MSI NetOn: když máte v kanceláři málo místa

Petr Švec , 23. duben 2009 08:09 0 komentářů
Rubriky: Hardware

MSI logo
Společnost MSI před několika týdny představila své první počítačové řešení all-in-one. Pro neznalé, jedná se o takový počítač, kde jsou všechny komponenty „schované“ v monitoru, což šetří místo a – ruku na srdce – také to lépe vypadá. Takovýto „monitor“, obvykle i zajímavě designově pojatý, je přece jen elegantnější, než pod stolem umístěná nevzhledná a hučící krabice klasického počítače. Redakce ITBIZu měla možnost toto nové zařízení od MSI několik dnů testovat a výsledek předčil naše původní očekávání.

MSI NetOn
MSI NetOn se může pochlubit poměrně atraktivním designem.

Technické parametry


Podívejme se nejdříve na hardwarový výkon, který nám MSI NetOn AP1900 nabízí. Předně je třeba ale uvést, že se jedná o kancelářský stroj, tedy počítač určený především pro každodenní kancelářskou práci, prohlížení internetu, atp., který nedisponuje výkonem na náročnější požadavky uživatele (práce s grafikou, hry atd.). Uvnitř MSI NetOn se tak skrývá procesor Intel Atom N270 s frekvencí 1.6GHz (533 MHz FSB, 512Kb L2 cache), doplněný 1 GB operační paměti typu DDR2 a integrovanou grafickou kartou GMA 950. Pro ukládání dat je připraven pevný disk s dostatečnou kapacitou 160 GB. Samozřejmostí je také DVD vypalovací mechanika, integrovaná čtečka karet, reproduktory a webkamera. Pro připojení k internetu nechybí klasický Ethernet konektor, doplněný bezdrátovou síťovou kartou, která umožňuje snadné a rychlé připojení k firemní nebo domácí síti.

Vzhledem k úspornému procesoru Intel Atom, který se dnes používá především v malých levných netboocích, a dalším nenáročným komponentám, se MSI NetOn může pochlubit velmi nízkou spotřebou. Ta, podle informací výrobce, dosahuje pouhých 35 W, což je v porovnání s desktopy, a i mnohými notebooky, suverénně nejnižší hodnota.

Jak už titulek článku napověděl, velkou předností MSI NetOn jsou jeho velmi kompaktní rozměry, díky kterým nezabere na pracovním stolu více prostoru než klasický LCD monitor. Trochu nestandardní je 18,5“ velikost displeje, což je formát používaný spíš u televizí. Na maximální rozlišení 1366x768 bodů a poměr stran 16:9 se ale dá celkem bez problémů zvyknout. Samotný monitor má poměrně příjemný kontrast a barvy a bez problémů se na něm dá jak pracovat, tak i sledovat filmy.

Menší vadou na kráse MSI NetOn je jeho hlučnost. Ve chvíli, kdy jsou spuštěny pouze klasické nenáročné kancelářské aplikace, počítač je velmi tichý, v porovnání s klasickými desktopy jej prakticky není slyšet. Při zvýšení zátěže se ale naplno spustí chladicí větráky, které jsou bohužel poměrně hlučné a při práci mohou rušit. Výrobcem deklarovaná maximální hlučnost 26 dBA je v tuto při zvýšené zátěži spíše snem než realitou.

MSI NetOn
S tloušťkou jen 3,5 cm je MSI
NetOn velmi elegantní.

Nenáročná a rychlá instalace


MSI NetOn příjemně překvapí už při vybalení z krabice. Ta sama o sobě není nijak rozměrná (resp. odpovídá velikosti zhruba 19“ monitoru), při jejím otevření se ale neubráníme údivu nad tím, jak je počítač nakonec tenký. S tloušťkou nepřesahující 3,5 cm a poměrně atraktivním černo-stříbrným designem tak toto MSI vypadá daleko lehčeji a skladněji než například konkurenční iMac od společnosti Apple. Konečné zkompletování (resp. připevnění podstavce) je jednoduché a je otázkou jen několika málo minut.

Vzhledem k tomu, že se jedná o all-in-one zařízení, odpadá také povinnost zapojovat jakékoliv kabely, tedy kromě myši a klávesnice (obojí USB a dodávané s počítačem) a napájecího kabelu. Instalaci tak, v nejhorším s použitím jednoduchého a názorného návodu, zvládne i naprosto neznalý a nezkušený uživatel.

Jednoduchostí sestavení ovšem příjemná překvapení nekončí, naopak, pokračují i po zapnutí počítače. Ten už z výroby přichází s nainstalovaným operačním systémem Windows XP a balíkem dalších doplňujících aplikací. Nejedná se ovšem o „klasickou“ rychlou tovární instalaci, kterou je obvykle okamžitě nutné přeinstalovat, aby se uživatel zbavil zbytečných programů a zvýšil výkon systému. Sečteno a podtrženo, MSI NetOn je hned po zapojení připraven k provozu, a to bez jakýchkoliv kompromisů.

Další verze na obzoru


Podle informací společnosti se v případě testovaného MSI NetOn AP1900 jedná zatím o první počítač z celé testované edice. Ta má zahrnovat zařízení, která budou více či méně přizpůsobená na zábavu (Entertainment series), hry (Gaming series) či co největší míru estetičnosti (Aesthetics collection). NetOn AP1900 spadá do kategorie Proffesional series, což je otázkou, zda je, vzhledem k jeho hardwarové výbavě, to správné zařazení. Z toho ovšem vyplývá, že se v nejbližších měsících můžeme těšit na několik dalších all-in-one zařízení od společnosti MSI, která mají velký potenciál překvapit tak, jako se to povedlo testovanému modelu.

Při hodnocení MSI NetOn je třeba brát na vědomí, že se jedná prakticky o čistě kancelářský počítač, který bez problémů zvládne práci s běžnými kancelářskými programy, bez problému s ním lze pracovat na internetu a dobře poslouží i při sledování videa či poslechu hudby. Očekávat od MSI NetOn víc by ovšem nebylo moudré. Rozhodně se tak nejedná o stroj určený pro práci s grafikou či stříháním videa, nebo dokonce o herní stroj. Tímto směrem se budou, podle informací výrobce, orientovat další plánované modely, i když je otázkou, jak velký hardwarový výkon lze do poměrně malého obalu MSI NetOn vtěsnat.
Celkově vzato je ale MSI NetOn velmi dobrý stroj, obzvlášť pokud v kanceláři nebo doma nedisponujete dostatkem volného místa. Navíc s cenou pohybující se okolo 12 500 Kč i s DPH lze jen těžko najít podobně vybavený stolní počítač.

iMac
Konkurenční počítač iMac od společnosti Apple.

Co nabízí konkurence?


MSI NetOn je sice prvním all-in-one řešením od společnosti MSI, rozhodně se ale nejedná o první řešení tohoto typu vůbec. Podívejme se nyní na to, jaké další stroje lze v segmentu all-in-one počítačů nalézt a v čem se liší od recenzovaného MSI NetOn AP1900.

Apple iMac


Počítače řady iMac od amerického výrobce Apple sice nedosahují rozměrů, spotřeby a hmotnosti MSI NetOn, rozhodně to ale vynahrazují v technických specifikacích. Standardně jsou vybaveny dvoujádrovým procesorem Intel, výkonnou grafickou kartou a dostatkem operační paměti a nabízí tak řádově vyšší výkon. I po designové stránce se jedná o zdařilá zařízení, ostatně právě design je dlouhodobě silnou stránkou výrobce Apple. Už tak atraktivní ovšem není cena, která se v našich končinách pohybuje okolo 30 000 Kč a výše.

Dell Studio One


Dell Studio One je ze všech konkurenčních zařízení testovanému MSI NetOn nejpodobnější, tedy přinejmenším vzhledově ano. Stejně jako MSI NetOn i Dell Studio One disponuje 18,5" displejem a poměrně zdařilým designem. Rozdíl ovšem opět přichází v podobě technických specifikací, které Dell Studio One neomezují jen na kancelářskou práci, ale přímo jej předurčují k multimediálnímu využití a hrám. Tomu ovšem odpovídá i cena, která je řádově zcela jinde než v případě MSI NetOn.

Za zapůjčení MSI NetON AP1900 k testování děkujeme společnosti Mironet.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

22. 02. IT mezi paragrafy
20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Mall Group prý ovládla internetový obchod s elektrem CZC.cz

ČTK , 20. únor 2017 16:39

Skupina Mall Group se stala jediným vlastníkem e-shopu CZC.cz. Od zakladatele obchodu Josefa Matějky...

Více 0 komentářů

Eurowag dokončil akvizici firmy Princip

Pavel Houser , 20. únor 2017 16:12

W.A.G. payment solutions proniká na trh telematických služeb....

Více 0 komentářů

Samsung zpřístupňuje nové čipy 5G RFIC

Pavel Houser , 20. únor 2017 16:01

Čip dokáže poskytnout větší pokrytí v pásmu milimetrových vln (mmWave)....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Soud povolil vydání Dotcoma do USA, ten se znovu odvolá

ČTK , 20. únor 2017 12:00

Novozélandský soud zamítl odvolání internetového magnáta německého původu Kima Dotcoma proti jeho vy...

Více 0 komentářů

OBSE nezjistila, kdo loni napadl její servery

ČTK , 20. únor 2017 07:00

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nedokáže identifikovat strůjce loňských hacke...

Více 0 komentářů

Majitel Snapchatu jde na burzu s nižší hodnotou, než se čekalo

ČTK , 18. únor 2017 09:00

Americká společnost Snap, která provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií...

Více 0 komentářů

Rozšířená realita pro marketing a výdaje na bezpečnost IT kvůli požadavkům EU

Pavel Houser , 18. únor 2017 08:35

Co vlastně obnáší pojem "digitální transformace podniků"? A co z toho vyplývá dle prognóz IDC?...

Více 0 komentářů