• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Monitorování zaměstnanců, kde leží hranice etiky i zákona?

itbiz
7. 3. 2011
| Články
Notebook

Podle výzkumu společnosti truconneXion užívá Internet 70 % zaměstnanců. Online zábavě se v pracovní době věnuje 20 % zaměstnanců a 8 % přiznává dokonce vyřizování soukromých záležitostí. Neofocální čísla budou pravděpodobně mnohem vyšší. Téměř 36 % firem považuje současný stav za urgentní problém.

zamestnanci

„Valná většina zaměstnanců – až 85 % – nedisponuje přirozenou pracovní disciplinou a zcela dokonalý time management je vlastní skutečně jen hrstce pracovníků. Většina lidí tudíž má tendenci podléhat svodům k přerušování práce,“ komentuje problematiku personální konzultantka Martina Švandová.

On-line zaměstnanci jako hrozba

Neomezený přístup zaměstnanců na internet navíc přináší bezpečnostní rizika. „Poskytne-li firma svým zaměstnancům neomezený přístup na internet, vystavuje se zvýšenému riziku toho, že její technické zařízení bude využito některým z jejích zaměstnanců ke spáchání trestného činu,“ upozorňuje advokát Mgr. Jiří Brož z kanceláře Profous Legal.

Další hrozbou je únik informací, i třeba „pouhé“ zveřejnění záznamu neadekvátního jednání zákazníka nebo kolegy – což lze ale udělat stejně dobře z domova. Souvislost úniku citlivých údajů s pracovním připojením nezmiňuje ani Jim Negus, zabývající se riziky v KMPG, v článku Ten Common ERM Challenges.

Sociální sítě jako služba zákazníkům, ale i silné lákadlo pro zaměstnance

Společně se zmíněnými údaji je nutné uvést i pozitiva: podle průzkumu společnosti Regus užívá 58 % celosvětových společností sociální sítě k udržování obchodních kontaktů, 54 % na nich seskupuje zákazníky a 51 % získává obchodní informace. Právě tímto faktem argumentují Josh Bernoff a Ted Schadler v knize Empowered: zákazníci žádají elektronickou podporu napříč všemi firemními strukturami, ne jen od specializovaných oddělení. A k takové podpoře je nutné řadit i Skype nebo ICQ.
Oblíbenou ilustrací jsou případy, kdy klient firmu kritizuje prostřednictvím Twitteru nebo na diskusních fórech: jen zaměstnanec, jehož se případ týká, má dostatečné povědomí o situaci, aby ji mohl napravit nebo uvést na pravou míru. Zároveň se k takovým informacím dostane v řadě případů spíš než marketingový pracovník.

Zákon monitorování povoluje, ehm., částečně

Zaměstnanec nesmí používat bez souhlasu zaměstnavatele pracovní prostředky, k nimž se řadí i komunikační technologie. Zaměstnavatel může dodržování této zásady „oprávněným způsobem kontrolovat“ – aniž by ovšem narušil soukromní zaměstnance. Proto může například kontrolovat emailové a internetové adresy, ale nikoli zprávy samotné.

Výjimku tvoří případy, kdy je monitoring nutný vzhledem k zvláštní povaze zaměstnavatele. Onu zvláštnost zákon nijak nespecifikuje, odborníci ale radí nevykládat ji svévolně. JUDr. Andrea Hrdličková ve své disertační práci zvláštní povahu vztahuje k činnostem, „při kterých je potřeba dbát zvýšených nároků na chování zaměstnanců (např. vzhledem k ochraně utajovaných skutečností, povinností mlčenlivosti ochraně obchodního tajemství, know – how).“ O konkrétních hranicích mezi právem na kontrolu zaměstnanců a jejich právem na ochranu soukromí ale může rozhodnout jedině soud.

Ve všech případech ukládá zákon zaměstnavateli povinnost zaměstnance o takové kontrole informovat a získaná data zabezpečit.

Bezpečnost

Dát přednost sledování, nebo raději omezení připojení?

Podle výzkumu společnosti truconneXion omezuje přístup k internetu 56,8 % firem. Přestože při znepřístupnění části sítě nehrozí spor se zákonem, není takové řešení bez problémů. V případě striktního výběru několika povolených stránek bude zaměstnanci prakticky znemožněno využívat internet k urychlení práce.

A práci usnadňují i třeba P2P komunikační prostředky: americký výzkum zaměřený na rozdíly mezi nejvýkonnějšími a průměrnými pracovníky ukázal zásadní odlišnost v komunikaci. Zatímco většina zaměstnanců se spoléhá na oficiální cesty řešení problémů, ti nejlepší využijí osobní vazby vědomi si faktu, že kamarád v jiné pobočce bude ochotnější než neoblíbený kolega odvedle.

Problémem regulace přístupu k internetu je i její obcházení. V administrativních budovách jisté mezinárodní firmy vznikla po omezení přístupu na internet soutěž o maximální zmapování dostupných stránek o sportu a módě. A vzdor je nutným dopadem restrikce, protože zodpovědnost je podmíněná přiměřenou důvěrou.

Odpočinek od náročné práce na Internetu?

„Smyslem regulace internetových aktivit zaměstnanců by nemělo být vytvoření prostředí, které potlačuje kreativitu a přirozené návyky lidí. Zaměstnance je třeba naopak stimulovat k maximálnímu výkonu a počet odpracovaných minut není vždycky tím nejspolehlivějším měřítkem dobře odváděné práce,“ myslí si Robert Kleiner, ředitel společnosti truconneXion.

Za optimální bývá považováno 30 až 60 minut odpočinku denně – zdaleka ne všechen čas je ale žádoucí strávit na internetu. „Přesná hranice, kde se motivující účinek relaxace zlomí v negativní, neexistuje. Kdyby ji někdo znal, tak je nejúspěšnější šéf světa. Vždy totiž záleží na konkrétní profesi a situaci,“ shrnuje David Grubner, odborník na duševní práci..

V každém případě je nutné zvážit:

Obecné řešení, jestli a jak přístup k internetu hlídat, neexistuje, liší se i rady odborníků na konkrétní problémy. V každém případě je při zavádění jakékoli kontroly žádoucí si uvědomit alespoň základní fakta:
{seealso}

  • Od zisků z restrikce neproduktivních činností je zapotřebí odečíst jak přímé náklady, tak ty nepřímé, třeba ve formě zhoršení vztahu k odpovědnému nadřízenému.
  • Omezení není (téměř) nikdy dokonalé a pravděpodobně omezí i aktivity, které jsou pro firmu pozitivní – třeba reklamu na sociálních sítích nebo žádoucí odpočinek.
  • Kontrolovat obsah zpráv nebo chatu zaměstnance je protizákonné, stejně jako jakékoli monitorování bez předchozího upozornění.
  • Kontrola neznamená jen sběr dat o aktivitách zaměstnanců. Záznamy musí někdo (byť s pomocí speciálního software) analyzovat a v neposlední řadě zabezpečit – a to i před ostatními zaměstnanci.
Rubriky: InternetPrávoSecurity

Související příspěvky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025
Zprávičky

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

6. 5. 2025

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

DevOps lze realizovat i v režimu on-premise

OpenAI plánuje rekordní akvizici nástroje Windsurf za 3 miliardy dolarů

ČTK
6. 5. 2025

Americká společnost OpenAI plánuje koupit nástroj s umělou inteligencí (AI) pro psaní kódu Windsurf

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

APS

Depozitář

Media Cuttings

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu
  • Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
  • Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.