Mírně nostalgické ohlédnutí za historií pevných disků

Petr Hájek , 10. leden 2011 10:27 5 komentářů
Rubriky: Hardware

hdd"
Zatímco dnes dáte za 1 TB disk v průměru 1500 korun, v padesátých letech minulého století byste za podobný dostali od americké vlády miliardu amerických dolarů. Pevné disky vskutku ušly během svého vývoje dlouhou cestu, právě méně známé věci a zajímavosti o nich budou námětem dnešního článku.

ibm
IBM RAMAC 305
Vraťme se na úvod ještě jednou do 50. let minulého století – tehdy se hardware sloužící k ukládání dat neměřil v bytech, ale stopách a tunách. O dobách, kdy uložení 1 byte stálo 1 USD zkrátka nemá průměrný dnešní člověk ani tu nejvzdálenější představu a častokrát si ani neuvědomuje, že za PC, které dnes hodlá vyřadit do šrotu, by před pár desítkami let dostal tolik peněz, že by si mohl pořídit vlastní ostrov v Karibiku.

Dnes tu máme flashdisky, HDD mikro-jednotky a paměti vestavěné přímo do procesorů. Jak by však vaše práce vypadala, kdybyste měli po ruce třeba počítač s prvním diskem vůbec IBM RAMAC 305? Ten sestával ze dvou boxů připomínajících ledničky, každý o váze asi tunu. Jeden obsahoval 40 x 24“ disků, na kterých byly oboustranně uložena data. O zápis a čtení se starala hlavička. Ve druhé skříni byste pak našli procesní jednotku, magnetický buben, registr a další elektronické a logické obvody.

Pokud bychom nahlédli do nějakého toho muzea podobných součástek, pak zjistíme, že zdaleka nejvíce pozornosti se dostává právě procesorům, ovšem ani ten nejlepší procesor je bez nějaké formy paměti naprosto k ničemu. Pro zajímavost si zmiňme, že prvním počítačem vůbec byl abakus, který měl paměť ryze mechanickou – kam jste na něm přesunuli kuličku , tam zůstala (zřejmě první prokázané použití bitů v praxi).

Na vůbec prvním disku začal pracovat inženýr Al Hoagland někdy okolo roku 1956, který během své 26leté kariéry jako vůbec první pomáhal u IBM tyto disky stavět pro počítač RAMAC (ten sám potřeboval k provozu tři operatéry: jeden u procesorů, jeden se staral o ukládací sekci a třetí seděl u RAM). Tehdy ovšem byla situace kapku jiná a většina obsluhy počítačů s RAM z drátů si tehdy ještě myslela, že disky zkrátka nemají budoucnost. Sám Hoagland k tomu říká: „Nikdy jsem neviděl nic, co by mohlo po všech stránkách konkurovat pevnému disku, ale nemohl jsem samozřejmě tehdy předvídat, kam za léta dospěje.“

Al zmínil i další zajímavé věci: „Zatímco před lety musel operatér perfektně znát vše o oblasti, do níž byl přidělen, dnes má většina lidí k PC vztah spíše uživatelský – když se třeba zeptáte ve škole dítěte 'Kolik má na výšku Mount Everest?' Ví, že tuto informaci musí najít někde na Internetu, ale když mu poté položíte záludnou otázkou 'A kde se tam ta informace vzala?', nedostane se vám již odpovědi...Musím říct, že je to velmi frustrující pracovat na něčem, aby to vůbec šlo nasadit do praxe a pak o tom nikdo neví. Dnes je zkrátka doba taková, že lidi víc zajímá 3D video, než otázka jak a kde vzniklo.“ Hoagland dnes mimochodem dopisuje knihu „50 let historie disků“.

hdd

Ještě na chvíli se zastavme u RAMACu. To, co pomohlo vzniknout dnešním diskům tak, jak je známe, byl právě průkopnický hardware jako RAMAC (Random Access Method of Accounting and Control), což byl tehdy přímo technologický zázrak a dokonce i IBM o jeho novém způsobu ukládání dat mluvilo jako o „Miracle memory“ (zázračná paměť). Revoluce spočívala zejména v tom, že novinka měla oproti páskám rekordně krátké doby přístupu a i kapacita byla na výši, jelikož na rozdíl od rotujícího magnetického bubnu se data nemusela číst jenom na vnější vrstvě.

Na tehdejší dobu to byl jasný rekord – sice RAMAC zabral celou místnost, ale nabízel kapacitu neuvěřitelných 5 MB dat (64 000 papírových karet nebo 2 tisíce stránek po 2 500 znacích). Systém pracoval rychlostí asi 10 kB/s a prodával se za 200 000 USD. Šlo jej však i pronajmout za 3 200 USD měsíčně. A ještě si zmiňme přístupovou dobu: dostat se ke 100bytovému bloku trvalo 0,6 s, tedy asi milionkrát pomaleji, nežli za kolik času to zvládnou disky dnes.

Po RAMACu 305 se v roce 1961 objevilo další zajímavé ukládací zařízení: 1301 DiskStorage Unit, kde se data nalézala na 50 x 24“ disích. Za zmínku stojí zejména to, že šlo o první případ, kdy byly použity „plovoucí hlavičky“ (díky těm mohlo být čtecí/zápisové zařízení blíže disku) podobné těm, jak je známe dnes (každá z ploten měla/má svoje hlavičky). Model 1301 nabízel 13x takovou kapacitu jako RAMAC a pracoval při 1 800 RPM. I přístupové doby se nám zhruba 10x zrychlily.

Přesně dva roky po modelu 1301 se objevil model 1311 s 6 x 14“ plotnami, který je v ukládací branži zcela bez přehánění naprosto revoluční v jedné důležité věci – šlo o vůbec první disk (kapacity 2,6 MB), který byl považován za „vyměnitelný“. Tj. vše podstatné se u něj vešlo do jednoho obalu. Ovšem stále je třeba to brát s rezervou: namísto rozměrů ledničky zabíral tolik, co ždímačka, tedy stále nic do kapsy.

V roce 1980 Seagate vyrobil první 5“ disk, model ST506, jež měl sice kapacitu stále stejnou jako starý RAMAC, ovšem byl miniaturní a svedl načíst nebo zapsat 12 dokumentů za vteřinu. Poté následoval revoluční rok 1983, kdy firma Rodime (dnes již neexistující) uvedla první 3,5“ disk v historii s kapacitou 10 MB. O dvacet let později nám společnost Western Digital přinesla první 10 000otáčkový Raptor kapacity 37 GB (již moderní SATA) a posledním milníkem, o kterém dnes bude řeč, je rok 2004, kdy firma Toshiba představila světu svůj koncept jednotky Microdrive: 0,85“ HDD kapacity 2 GB. Jednotky Microdrive vzbudily nebývalý zájem o mobilní sekci, takže se řada firem začala ve větší míře věnovat i výrobě 1,8“ a 2,5“ HDD pro mobilní techniku, po kterých začala být na trhu (zejména díky multimediálním přehrávačům) zvýšená
poptávka.

Ačkoliv se dnes již objevují na řadě míst namísto pevných disků flash paměti, nic nenaznačuje tomu, že by se pevné disky chystaly v nejbližší době na odpočinek. Pokud budou i nadále nabízet zajímavý (a tedy konkurenceschopný) poměr cena/kapacita/výkon, stále o nich budou osoby právě vybírající PC uvažovat.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 10. leden 2011 19:30

50. let minulého tisíciletí

???

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 11. leden 2011 15:09

to byl komentar za vsechny prachy
1050, 1150, 1250 ..... 1950 :-D

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 11. leden 2011 16:42

no nebejt toho komentáře tak to možná neopravili ;-)

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 11. leden 2011 17:27

tak to se omlouvam. nevedel jsem, ze to bylo upozorneni na chybu v textu :)

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 11. leden 2011 09:17

50. léta minulého století ne? :-D

Jinak je fakt že mechanické HDD mají pořád oproti FLASH/SSD zařízením jednu paradoxní výhodu - mají delší životnost pod zátěží. Zatímco izolační oxidová vrstva použitá v paměťových buňkách FLASH k uložení elektrickým polem postupně degraduje až se proráží, magnetická vrstva HDD snese přepisů mnohem víc, nakonec u mechanického HDD spíš dojde k příliš velkým vůlím v ložiskách vlivem tepelného namáhání než aby se ztrácely informace přímo z vrstvy :-)

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

LG V30 bude mít displej OLED FullVision

Pavel Houser , 21. srpen 2017 11:42

P-OLED vzniká umísťováním pixelů na plastový substrát, který je mnohem pevnější než skleněná základn...

Více 0 komentářů

Jak funguje byznys na tuzemském YouTube

ČTK , 21. srpen 2017 09:47

Zájem Čechů o sledování videí na YouTube vzrostl letos meziročně o 35 procent. Poptávka se přesouvá ...

Více 0 komentářů

9 z 10 e-shopů nesplnilo zákonné povinnosti

ITBiz.cz , 20. srpen 2017 14:00

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonů v oblasti prodeje zboží v e-shopech....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Lenovo ve ztrátě, k zisku se má vrátit do 2 let

ČTK , 19. srpen 2017 10:12

Firma nevylučuje zdražení svých výrobků, aby udržela ziskové marže....

Více 0 komentářů

Generální ředitel Infosysu nečekaně rezignoval

ČTK , 19. srpen 2017 09:30

Od doby, co Sikka nastoupil do čela firmy, akcie stouply o více než pětinu....

Více 0 komentářů

Irsko odmítá požadavek EU, aby od Applu zpětně vybralo daně

ČTK , 18. srpen 2017 13:00

Jednání Applu údajně nebylo v rozporu s legislativou Irska ani Evropské unie....

Více 5 komentářů

Ericsson zvažuje, že propustí až 25 000 zaměstnanců

ČTK , 18. srpen 2017 09:00

Švédská firma se v poslední době potýká se slábnoucí poptávkou ze strany telekomunikačních operátorů...

Více 0 komentářů