• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jaký bude další Intel Atom?

Michal Polák
8. 9. 2008
| Komentujeme
Vypínač

S příchodem netbooků se začala rozvíjet také kategorie opravdu úsporných mobilních hardwarových komponent. Mezi nejdůležitější pochopitelně patří procesor. Právě na jeho budoucnosti v segmentu ultra-přenosných zařízení jsme se zaměřili a přinášíme bližší informace o možném nástupci současného procesoru Intel Atom. Budou úspornější a výkonnější?

Atom
Intel Atom; zdroj fotografie: Intel.

V současné době se používá v segmentu netbooků a celé řadě dalších lehce přenosných zařízení mnoho procesorů. Jmenovat můžeme například Intel Celeron Mobile a především vlajkovou loď v této oblasti s názvem Atom. Všechny procesory pro malá zařízení spojuje zejména několik parametrů anebo spíše přesněji řečeno nároků na ně kladených. Řeč je hlavně o nízké spotřebě při dobrém poměru k výkonu a v neposlední řadě také konečná cena. V současnosti se můžeme od společnosti Intel setkat se zmíněným Atomem. Nízkým množstvím vyzařovaného tepla je dosaženo především díky použití 45nm výrobní technologie.

Intel Atom byl uveden teprve v dubnu letošního roku a jeho nasazování do nových zařízení probíhalo především v období letních prázdnin. I přesto se již začínají objevovat informace o plnohodnotném nástupci. Podle serveru DailyTech.com můžeme očekávat nový procesor, který bude s největší pravděpodobností doprovázen vlastní architekturou, ve třetím čtvrtletí příštího roku. S novým Atomem se budeme prozatím setkávat zřejmě pod kódovým označením Pineview. Existovat bude v jedno i vícejádrové variantě. Předpokládá se dvojice výpočetních jader. Vzhledem k tomu, že se může ještě stále vyrábět 45nm technologií, nelze předpokládat mnohem vyšší takty. Nicméně se očekává zpracování dvou vláken a pochopitelně vyšší kapacity vyrovnávacích pamětí.

Můj osobní názor na věc je takový, že se s vícejádrovým provedením procesoru Atom budeme často setkávat mnohem dříve a spotřeba se snižovat nebude. Přechod na 32nm anebo jinou technologii se v nejbližší budoucnosti nečeká.

Přečtěte si také

Ještě lepší Asus Eee? Víme o něm
Má Nehalem již jméno? Prý je to Core i7

Související příspěvky

Články

Globální výdaje na služby veřejného cloudu letos překročí 1 bilion dolarů

16. 6. 2026
Zprávičky

Americké technologické společnosti se obracejí k jaderné energetice

16. 6. 2026
Zprávičky

Americká firma Fox kupuje zhruba za 22 miliard dolarů streamovací platformu Roku

15. 6. 2026
Zprávičky

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

15. 6. 2026

Zprávičky

Americké technologické společnosti se obracejí k jaderné energetice

ČTK
16. 6. 2026

Americké technologické společnosti, jejichž datová centra spotřebovávají stále více elektřiny, se obracejí k jaderné

Americká firma Fox kupuje zhruba za 22 miliard dolarů streamovací platformu Roku

itbiz
15. 6. 2026

Americká mediální společnost Fox Corporation převezme zhruba za 22 miliard dolarů (téměř 460 miliard

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

ČTK
15. 6. 2026

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zpráva KPMG o AI citovala smyšlené zdroje a přeháněla rozšíření technologie

ČTK
15. 6. 2026

Zpráva britské poradenské společnosti KPMG o zavádění umělé inteligence (AI) ve firmách tento trend

Nejčastější hrozby dneška. Stačí antivirus?

USA nařídily Anthropiku zastavit cizincům přístup k nejpokročilejším AI modelům

ČTK
13. 6. 2026

Vláda Spojených států nařídila firmě Anthropic pozastavit cizincům přístup k jejím nejpokročilejším modelům umělé

S ostrahou českých věznic bude pomáhat nová laserová technologie

ČTK
13. 6. 2026

S ostrahou českých věznic bude nově pomáhat lidarová technologie založená na přesném dálkovém měření

Hackerská skupina hrozí útokem na MS ve fotbale s pomocí dronů FBI

ČTK
12. 6. 2026

Hackerská skupina Handala s vazbami na Írán pohrozila útokem na mistrovství světa ve fotbale

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

První firmy v Německu vidí umělou inteligenci jako alternativu ke kvalifikaci

ČTK
12. 6. 2026

Téměř 20 procent společností v Německu, které už využívají umělou inteligenci (AI), se domnívá,

Tiskové zprávy

Praha pořizuje nové firewally

Startuje IT SPY 2026. FEL ČVUT chce navázat na 5 vítězství za posledních 7 let 

Epson rozšiřuje řadu EcoTank o nové kompaktní tiskárny

Women in Tech snídaně nabídla inspiraci, networking i nové příběhy

ESET v ČR překonal hranici 836 milionů Kč

Albert zavádí AI rozpoznávání zboží na samoobslužných pokladnách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Říj 20
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 10
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Depozitář

ASCII

Tag on

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.