Plánované výzkumné centrum IT4Innovations pomůže vědcům při řešení složitých modelů a bude patřit mezi sto nejvýkonnějších zařízení svého druhu na světě.

V Ostravě může vzniknout dosud nejvýkonnější superpočítač v Česku.
Za plány na vznik ostravského výzkumného centra vybaveného superpočítačem stojí vědci a akademičtí pracovníci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Výzkumný projekt IT4Innovations pracuje s rozpočtem 1,8 miliardy Kč, z čehož zhruba 1 miliarda půjde na nákup samotného superpočítače, zbylých 800 milionů pak na výstavbu speciální budovy pro něj, proškolení pracovníků a nákup podpůrných systémů a zařízení. IT4Innovations získal zelenou jak ze strany státu, tak i od nezávislé mezinárodní komise. Největší překážka, tedy posvěcení Evropské unie, která by celý projekt měla zafinancovat, ovšem ještě nebyla zdolána. Jasno by každopádně mělo být už v lednu příštího roku.
Pokud se celý projekt podaří dotáhnout do konce a superpočítač v Ostravě skutečně vznikne, stane se součástí evropské sítě superpočítačových center. Ta pracují na modelování komplexních situací, jako je například vývoj klimatu, předpověď rozsahu povodně, nebo vytížení tahů a vznik dopravních zácp. Jinými slovy superpočítače pomáhají odhalit problémy a jejich rozsah ještě předtím, než k nim dojde.
Své plány a představy výzkumného centra IT4Innovations představil Ivo Vondrák, předseda výkonné rady sdružení IT Cluster a rektor VŠB-TUO: „Bude nejvýkonnější v České republice i v celé střední Evropě. Zatím největší superpočítač je ve Varšavě, ale i ten trumfneme, další srovnatelné jsou možná v Rusku a určitě v Německu. Ten náš by měl v každém případě patřit mezi sto nejvýkonnějších na světě.“
I projekt IT4Innovations ovšem provází problémy, byť naštěstí „jen“ ty týkající se finančního charakteru. „Vzhledem k plánovaným úsporám ve všech resortech včetně školství jsme museli škrtat i my. Dopadlo to tak, že Ostravská univerzita a Slezská univerzita se vzdaly stavebních investic. Chtěly vybudovat vlastní prostory, do kterých umístí své lidi, ale většina peněz musí směřovat do nákupu superpočítače a vybudování speciální budovy pro něj“, komentuje Vondrák fakt, že rozpočet projektu IT4Innovations byl nedávno nuceně snížen z původních 2,3 miliardy Kč na současných 1,8.
Nejsilnějším superpočítačem na českém území je v současné době NEC SX-9, který slouží potřebám Českého hydrometeorologického ústavu. Tamní pracovníci jej využívají k úkolům spojeným s předpovědí počasí. Nejedná se ovšem o jediný superpočítač na našem území. Například Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR používá superpočítač s poetickým názvem Amálka. Jeho pátá generace dosahuje výkonu 4 teraflopů, tedy 4 bilionů operací za vteřinu. To odpovídá výkonu zhruba 450 běžných kancelářských počítačů.