropě

ČTK
26. 1. 2021

61 % Čechů nemá se sdílením dat třetím stranám špatné zkušenosti. Češi jsou ohledně

Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

ČTK
25. 1. 2021

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies jedná o prodeji svých značek luxusních chytrých telefonů

Europoslanci chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

ČTK
25. 1. 2021

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní

Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS

Pavel Houser
23. 1. 2021

Podle expertů lze očekávat, že stalkeware v roce 2021 vymizí z předních příček detekčních statistik. Počty

Alphabet končí s projektem internetových balónů Loon

ČTK
23. 1. 2021

Operátoři potřebují několik balónů najednou, každý z nich stojí desítky tisíc dolarů a má

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

ČTK
22. 1. 2021

Austrálie se chystá schválit zákon, který by donutil technologické giganty domluvit se s místními

Tiskové zprávy

Cirkulární ekonomika v kanceláři díky repasovaným multifunkcím od Canonu

Průzkum Randstad Workmonitor: Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Western Digital a Qumulo umožnily institutu IHME masivní navýšení kapacity a škálování pro zdravotnickou analytiku COVID-19 a zavádění vakcíny

Dell představuje odolné notebooky pro aktivní studenty

SolarWinds MSP: důvodů k migraci na RMM řešení rychle přibývá

AEC nově poskytuje školení v kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Redakce
20. 1. 2021

Vánoční slevy na software produktivity od Microsoftu pokračují na tržišti i v novém roce, opět...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Purchasing manager

FMCG

OSS

Nejpopulárnější články

Microsoft v roce 2009: Nová éra aneb Windows 7 a pak dlouho nic

itbiz
4. 1. 2010

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

ČTK
21. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Vážná bezpečnostní chyba v utilitě sudo (CVE-2021-3156)
  • Brian Exelbierd z Red Hatu o ukončení vydávání CentOS
  • Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků za rok 2020

RSS Sciencemag.cz

  • Nejchytřejší psi se zvládnou naučit slovo už po 4 opakováních
  • Kolem flerovia nenašli žádný ostrov stability
  • Dvojitá protilátka na covid-19 funguje jako lék i prevence

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.